سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!

به گزارش مجله عطر یاس، با وجود این که سیاست کمیته ملی پارالمپیک در این دوره اعزام کاروان کیفی و مدال آور به بازیهای 2020 توکیو بود و مسئولانش مرتب به این مساله تاکید داشتند که برخلاف سیاست خود عمل نخواهند کرد، اما به یک باره با تغییر نگرش خود در مورد اعزام بعضی رشته ها نشان داد که این کمیته در سردرگمی به سر می برد.

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!

به گزارش خبرنگاران، کمیته ملی پارالمپیک از 14 ماه پیش با حضور اعضای هیات اجرایی، هیات رییسه و بعضی روسای فدراسیونها سیاستی را مبنی بر اعزام کاروان کیفی و مدال آور به این دوره از بازیهای پارالمپیک اتخاذ نموده بود و در این ماه ها اعلام کردند که رشته هایی که شانس کمی برای مدال دارند را اعزام نخواهند کرد. اما این سیاست به خاطر نقدها بعضی از تیم هایی که سهمیه کسب نموده بودند اما در دایره مدال آوری نبودند، باطل شد و کمیته ملی پارالمپیک مجبور شد از دستورالعملی که خود مصوب نموده بود، عقب نشینی کند.

این سیاست در حالی اجرا نشد که مسوولین کمیته ملی پارالمپیک بارها در نشست های مختلف رسانه ای اعلام نموده بودند بر مصوبه ای که توسط هیات اجرایی تدوین شده پایبند هستند و تحت هیچ شرایطی تسلیم احساسات نخواهند شد.

کمیته ملی پارالمپیک پس از پیروزیت در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا به این نتیجه رسیده بود که برای پیروزیت در پارالمپیک توکیو نیز تنها رشته هایی را به توکیو اعزام کند که شانس بالایی برای مدال آوری دارند، این سیاست در صورت اجرا هر چند به گفته دبیر اجرایی کمیته ملی پارالمپیک سبب کاهش تعداد ورزشکاران اعزامی به توکیو می شد اما می توانست صندلی بهتری را برای کاروان ایران در توکیو رقم بزند.

اما نقدها شدید بعضی از رشته ها همچون بسکتبال با ویلچر، فوتبال پنج نفره، شنا و .. که مجوز ورودی را کسب نموده اما از دایره مدال آوری خارج بودند سبب شد تا مسوولین کمیته ملی پارالمپیک که بارها تاکید بر اجرای سیاست خود داشتند و اعلام می کردند تحت هیچ شرایطی از موضوعی که مصوب شده کوتاه نخواهند آمد، بر روی تمام تصمیمات قبلی خود پا بگذارند و بعضی رشته هایی که پیش از این اعزامشان را منتفی اعلام نموده بودند را حالا در کاروان اعزامی قرار دهند.

حال این سوال مطرح است که اساسا چرا کمیته ملی پارالمپیک باید تصمیم به این داشته باشد که رشته ها و ورزشکاران دارای سهمیه مانند فوتبال پنج نفره، بسکتبال با ویلچر یا شناگران و بعضی ورزشکاران که رکوردشان شانس کمی برای مدال دارد را کنار بگذارد و وقتی هم که ماه ها روی تصمیم خود ایستاده و حتی به مسئولان برگزاری بازیها اعلام نموده اند که این رشته ها را شرکت نمی دهند و کشوری دیگر جایگزین گردد، آنگاه از تصمیم خود منصرف شده و به دنبال اعزام این رشته ها و نفرات است؟

اگرچه دامنه این نقدها بیشتر از سوی بازیکنان و مربی فوتبال پنج نفره بود و آنها تاکید داشتند که نایب قهرمانی در آسیا دلیلی بر ناکامی این تیم در پارالمپیک نیست و در صورت اعزام می توانند بر روی سکو قرار بگیرند. اما تجدیدنظر در سیاست کمیته نیز سودی به حال فوتبال پنج نفره نداشت و به دلیل جایگزینی تیم تایلند به جای تیم ایران در پارالمپیک توکیو، اعزام این تیم به اما و اگرها کشیده شد.

سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک در اجرای سیاستی که ضمانت اجرایی نداشت نه تنها شرایط بعضی رشته ها را در بلاتکلیفی قرار داد، که حتی مسوولین کمیته ملی پارالمپیک نیز در تصمیم گیری خود مردد بوده و به صراحت نمی توانند به ورزشکارانی که پیروز به کسب سهمیه شده اند اعلام نمایند که آیا به پارالمپیک توکیو اعزام می شوند یا خیر؟

الان هم در حالی که شرایط مدال آوری بسکتبال با ویلچر و فوتبال پنج نفره مانند هم بوده، با سردرگمی که در کمیته ملی پارالمپیک وجود داشت، بسکتبال کار اعزامش درست شده اما کشوری دیگر جایگزین فوتبال پنج نفره شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 693

به "سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی کمیته ملی پارالمپیک!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید