بازگشت به برجام به ایران بستگی دارد

به گزارش مجله عطر یاس، در ادامه موضع گیری جدید مقامات آمریکایی درخصوص وعده بازگشت واشنگتن به برجام، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که در این مسئله، توپ در زمین ایران است.

بازگشت به برجام به ایران بستگی دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری روز آدینه خود در پاسخ به سوالی درباره چارچوب زمانی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای عمل به وعده انتخاباتی اش درخصوص بازگشت به توافق هسته ای کوشش کرد که مسئولیت این کار را به گردن ایران بیندازد.

بنابر گزارش وب سایت رسمی کاخ سفید، جن ساکی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور بایدن چه زمانی می خواهد به میز مذاکره بازگردد و به توافقی درخصوص برجام دست یابد، مدعی شد: این مسئله واقعا به ایران بستگی دارد. اگر ایران به اجرای کامل تعهداتش ذیل برجام بازگردد، آمریکا هم همین کار را خواهد نمود.

وی ادامه داد: سپس آمریکا از این فرصت به عنوان بستری برای ایجاد یک توافق طولانی تر و قوی تر استفاده می نماید که سایر حوزه های مورد نگرانی را نیز رفع کند. اما این کار با مشارکت شرکای مان در 1+5 و همچنین مشورت با کنگره انجام خواهد شد.

جن ساکی با بیان اینکه تیم امنیت ملی آمریکا در حال برگزاری نشست هایی درباره خاورمیانه است باز هم ادعای خود را تکرار کرد که توپ در زمین ایران است تا از تعهداتش پیروی کند.

به گزارش ایسنا، این موضع گیری جدید آمریکایی ها در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام نموده است، تهران در مدت زمان خروج واشنگتن از برجام به این توافق پایبند ماند و اکنون این آمریکا است که باید به تعهداتش بازگردد و حسن نیت خود را نشان دهد.

مقامات ایران تاکید می نمایند که اگر آمریکا به تعهداتش بازگردد ایران نیز به اجرای کامل تعهدات هسته ای خود بازمی گردد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اخیرا تاکید نمود: برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن آنالیز کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه گردد.

این توافق در چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است لذا ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند. آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج گردد بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت ها و بانک های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این اقدام در واقع نمونه شاخص قانون شکنی است، اقداماتی که ایران کرد بر اساس توافق برای جبران اقدامات طرف آمریکایی بود و به معنی کوشش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای نیست. ما از نظر اعتقادی و از نظر استراتژیک سلاح هسته ای را قبول نداریم و آن را باعث امنیت نمی دانیم. معتقدیم هرچه سریع تر باید سلاح های هسته ای توسط همه دارندگان سلاح هسته ای نابود گردد .

ظریف گفت: این را تاکید می کنم که آمریکا از برجام خارج شده و تعهدات خود را نقض نموده است و اکنون هم وظیفه آمریکاست که به برجام بازگردد و تعهدات خود را اجرا کند. به محض اینکه آمریکا تعهداتش را اجرا بکند و ما نفع اجرای این تعهدات را ببینیم ما هم تعهدات خود را به طور کامل اجرا می کنیم و این در بالاترین سطح جمهوری اسلامی توسط رهبری اعلام شده است. امیدهایی که اعضای دولت جدید آمریکا دارند و ادعا می نمایند که ایران باید به توافق برگردد نه منطقی است و نه هیچ گاه عملی خواهد شد. منطق این است که آن طرفی که خارج شده است برگردد و ما که در داخل توافق هستیم اقدامات لازم را در آن موقع انجام دهیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1364

به "بازگشت به برجام به ایران بستگی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت به برجام به ایران بستگی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید