واردات طلای آب شده به ایران آزاد شد

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران: رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران می گوید با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار درباره واردات فلزات گران بها، ورود طلای آب شده به کشور آزاد شده است.

واردات طلای آب شده به ایران آزاد شد

به گزارش مجله عطر یاس سیدحجت شفایی در گفت وگو با ایبِنا درباره مصوبه شورای پول و اعتبار در مورد اصلاح آئین نامه ورود و خروج طلا و فلزات گران بها با اعلام این خبر اضافه کرد: مهم ترین نکته درباره این مصوبه آن است که به جز شمش های طلا، ورود طلای آب شده نیز به کشور مجاز شده است.

وی با اشاره به تحریم فروش طلا به اتباع ایرانی از سوی آمریکا، گفت: پیش از این امکان فروش شمش طلا به دارندگان گذرنامه های ایرانی وجود نداشت زیرا این موضوع قابل رهگیری از سوی آمریکا و تحریم فروشندگان بود ولی با این مصوبه، کشورهای مقصد صادراتی ایران می توانند طلای ذوب شده با عیارهای مختلف را به ایران بفروشند و این موضوع نیز قابل رهگیری نیست.

شورای پول و اعتبار در یکهزار و دویست و هفتاد و سومین جلسه خود که در تاریخ پنجم تیرماه برگزار گردید، به پیشنهاد بانک مرکزی و با هدف تسهیل واردات شمش و طلای ذوب شده، صادرات مصنوعات فلزات گرانبها و برطرف موانع تسویه تعهدات صادراتی صادرکنندگان مصنوعات فلزات گرانبها، آیین نامه ورود، صدور و معاملات طلا، نقره و پلاتین را بازنگری و ضمن تغییر نام آن به آیین نامه ورود و صدور فلزات گرانبها آیین نامه مزبور را تصویب کرد.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ های قیمتی ایران در عین حال یکی از مسائل کنونی فعالان این صنعت را ثبت سفارش مطرح کرد و شرح داد: رویه ثبت سفارش از نظر ما باید تغییر کند زیرا صادرات و واردات در این صنعت بیشتر چمدانی بوده و قابل ارائه به باربری یا بیمه نیست. فعالان این صنعت نیز نگران لو رفتن اطلاعات خود در این زمینه هستند.

شفایی ادامه داد: اتحادیه تولیدکنندگان طلا خواهان برداشته شدن ثبت سفارش برای واردات یا صادرات طلا بود اما از آنجایی که این موضوع قانون بوده و قابل تغییر نیست، لذا خواهان اصلاح رویه آن از سوی سازمان توسعه تجارت هستیم.

این فعال صنعت طلا اظهار داشت: ما حاضر هستیم بعد از ورود طلا به کشور و رسیدن آن به جای امن، تمامی اطلاعات مورد نظر گمرک و سایر سازمان های ذیربط را در اختیار آنها قرار دهیم.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از مسائل ما، عرضه ارز حاصل از صادرات طلا به سامانه نیما است زیرا ما باید برای واردات، ارز خود را از بازار آزاد و با نرخ های بالاتر تهیه کنیم.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 292

به "واردات طلای آب شده به ایران آزاد شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "واردات طلای آب شده به ایران آزاد شد" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات طلای آب شده به ایران آزاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید