ماموریت اگزومارس به دلیل مسائل فنی تا سال 2022 به تعویق افتاد

به گزارش مجله عطر یاس، مقامات سازمان فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه اعلام کردند به دلیل مسائل فنی پرتاب مریخ نورد اگزومارس با دو سال تاخیر در سال 2022 انجام خواهد شد.

ماموریت اگزومارس به دلیل مسائل فنی تا سال 2022 به تعویق افتاد

این خبر پنج شنبه 22 اسفند در مقر آژانس فضایی اروپا در پاریس به اطلاع عموم رسید. مدیر ESA در این باره گفت: این تصمیم بسیار سختی است، اما مطمئنم که تصمیم درستی گرفته شده است.

مریخ نورد اگزومارس قرار بود تابستان سال جاری به فضا پرتاب گردد. اما با توجه به مسائل فنی و همچنین شرایط خاص پیش آمده در ماه های اخیر این ماموریت تا سال 2022 به تعویق افتاد. ماموریت اگزومارس با همکاری سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه طراحی شده است. بعضی از تست های پیش از پرتاب این ماموریت با شکست روبه رو شدند. اکنون و تنها چند ماه مانده به زمان پرتاب شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا و محدودیت سفرها در اروپا مسائل را بیش از پیش نموده است. مسائلی که در نهایت منجر به تغییر زمان پرتاب شد.

گسترش ویروس کرونا در دنیا جلسه مدیران سازمان های فضایی اروپا و روسیه را نیز تحت تاثیر قرار داد. مدیران این دو سازمان فضایی قرار بود در مسکو درباره سرنوشت ماموریت اگزومارس 2020 تصمیم گیری نمایند. سفری که با توجه به شرایط پیش آمده لغو شد و گفت وگو و تصمیم گیری مدیران در این رابطه به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد.

مریخ نورد اگزومارس که با نام روزالیند فرانکلین (Rosalind Franklin) نیز شناخته می گردد عملکرد خوبی در بسیاری از تست ها داشت. اما دو آزمایش مربوط به چتر نجات با شکست روبرو شد. از سوی دیگر مسائلی نیز در بعضی از تجهیزات الکترونیکی این مریخ نورد مشاهده شد که باید اصلاح شوند.

با این شرایط و نزدیک شدن به زمان پرتاب فرصت کافی برای اصلاح مسائل و انجام مجدد آزمایش ها و اطمینان از عملکرد صحیح سخت افزارها و نرم افزارها وجود ندارد.

حتی اگر مسائل فنی ماموریت اگزومارس در ماه های پیش رو حل گردد پرتاب این فضاپیما باز هم با حداقل دو سال تاخیر انجام خواهد شد. چرا که با عبور از فرصت پرتاب در تابستان سال جاری زمین و مریخ با حرکت در مدارهای شان به مرور فاصله بیشتری از یک دیگر خواهند گرفت.

معمولا تمام پرتاب ها به مقصد مریخ در حوالی زمان مقابله این سیاره انجام می گردد. در این فرصت که هر 26 ماه یک بار اتفاق می افتد زمین و مریخ به نزدیک ترین فاصله شان از یک دیگر می رسند. با پرتاب فضاپیما در حوالی زمان مقابله مقدار سوخت مورد احتیاج برای رسیدن به مریخ به حداقل می رسد.

مریخ نورد روزالیند فرانکلین در واقع فاز دوم ماموریت اگزومارس است که با همکاری سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی روسیه طراحی و اجرا شده است. در فاز اول این ماموریت مدارگرد ردیاب گاز یا TGO در سال 2016 به سیاره سرخ اعزام شد که کماکان و در سلامت کامل در مدار سیاره مریخ قرار گرفته است. مریخ نشین اسکیاپارلی (Schiaparelli Lander) نیز قرار بود در فاز اول این ماموریت در سیاره مریخ فرود بیاید. کوششی که ناکام ماند و این مریخ نشین در سیاره مریخ سقوط کرد.

در فاز دوم ماموریت اگزومارس مریخ نورد روزالیند فرانکلین به جست وجوی نشانه های حیات در گذشته و اکنون مریخ خواهد پرداخت و کوشش خواهد نمود تا پاسخ بعضی سوالات مهم درباره مریخ را پیدا کند.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مریخ نورد اگزومارس.

Credit: ESA/ATG medialab

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 759

به "ماموریت اگزومارس به دلیل مسائل فنی تا سال 2022 به تعویق افتاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماموریت اگزومارس به دلیل مسائل فنی تا سال 2022 به تعویق افتاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید