لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه کاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران، گروه جامعه-مسعود بُربُر: عمل لقاح مصنوعی پلنگ ایرانی که قرار بود صبح امروز در مجموعه باغ وحش ارم تهران انجام گردد به دلیل آماده نبودن شرایط بدنی پلنگ ماده نیمه کاره ماند و طی 10 تا 20 روز آینده بار دیگر کوشش برای انجام آن از سر گرفته خواهد شد.

لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه کاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد

ایمان معماریان دامپزشک و مدیر باغ وحش تهران پیش از شروع این عمل شرح داد: کاری که امروز انجام می دهیم امکان سنجی عمل لقاح مصنوعی است. دو پلنگ ایرانی در باغ وحش تهران داریم که یکی شان پلنگ نری است که سال گذشته از باغ وحش لیسبون پرتغال به ایران آورده شد. یک پلنگ ایرانی ماده هم در باغ وحش تهران داریم که متاسفانه حدود 6 سال پیش یک دست خود را در تله شکارچی ها از دست داده اما از نظر ژنتیکی بسیار بسیار باارزش است و به همین دلیل تصمیم گرفتیم این کار را انجام دهیم.

وی اضافه نمود: این کار را با همکاری متخصصان آلمانی که در این زمینه بهترین ها هستند انجام می دهیم. در مرحله اول پلنگ نر را بیهوش کردیم که خوشبختانه هم میزان و هم کیفیت اسپرم مناسب بود. در مرحله بعدی پلنگ ماده را بیهوش می کنیم و اول از طریق سونوگرافی تخمدان ها را چک می کنیم ببینیم چه اندازه آماده پذیرش اسپرم است. اگر آماده باشد با روش جدیدی تلقیح مصنوعی را انجام می دهیم. با این روش در جهان قبلاً فقط یک بار پیروزیت درباره پلنگ ایرانی رخ داده و روش جدیدی است که می خواهیم امتحانش کنیم و امیدواریم که پیروز باشیم.

مدیر باغ وحش تهران تأکید کرد: اگر پلنگ ماده الان شرایط پذیرش را نداشته باشد باید هورمون درمانی گردد تا به آمادگی لازم برسد. الان اسپرم های پلنگ نر را گرفته ایم و حتی می توانیم آن ها را فریز نموده و نگهداری کنیم. کاری که قبلاً هم انجام داده ایم و الان یک بانک اسپرم پلنگ ایرانی داریم که در نیتروژن مایع نگهداری می کنیم.

ایمکه لودرز، متخصص آلمانی عمل لقاح مصنوعی پلنگ ها نیز در این باره به مجله عطر یاس گفت: امروز هر دو حیوان را آنالیز می کنیم. پلنگ نر را آنالیز کردیم و اسپرمش را گرفتیم و نمونه بسیار خوبیهم گرفتیم. همکاران من نمونه را آنالیز و شمارش می نمایند. پلنگ ماده را هم آنالیز کردیم. با توجه به اینکه تا کنون باردار نشده اگر سال جاری شرایط بارداری او را فراهم نکنیم ممکن است زمان را از دست بدهیم و برای همواره دیر بگردد. به این دلیل است که اینجا هستیم و لقاح مصنوعی را در دستور کار قرار داده ایم اگرچه اغلب اولویت ما نیست.

وی تأکید کرد: ما تعدادی از پلنگ های ایرانی را هم در باغ وحش های اروپایی داریم و این پلنگ نر هم از آنجا آمده اما به هر حال گاهی ممکن است پلنگ ماده و نر یکدیگر را نپسندند و جفت گیری ننمایند و به همین دلیل است که به لقاح مصنوعی رو نیاوریم. این روش را در شیرها و گربه سانان دیگر هم استفاده می کنیم و البته اگرچه شانس پیروزیت در این زمینه خیلی بالا نیست اما امیدواریم که فرزندان این عمل را به زودی ببینیم.

با این حال پس از بیهوشی و آنالیز وضعیت پلنگ ماده متخصصان تصمیم گرفتند عمل لقاح را انجام نداده و به تعویق بیاندازند. دامپزشک و مدیر باغ وحش تهران در این باره به مجله عطر یاس شرح داد: مهم ترین نکته این است که هر دو حیوان از نظر هورمون های فراوری مثلی سالم هستند. گاسپار اسپرم خوبی فراوری می نماید و امروز کیجا را هم سونوگرافی کردیم و فولیکول های فعالی دارد ولی هنوز اندازه آن به حدی نیست که در اوج فحلی باشد و لقاح مصنوعی را انجام دهیم.

وی در خصوص سرنوشت عمل لقاح شرح داد: اکنون باید کمی صبر کنیم تا کیجا آماده تر گردد، گاسپار را هم با هورمون تحریک می کنیم تا سطح تستسترونش افزایش پیدا کند و بعد هم جفتگیری طبیعی را امتحان می کنیم و پس از آن در 10 تا 20 روز آینده دوباره لقاح مصنوعی را امتحان می کنیم.

ایمکه لودرز نیز ضمن یادآوری اهمیت این عمل برای آنالیز احتمال پیروزیت عمل لقاح مصنوعی در یوزپلنگ ها که وضعیت بغرنج تری دارند به مجله عطر یاس گفت: در یوزها این موضوع پیچیده تر هم هست چرا که فراوری مثل یوزها روند پیچیده تری دارد. در یوزها کیفیت اسپرم هم معمولاً کمتر است و احتمال پیروزیت کم است اما در خصوص آن ها چاره دیگری نداریم چون دیگر در طبیعت شرایط مناسبی ندارند .

وی یادآور شد: دلبر، یوزپلنگ ماده تحت حفاظت در پردیسان را یکی دو روز پیش آنالیز کردیم. کوشکی که یوزپلنگ نر آن مجموعه است را نیز مطالعه کردیم. اندام تناسلی نر و ماده هر دو به خوبی کار می نماید اما نمی دانیم چرا جفت گیری بین آن ها رخ نداده و بنابراین ناگزیریم لقاح مصنوعی را انجام دهیم. الان آن ها را به روش های هورمونی آماده می کنیم و ممکن است دو ماه و نیم طول بکشد تا شرایط برای عمل یوزها هم فراهم گردد. بنابراین به احتمال زیاد در بهار شامل عمل لقاح یوزپلنگ ها خواهیم بود و امیدواریم که فرزندان آن ها را هم 90 روز بعد از آن ببینیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 73

به "لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه کاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لقاح مصنوعی پلنگ ها نیمه کاره ماند، لقاح یوزها تا دو ماه و نیم بعد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید