لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت

به گزارش مجله عطر یاس، شواهد تازه نشان می دهد که بیماران مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت دارای معیارهای بیشتری برای لخته شدن خون هستند که می تواند علت وجود علائم مداومی مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی باشد.

لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت

به گزارش خبرنگاران، محققان دانشگاه دوبلین ایرلند 50 بیمار مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت (لانگ کووید) را مورد آنالیز قرار دادند تا بهتر بفهمند که آیا انعقاد غیرطبیعی خون در آن دخیل است یا خیر.

سندرم کووید طولانی مدت حالتی است که در آن، علائم می توانند هفته ها تا ماه ها پس از رفع شدن عفونت اولیه ادامه داشته باشند و برآورد می گردد که میلیون ها نفر را در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می دهد.

آنها دریافتند که نشانگرهای انعقاد خون در بیماران مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت در مقایسه با گروه کنترل سالم به اندازه قابل توجهی افزایش یافته است.

این نشانگرهای انعقادی در بیمارانی که با عفونت اولیه کووید 19 احتیاج به بستری شدن داشتند، بیشتر بود. آنها بعلاوه دریافتند حتی کسانی که قادر به مدیریت بیماری خود در خانه بودند، همچنان دارای نشانگرهای انعقادی بالا بودند.

محققان مشاهده کردند که لخته شدن بیشتر خون با سایر علائم سندرم کووید طولانی مدت مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی ارتباط مستقیم دارد. علیرغم اینکه نشانگرهای التهاب همه به سطح نرمال بازگشته اند، اما این افزایش لخته شدن همچنان در بیماران دچار سندرم کووید طولانی مدت وجود دارد.

دکتر هلن فوگارتی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: نتایج ما نشان می دهد که سیستم انعقادی ممکن است در دلیل اصلی سندرم کووید طولانی مدت نقش داشته باشد.

وی در ادامه می افزاید: فهم دلیل اصلی و ریشه ای این بیماری می تواند اولین گام در راستای توسعه راه های درمانی مؤثر باشد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1649

به "لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید