نوزادان با میکروبیوم به جهان می آیند؟

به گزارش مجله عطر یاس، ایرنا نوشت: بعضی از دانشمندان ادعا می نمایند نشانه هایی از حیات میکروبی را در نمونه های جنین ها کشف نموده اند؛ اما عده ای دیگر معتقدند جنین در محیط استریل رحم رشد می نماید.

نوزادان با میکروبیوم به جهان می آیند؟

از بیش از یک قرن پیش تا کنون، رحِم تا حد زیادی یک محیط استریل در نظر گرفته شده است؛ اما، حتی با وجود فناوری پیشرفته پزشکی کنونی نیز محققان نمی توانند به اتفاق نظر برسند که آیا جفت و مایع آمنیوتیک واقعاً عاری از میکروب هستند یا خیر.

بعضی از دانشمندان ادعا می نمایند که در سال های اخیر، نشانه هایی از حیات میکروبی را در نمونه های جنین ها کشف نموده اند؛ این امر باعث شده است که آن ها استدلال نمایند میکروبیوم انسان (باکتری ها، قارچ ها و باکتری های باستانی که روی بدن و داخل آن زندگی می نمایند) قبل از تولد وجود دارد.

گروهی از محققان از آمریکای شمالی، اروپا و انگلیس با این نظر مخالف هستند و معتقدند چنین مطالعاتی بر اساس نمونه های آلوده صورت گرفته است. آن ها چنین استدلال می نمایند که میکروب های کشف شده در یافته های گذشته، حین زایمان طبیعی یا یک روش بالینی برای برداشتن جنین یا نمونه هایی از دی اِن اِی آن، بدون اینکه محققان بخواهند، وارد نمونه ها شده اند.

امکان انتقال میکروب ها از مادر به جنین با عبور از جفت وجود دارد؛ اما معمولاً سیستم ایمنی در مایع آمنیوتیک به سرعت به این مهاجمان خارجی رسیدگی می نماید. اگر میکروب ها در آنجا باقی بمانند، باعث ایجاد مشکلاتی جدی برای سلامتی و رشد جنین می شوند.

کاترین کِنِدی (Katherine Kennedy)، میکروب شناس از دانشگاه مک مَستر در کانادا و از محققان تیم پژوهشی، می گوید: چنین اختلاف نظری بر سر یک جنبه اساسی از زیست شناسی انسان مسئله ای بر سر راه پیشرفت علمی است.

سوزان دِوکوتا (Suzanne Devkota)، میکروب شناس دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس در آمریکا، می گوید: پژوهش ما تا کنون نشان داده است که مطمئناً ممکن است میکروب ها در محیط داخل رحم باشند، اما من معتقدم در برترین حالت این میکروب ها از جای دیگری در بدن می آیند و بومی محیط داخل رحم نیستند. حتی اگر واقعاً تعداد کمی از میکروب ها قبل از تولد جنین، آن را فراگرفته باشند، چگونه سیستم ایمنی در حال رشد، آن آلاینده ها را از استفاده از شکل تازه زندگی باز می دارد؟ و چگونه سلول های ایمنی می دانند کدام میکروب ها را در وهله اول به درون خود راه دهند و کدام ها را بیرون برانند؟

تیم پژوهشی این گونه نتیجه گیری می نماید: از دیدگاه بالینی، به نظر می رسد پذیرش بیشتر تفاسیر ارائه شده در نشریات اخیر درباره وجود میکروارگانیسم ها (ریزجانداران) در جنین از نظر بیولوژیکی (زیست شناختی) سخت است، زیرا این موضوع به احتمال زیادبه آسیب به جنین یا مرگ آن منجر می گردد. شواهد کاملاً به نفع فرضیه رحم استریل است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2090

به "نوزادان با میکروبیوم به جهان می آیند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوزادان با میکروبیوم به جهان می آیند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید