ضرب الاجل مخبر به وزارت نیرو درباره دریاچه ارومیه

به گزارش مجله عطر یاس، معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصد در زمینه احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد و گفت: وزارت نیرو باید ظرف دو هفته آینده یک آسیب شناسی جدی در مورد شرایط اقدامات اجرا شده و مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های گذشته انجام دهد.

ضرب الاجل مخبر به وزارت نیرو درباره دریاچه ارومیه

به گزارش فارس، جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه امروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور وزرای نیرو و جهاد کشاورزی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران آذربایجان شرقی و غربی برگزار و بر همگرایی تمام ارکان دولت و مشارکت مردم برای احیای این دریاچه تأکید شد.

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در این جلسه با تأکید بر اینکه احیای دریاچه ارومیه جزء طرح های جدی و اساسی دولت سیزدهم است، توضیح داد: احیای این دریاچه جز با فعال شدن و مشارکت محوری مردم امکان پذیر نیست و باید تمام ظرفیت ها برای مطلع سازی مردم به کار گرفته گردد.

وی بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم طرح های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصد در زمینه احیای دریاچه ارومیه تأکید کرد و گفت: وزارت نیرو باید ظرف دو هفته آینده یک آسیب شناسی جدی در مورد شرایط اقدامات صورت گرفته و مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال های گذشته انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اشکالات موجود در بعضی از طرح های ساختاری انتقال آب به دریاچه ارومیه توضیح داد: باید معین گردد که به چه علت تکمیل و بهره برداری یکی از طرح های انتقال آب و ساخت تونل به رغم هزینه های صورت گرفته و پیشرفت بالای 97 درصدی با مشکل روبه رو شده و امروز مجبور به ترمیم و ایمن سازی آن هستیم.

مخبر با اشاره به اهمیت اصلاح الگوی کشت و بعلاوه بهره گیری از روش های نوین آبیاری و کشت گلخانه ای در راستای کاهش برداشت آب از مسیرهای انتقال آب به دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: هرگونه تصمیم گیری برای احیای این دریاچه باید با درنظر گرفتن معیشت مردم برنامه ریزی گردد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت مدیریت منابع و مصارف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: در یک برنامه ریزی زمان بندی شده باید نحوه مصارف در استان های حوضه این دریاچه با جدیت و قاطعیت نظارت گردد.

مخبر بعلاوه از وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی خواست تا با اتخاذ اقدامات فوری و آنالیز های همه جانبه از حفر چاه های تازه غیرمجاز جلوگیری و تدابیر لازم برای چاه های حفر شده غیرمجاز در حوضه این دریاچه اتخاذ گردد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر تکمیل هر چه سریعتر طرح های پساب و تصفیه خانه های فاضلاب های شهری در استان های حوزه این دریاچه ادامه داد: با یاری دانشگاه های منطقه و در کل کشور، طرح های دانشگاهی و دانش بنیان برای جلوگیری از تبخیر آب دریاچه و بعلاوه سدهای این منطقه و در کشور تهیه گردد.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در ستاد احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم ازجمله انتقال پساب تصفیه شده شهر تبریز به دریاچه در 10 روز گذشته و تاکید بر فعال شدن طرح های نرم افزاری و بهره گیری از ظرفیت های اجتماعی در کنار اقدامات ساختاری، توضیح داد: همگرایی دستگاه ها و همکاری و مطلع سازی مردم دو اولویت اساسی برای نجات دریاچه ارومیه است.

علی اکبر محرابیان بعلاوه تکمیل پروژه های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 95 درصد، اصلاح الگوی کشت و توجه همزمان به مسئولیت و پاسخگویی را سه امر مهم در احیای دریاچه ارومیه دانست و گفت: از زمان شروع به کار کارگروه نجات دریاچه ارومیه تعداد قابل توجهی از طرح های نیمه تمام بنا به دلایلی متوقف شد و در عین حال بعضی پروژه ها اجرا شد که باید با آنالیز ها و بازنگری لازم معین گردد این اقدامات چه تأثیری در احیای دریاچه ارومیه داشته است.

وی تاکید نمود: اگر شرایط مصارف مدیریت نگردد، با وجود حداکثر بارندگی ها نیز شاهد احیای این دریاچه نخواهیم بود.

وزیر نیرو در ادامه گزارشی از مسائل موجود در فرایند اجرای پروژه های احیای دریاچه، نیازهای محیط زیستی این دریاچه، آخرین شرایط دریاچه ارومیه و مقایسه آن با ترازهای شاخص از جمله اختلاف تراز کنونی و تراز اکولوژیک ارائه و تأکید کرد: فرایند تغییرات بارندگی و بعلاوه تغییرات سطح زیرکشت اراضی آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه دو عامل موثر در اندازه تراز آبی این دریاچه است.

وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه به ارائه دیدگاههای مرتبط با محیط زیست و کشاورزی در فرایند احیا این دریاچه پرداختند.

بعلاوه دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه نیز با تأکید بر اهمیت آسیب شناسی مصوبات گذشته این ستاد گفت: با تاکیدات و دستورات معاون اول رئیس جمهور و با اختصاص اعتبارات لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه برای اتمام طرح های نیمه تمام، تکمیل تصفیه خانه ها و انتقال آب از سدهای حوضه این دریاچه، اصلاح الگوی کشت و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز از جمله برنامه های این ستاد در دولت سیزدهم برای تثبیت تراز آبی و در مراحل بعد احیای هر چه سریعتر این دریاچه است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 مرداد 1401 بروزرسانی: 27 مرداد 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2009

به "ضرب الاجل مخبر به وزارت نیرو درباره دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرب الاجل مخبر به وزارت نیرو درباره دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید