ساخت مسکن کارگران در برنامه دولت است

به گزارش مجله عطر یاس، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جریان فراوری پایدار مسکن در ایران شروع شده است، گفت: با وزارت رفاه برای تامین مسکن جامعه کارگری مذاکراتی داشته ایم.

ساخت مسکن کارگران در برنامه دولت است

جهت دریافت خدمات آلاچیق ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اقتصادی مجله عطر یاس، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در حاشیه مراسم شروع عملیات اجرایی مسکن فرهنگیان در جمع مجله عطر یاس، با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن و ثبت نام در آن که تا به امروز در دو مرحله انجام گرفته است، اظهار کرد: طرح مسکن فرهنگیان یک گام مکمل در طرح اقدام ملی مسکن ویژه فرهنگیان کشور است. در این خصوص یک تفاهمنامه 170 هزار واحدی برای فرهنگیان شاغل و بازنشسته با وزیر آموزش و پرورش امضا و مبادله شده بود.

وی اضافه نمود: این تفاهمنامه با مشارکت وزارت آموزش و پرورش در سطح کشور اجرایی می شود. به این معنی که وزارت آموزش و پرورش در هر بخشی اعم از آوردن زمین، پشتیبانی و تامین اقتصادی و حضور تعاونی های مسکن فرهنگیان که دارای رزومه قابل قبول هستند، می تواند در این طرح نقش داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه انتخاب تعاونی ها با وزارت آموزش و پرورش و تایید آن ها با وزارت راه و شهرسازی است، توضیح داد: امروز گام نخست برای احداث این واحدهای مسکونی ویژه فرهنگیان برداشته و با حضور معاون اول رئیس جمهور عملیات اجرایی بیش از 14 هزار واحد در 11 استان شروع شد.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش برای احداث 720 واحد در یکی از استان ها زمین تامین می نماید و در مابقی استان ها زمین به وسیله وزارت راه و شهرسازی تامین شده است.

اسلامی توضیح داد: در این زمینه نکته حائز اهمیت این است که فرهنگیان نیز مانند همه مردم کشور باید ضوابط و مقررات قانونی که برای مشخص شرایط و شرایط و صلاحیت اعلام شده را رعایت و طی نمایند. در غربالگری صورت گرفته حدود 75 هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شده اند و لیست اولیه واجدان شرایط توسط وزارت آموزش و پرورش اعلام شده است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید نمود: در این جهت ممکن است اعتراضاتی وجود داشته باشد که مجددا به یاری آموزش و پرورش رسیدگی خواهد شد. برآورد این است که در اردیبهشت و خرداد برای واجدین شرایط بابت حدود 100 هزار واحد مشخص تکلیف انجام شود تا پروژه ها را در سطح کشور شروع کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با تبریک هفته معلم به همه معلمان و فرهنگیان کشور، اظهار کرد: اهتمام وزیر آموزش و پرورش و همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی این بود که در هفته معلم خشت نخست این طرح گذاشته شود که خوشبختانه کار با حضور معاون اول و استانداران در سراسر کشور شروع شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه موضوع مهم در بحث مسکن این است که بتوان در همه ابعاد از ظرفیت ها بهره برد، توضیح داد: به جز این تفاهمنامه برای تامین مسکن جامعه کارگری نیز یک تفاهمنامه با وزارت رفاه به امضا رسیده است. همچنین برنامه هایی برای تامین مسکن بازنشستگان، نیروهای مسلح و اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در جریان است که در این خصوص مذاکراتی با وزارت ارشاد داشته ایم.

وی اضافه نمود: در این زمینه با همه دستگاه هایی که دارای ظرفیت کار با وزارت راه و شهرسازی هستند، تفاهمنامه امضا نموده ایم. به نظر می رسد با این تفاهمنامه ها و زمین های تعییین و انتخاب شده در کنار حمایت بانک ها و مشارکت مردم بتوانیم نهضت خانه سازی را به معنای واقعی کلمه در امسال در همه نقاط کشور فعال کنیم.

اسلامی اضافه نمود: به این ترتیب به وسیله فعال شدن بخش مسکن، صنایع، مشاغل و نیروهای انسانی وابسته در بخش ساختمان و تاسیسات فعال شده و فعالیت شان می تواند روزافزون شود. با این شرایط می توانیم در دوران پساکرونا یک محرک واقعی را که اشتغال و فراوری را به همراه دارد و به برطرف دغدغه ای از نیازهای مبرم جامعه می انجامد، به اقتصاد معرفی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی که این تعداد واحد در چند استان احداث می شود توضیح داد: در این طرح احداث 170 هزار واحد مورد تفاهم را دنبال می کنیم و برای آن هیچ سقفی نخواهیم داشت. هدف مان با این تفاهمنامه ایجاد یک جریان بود. به همین خاطر بود که اسم این طرح، اقدام ملی گذاشته شد تا بدانیم این طرح متعلق به همه است و برای یک مقطع و برهه زمانی خاصی نیست.

این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: فراهم کردن زمینه خانه دار شدن مردم وظیفه ما بوده که با تاکید آقای رئیس جمهور این مساله را با اهتمام ویژه ای دنبال می کنیم. آقای رئیس جمهور تاکید دارند که پروژه های نیمه تمام و تعهدات که عمدتا در قالب مسکن مهر هستند، مشخص و تکلیف شوند.

وی اضافه نمود: البته بسیاری از این تعهدات صورت گرفته و بخش قلیلی که باقی مانده به بحث مسائل قضایی آن ها در محاکم بر می شود که در حال رسیدگی است. امیدواریم با تسریع در این فرایند، مردمی که در این پروژه ها گرفتار هستند به واحدهای مسکونی خود دسترسی پیدا نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 826

به "ساخت مسکن کارگران در برنامه دولت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت مسکن کارگران در برنامه دولت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید