رای اعتماد کنگره به گزینه بایدن برای سازمان ملل، یک زن رنگین پوست

به گزارش مجله عطر یاس، گرینفلید 68 ساله، یک دیپلمات حرفه ای و با تجربه در آمریکاست که پیش تر به عنوان دستیار وزارت خارجه در امور آفریقا در دولت باراک اوباما خدمت نموده بود.

رای اعتماد کنگره به گزینه بایدن برای سازمان ملل، یک زن رنگین پوست

مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه با اکثریت آرا به خانم لیندا توماس گرینفلید گزینه جو بایدن برای نمایندگی امریکا در سازمان ملل متحد رای اعتماد داد.

به گزارش خبرنگاران به نقل از یورونیوز، این رای اعتماد برای رئیس جمهوری جدید ایالات متحده موفقیت خوبی به شمار می رود، هر چند که تحلیلگران معتقدند که دیگر گزینه های جو بایدن، برای پست های انتصابی ممکن است با مخالفت های جدی تری در سنا روبرو شوند.

خانم گرینفلید 68 ساله، یک دیپلمات حرفه ای و با تجربه در آمریکاست که پیش تر به عنوان دستیار وزارت خارجه در امور آفریقا در دولت باراک اوباما رئیس جمهور اسبق خدمت نموده بود.

لیندا گرینفیلد در زمان حضور در وزارت خارجه، در سمت سفیر ایالات متحده در لیبریا، سوئیس، پاکستان، کنیا، گامبیا، نیجریه و جامائیکا خدمت نموده بود.

وی روز سه شنبه با 78 رای موافق در برابر 20 رای مخالف، اعتماد مجلس سنای آمریکا را جلب کرد.

این دیپلمات حرفه ای قبلا گفته بود: مادرم به من آموخته تا با قدرت مهربانی و عطوفت دنیا را به جای بهتری تبدیل کنم. من این درس را در طول خدمتم در سرویس خارجه آویزه گوشم کردم و اگر تایید شوم، همان کار را به عنوان سفیر در سازمان ملل انجام می دهم.

لیندا توماس گرینفلید سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد- عکس: اسوشیتدپرس

عمده مخالفان گرینفیلد در مجلس سنا که از حزب جمهوری خواه بودند و با استناد به بخشی از یک سخنرانی او در سال 2019، ادعای جانبداری او از چین را مطرح کردند.

با این انتصاب انتظارها از نماینده جدید ایالات متحده در سازمان ملل متحد به شدت بالا خواهد رفت. او بر خلاف سلف خود از تجربه بالایی در زمینه دیپلماسی برخور دار است و کارشناسان رتبه وی را در حد یک وزیر می دانند.

به گفته یکی از سفرای سازمان ملل متحد که نامی از وی برده نشده، آمریکا، در مباحثات سازمان ملل متحد، رایزنی ها، فعالیت های دیپلیماتیک و نیز فرایند تصمیم گیری های سال های گذشته به نوعی غایب بوده است.

یک سفیر دیگر سازمان ملل که کشورش عضو شورای امنیت است نسبت به تعامل و پویایی بیشتر آمریکا در سازمان ملل ابراز امیدواری کرد.

دیپلماتی دیگر در سازمان ملل متحد با اشاره به ناکارآمدی دولت پیشین آمریکا می گوید: این انتصاب نمی تواند بدتر از گزینه دولت پیشین باشد؛ دولتی که بیش از حد یکجانبه گرا بود، از پیمان ها خارج می شد و با تهدید کارهای خود را پیش می برد.

وی در این خصوص توضیح داد که ما بدترین شکل ماجرا را تجربه کردیم و این انتصاب قطعا می تواند مثبت تر از قبل باشد.

یکی دیگر از همکاران آینده لیندا توماس گرینفلید در سازمان ملل متحد که نامی از او برده نشده نیز ضمن ابراز امیدواری نسبت به تغییر رویکرد دولت جدید آمریکا گفت: تغییر نگرش نسبت به متحدان اروپایی است بیش از امور و ارتباطات دیگر مد نظر است. در دولت ترامپ رویکرد مناسبی در قبال متحدان اروپایی در پیش گرفته نمی شد.

این سخنان اشاره به مخالفت های واشنگتن با طرح ها و پیشنهاد های اروپایی ها در سازمان ملل دارد که بعضا با ارائه طرح هایی متناقض از سوی آمریکا و یا استفاده از حق وتو برای پیشبرد اهداف خود همراه می شد.

در سازمان ملل متحد همچنین انتظار می رود که آمریکا بدهی های اقتصادی خود را که حدود یک میلیارد و 300 میلیون دلار تخمین زده می گردد، تسویه کند.

سنای آمریکا همچنین روز سه شنبه به تام ویلساک گزینه هفتاد ساله جو بایدن برای تصدی ریاست وزارت کشاورزی رای اعتماد داد. ویلساک در تمام دوران ریاست جمهوری باراک اوباما عهده دار این سمت بود.

انتظار می رود مجلس سنا برای تایید بعضی از دیگر گزینه های انتصابی جو بایدن از جمله وزیر بهداست مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1452

به "رای اعتماد کنگره به گزینه بایدن برای سازمان ملل، یک زن رنگین پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رای اعتماد کنگره به گزینه بایدن برای سازمان ملل، یک زن رنگین پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید