نزول شاخص بورس های جهان

به گزارش مجله عطر یاس، در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

نزول شاخص بورس های جهان

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، پس از تماس تلفنی جو بایدن- رییس جمهور آمریکا- با شی جین پینگ- رییس جمهور چین- و توافق دو طرف بر کاستن از تنش ها، اکنون وزیر خارجه چین از آمریکا خواسته است تا با برداشتن تعرفه های تجاری و احترام به حق حاکمیت پکن در تایوان، هنگ کنگ و تبت، فصلی نو در روابط دو کشور را رقم بزند. وانگ یی که در همایش روابط چین و آمریکا سخن می گفت اضافه نمود که کشورش انتظار دارد دولت جدید آمریکا بسیاری از اقدامات تقابلی دولت قبلی (دوران ترامپ) را کنار بگذارد. در دوران ترامپ روابط دو طرف تا جایی تیره شد که دو طرف دست به تعطیلی متقابل کنسولگری های یکدیگر زدند.

شاخص تولید آمریکا در ماه فوریه با 0.7 درصد کاهش نسبت به ماه قبل خود به 58.5 واحد رسید که بیانگر کاهش شتاب رشد تولیدات و دریافت سفارشات جدید صنعتی بوده است. اخلال در زنجیره تولید در نتیجه اعمال محدودیت ها و اشکال در سیستم حمل و نقل باعث شده است تا نرخ رشد هزینه های ورودی در این ماه به بالاترین سطح خود از آوریل 2011 برسد. هزینه های خروجی نیز بالاترین رشد قیمت خود از ژوییه 2008 را تجربه کردند که این مساله احتمالا خود را به شکل تورم بالاتر در ماه های آینده نشان خواهد داد. بانک مرکزی آمریکا خود را آماده تورم بالای دو درصد می کند.

مسائل ناشی از حوادث طبیعی در نقاط مختلف باعث نگرانی معامله گران از کاهش بیشتر رشد مالی شده است. پس از سرمای کم سابقه در آمریکا و اروپا، زلزله شدید در ژاپن هم باعث خروج بسیاری از نیروگاه ها از مدار شد. این اتفاق ها در شرایطی رخ می دهد که ویروس کرونا که نگرانی اصلی مالی جهان هم محسوب می گردد کماکان با جهش های خود در صدر اخبار قرار گرفته است و این بار یک جهش خطرناک از این ویروس در فنلاند شناسایی و گزارش شده است که سرعت انتقال بالایی هم دارد.

بسیاری از کشورهای جهان در نتیجه شیوع کرونا با افزایش شدید میزان بدهی های خود روبرو شده اند به گونه ای که طبق اعلام موسسه مالی بین الملل از زمان شیوع این ویروس تا به امروز بدهی های جهان 24 ترلیون دیگر افزایش یافته و به 281 تریلیون دلار رسیده است. نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی جهان نیز طی این مدت به 355 درصد رسیده است. به گفته این موسسه فرایند افزایش بدهی های جهانی امسال هم ادامه خواهد یافت و افزایش 10 تریلیون دلاری بدهی جهانی برای جهان پیش بینی شده است.

همان طور که انتظار می رفت، تعطیلی گسترده کسب و کارها و محدودیت های رفت و آمدی در اروپا باعث کاهش شدید رشد مالی پس از رکوردشکنی در فصل قبل بود. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش نهایی خود از رشد مالی کشورهای اروپایی در چهارمین فصل سال 2020 را منتشر کرد که بر این اساس متوسط رشد مالی 19 کشور عضو منطقه یورو و 27 کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی 0.6 درصد و منفی 0.4 درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه قبل در منطقه یورو 13 درصد و در سطح اتحادیه اروپا 12.1 درصد کاهش پیدا کرده است.

طبق گزارش جدید کمیسیون اروپا، متوسط رشد مالی 19 کشور عضو منطقه یورو 3.8 درصد خواهد بود که نسبت به برآورد قبلی 0.8 درصد بیشتر است اما رشد مالی اتحادیه اروپا به جای 3.9 درصد قبلی، 3.7 درصد پیش بینی شده است. اتحادیه اروپا انتظار دارد تا سال 2022 سطح اقتصاد این اتحادیه به زمان قبل از کرونا باز گردد اما فرایند احیای اقتصاد در برخی از کشورها طولانی تر خواهد بود. پیش بینی شده که محدودیت ها تا ماه مارس ادامه پیدا خواهد کرد.

جروم پاول- رییس بانک مرکزی آمریکا با تاکید بر اهمیت حفظ سیاست های مالی کنونی گفته است که بازار کار در شرایط شکننده ای قرار گرفته است و باید تا رسیدن به شرایط تعادل به حمایت از آن ادامه داد. وی که در جمع اعضای کلوب مالی نیویورک حاضر شده بود هشدار داد رسیدن به حالت اشتغال کامل اصلا کار راحتی نخواهد بود و نیازمند آن است که اقدامات بیشتری چه در حوزه سیاست گذاری و چه در حوزه میدانی صورت گیرد. پاول همچنین نگرانی ها از افزایش شدید تورم با ادامه فرایند کنونی را منطقی دانست اما وعده داد که فدرال رزرو با تمام توان تلاش کند اوضاع را مدیریت کند.

تا به امروز بیش از 112 میلیون و 102 هزار و 486 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و 480 هزار و 697 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 511 هزار و 339 نفر، برزیل با 246 هزار و 560 نفر، مکزیک با 180 هزار و 107 نفر، هند با 156 هزار و 470 نفر و انگلیس با 120 هزار و 757 نفر بوده است.

آرتور هوگان- تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - گفت: اکنون زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخص های بنیادی جلب گردد. اخبار مربوط به ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند اگرچه هنوز تا خلاصی از آن فاصله زیادی داریم اما می توانیم ردپای بهبود تدریجی در بخش های مختلف مشاهده کنیم. با توجه به حضور خوب و نیرومند سیاست گذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای حمایت از رشد مالی نگران اند.

بورس آمریکا

در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 0.49 درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح 31 هزار و 650.19 واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی 500 با 0.2 درصد کاهش تا سطح 3899.07 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با 1.44 درصد ریزش در سطح 13 هزار و 674.82 واحدی بسته شد.

بورس های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص فوتسی 100 بورس لندن با 0.18 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 6612.24 واحد بسته شد. شاخص دکس 30 بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش 0.31 درصدی و ایستادن در سطح 13 هزار و 950.04 واحدی به کار خود سرانجام داد و شاخص کک 40 بورس پاریس با عقبگرد 0.11 درصدی در سطح 5767.44 واحد بسته شد. در مادرید شاخص ایبکس 35 0.48 درصد پایین رفت و به 8112.20 واحد رسید.

بورس های آسیایی

در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص نیک کی 225 بورس توکیو ژاپن با صعود 0.46 درصدی تا سطح 30 هزار و 156.03 واحدی بالا رفت. شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ 1.06 درصد پایین رفت و در سطح 30 هزار و 319.83 واحد بسته شد. در چین شاخص شانگهای کامپوزیت افت 3.14 درصدی را تجربه کرد و در سطح 5597.33 واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص اس اند پی اس اند ایکس 200 بورس سیدنی با 0.19 درصد ریزش و ایستادن در سطح 6780.89 واحدی به کار خود سرانجام داد. در بین دیگر شاخص های مهم آسیایی، شاخص تاپیکس ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت سرانجامی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1440

به "نزول شاخص بورس های جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نزول شاخص بورس های جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید