دولت برزیل در آستانه فروپاشی

به گزارش مجله عطر یاس، استعفای وزیر دادگستری برزیل به دلیل کوشش رئیس جمهور برای مداخله در امور پلیس فدرال و شکست او در مهار ویروس کرونا، دولت این کشور را در خطر فروپاشی قرار داده است.

دولت برزیل در آستانه فروپاشی

با تور ارزان برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل مجله عطر یاس، استعفای وزیر دادگستری، اخراج وزیر بهداشت و حفر گورهای دسته جمعی برای قربانیان رو به افزایش ویروس کرونا، دولت برزیل را غرق در بحران نموده است.

به نوشته روزنامه گاردین، درپی اعلام استعفای سرجیو مورو وزیر دادگستری برزیل، معترضان خواهان استیضاح ژایر بولسونارو رئیس جمهور این کشور به دلیل دخالت در امور پلیس فدرال شدند.

مورو در زمان وزارت خود، عملیاتی با اسم کارواش را برای به دام انداختن مفسدین مالی به راه انداخت و توانست محبوبیت زیادی کسب کند.

او می گوید بولسونارو به درخواست سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا آف بی آی، رئیس پلیس فدرال برزیل را برکنار نموده و میخواهد فردی را جایگزین او کند که اطلاعاتی محرمانه را در اختیارش بگذارد.

یکی از روزنامه های معتبر برزیل نیز مدعی است پلیس فدرال در حال اجرا تحقیقاتی درخصوص هجوم اخبار جعلی علیه کنگره و دیوان عالی این کشور بود که بر روی فعالیت های پسر بولسونارو تمرکز نموده بودند.

یکی از روزنامه های پرتیراژ برزیل نیز در گزارشی نوشت، افسران ارتشی که بخش مهمی از کابینه بولسونارو را تشکیل داده اند قصد دارند دولت را ترک نمایند.

بولسونارو اواخر روز آدینه به وقت محلی، در پیامی تلویزیونی، ادعای مداخله جهت انتصاب رئیسی جدید برای پلیس فدرال به منظور دستیابی به گزارش های اطلاعاتی محرمانه را رد کرد.

وی خطاب به وزیر دادگستری مستعفی گفت: متأسفم آقای وزیر، شما نمی توانی از من یک دروغگو بسازی. القای این که قصد داشتم بدانم در تحقیقات چه می گذرد صحت ندارد.

رئیس جمهور برزیل گفت، این که بخواهد به طور منظم با رئیس پلیس فدرال در ارتباط باشد کار غلطی نیست.

با این حال اظهارات مورو درباره دخالت بولسونارو در امور پلیس فدرال واکنش بسیاری از سیاست مداران برزیلی را موجب شد و آگوستو آراس دادستان کل این کشور از دیوان عالی شروع تحقیقاتی در این زمینه را خواهان شد.

اکنون استعفای وزیر دادگستری و اخراج وزیر بهداشت محبوب برزیل از سوی بولسونارو بسیاری را درخصوص توان بقای دولت این کشور دچار تردید نموده است.

فرناندو هنریکه کاردوسو رئیس جمهور پیشین برزیل در پیامی توئیتری نوشت: رئیس جمهور در حال کندن قبر خود است. او باید استعفا دهد و ما را از فرایند طولانی استیضاح خلاص کند.

علاوه بر این، سیاست های بولسونارو در قبال مهار ویروس کرونا نیز نقدها گسترده ای را به همراه داشته است. تا کنون در برزیل بیش از 50 هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند و نزدیک به 4 هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

گاردین نوشت، ظرفیت بیمارستان ها، سردخانه ها و قبرستان های برزیل در حال پر شدن است و این کشور در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی شیوع ویروس کرونا است.

مقامات بهداشتی هشدار داده اند نظام بیمارستانی شهرهای مختلف برزیل از جمله ریو دو ژانیرو در حال فروپاشی است و متخصصان علوم پزشکی می گویند به خاطر عدم انجام تست کرونای کافی، شمار زیادی از مبتلایان در این کشور که 211 میلیون نفر جمعیت دارد، مورد شناسایی قرار نگرفته اند.

مقامات شهر مانائوس واقع در ایالت آمازون می گویند به دلیل کمبود فضای کافی در قبرستان ها، برای دفن قربانیان جدید ویروس کرونا مجبور به حفر گورهای دسته جمعی شده اند.

با این وجود، بولسونارو با شرکت در تجمع هوادارانش خواهان بازگشایی کسب وکارها و کاهش اقدامات پیشگیرانه شده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 754

به "دولت برزیل در آستانه فروپاشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برزیل در آستانه فروپاشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید