خبرنگاران بهره برداری از 250 پروژه آب، برق و فاضلاب در سال 99

به گزارش مجله عطر یاس، تهران- خبرنگاران- وزیر نیرو گفت: در بخش ساخت و سازها امسال بنا داریم که حدود 250 پروژه آب، برق و فاضلاب را با سرمایه گذاری حدود 50 هزار میلیارد تومان با استفاده از منابع مختلف به بهره برداری برسانیم.

خبرنگاران بهره برداری از 250 پروژه آب، برق و فاضلاب در سال 99

رضا اردکانیان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: 9 سد بزرگ افتتاح خواهد شد، 9 سد بزرگ دیگر در استان های مختلف کشور به مرحله آبگیری خواهد رسید، حدود 54 هزار هکتار اراضی کشاورزی با احداث شبکه های اصلی آبکمک و زهکشی که وظیفه وزارت نیرو است، آماده زیر کشت رفتن خواهد شد.

وی بهره برداری از 9 تصفیه خانه آب، 11 تصفیه خانه فاضلاب و بهره مندی 700 هزار نفر از جمعیت روستایی کشور در بیش از 1400 روستا از آب شرب پایدار را از دیگر پروژه های سال جاری برشمرد.

وزیر نیرو افزود: در بخش برق هم 12 نیروگاه حرارتی با ظرفیت بیش از 2100 مگاوات و چند صد مگاوات نیروگاه تجدید تجدید پذیر خورشیدی و بادی در مدار بهره برداری قرار می گیرد؛ همچنین بهره برداری از نیروگاه های مقیاس کوچک و نیز بیش از 1900 کیلومتر خط انتقال در شبکه های برق، فصل ساخت و سازهای پویش ما در سال 99 خواهند بود.

اردکانیان شرح داد: کار پیچیده تر، مهمتر و اصلی تر، اصلاح در ساز و کارهاست که به طور خلاصه ما را به سیستم مناسب تر استفاده از منابع و مصرف منابع محدود خود مجهز خواهد کرد.

وی اظهار کرد: فرآیندها، رویه های کاری و ساز و کارهایی که ما برای تولید آب و برق داریم اصلاح خواهند شد؛ به نحوی که هم در شبکه های برق و آبرسانی تلفات کمتری داشته باشیم و راندمان نیروگاه های حرارتی افزایش یابد و هم در جهت کوچک سازی و چابک سازی سازمان دولت در بخش های آب و برق سعی می کنیم گام های بلندی را برداریم.

اردکانیان همچنین اعلام نمود: تفویض اختیار لازم به شرکت های استانی در این راستا و برای ادامه برنامه ها صورت خواهد گرفت.

وی افزود: موضوع خاموشی صفر یا برنامه صفر 99 برای تابستان سال جاری در برنامه های ما خواهد بود که شامل برنامه های متعدد در مدیریت مصرف در بخش های مختلف است.

ادامه پویش #هرهفته-الف-ب-ایران از هفته جاری

اردکانیان همچنین به پویش #هرهفته-الف-ب-ایران اشاره کرد و گفت: این پویش از نیمه دوم سال گذشته آغاز و با بهره برداری مجموعا 227 پروژه بزرگ آب و برق در تمام استان های کشور با سرمایه گذاری 33 هزار میلیارد تومان در بیستم اسفند پارسال به اتمام رسید.

وی گفت: 10سد بزرگ، حدود سه هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی، بیش از 6هزار هکتار شبکه های اصلی آبکمک و زهکشی ، تعداد قابل توجهی تصفیه خانه های آب و فاضلاب، آبرسانی به بیش از حدود 850 روستا، نیروگاه های تجدیدپذیر، مولدهای کوچک و شبکه های انتقال در زمان بندی در استان های مختلف به بهره برداری رسید.

وی ادامه داد: به سبب این کار بویژه برای سال جاری که سال جهش تولید است برنامه ریزی کردیم که از همین هفته، پویش #هرهفته الف-ب-ایران را در سال 99 با ابعاد وسیع تر ادامه دهیم.

اردکانیان شرح داد: وسعت این ابعاد نسبت به سال 98 عمدتا به خاطر موضوع جهش تولید است.

وی با بیان این که جهش تولید در بخش های مختلف به زیرساخت های آب و برق نیاز دارد گفت: وزارت نیرو باید هم با انجام اصلاحاتی در استفاده از منابع اقتصادی، دیگر تجهیزات، فرصت، وقت و منابع انسانی و هم با اصلاح رویکردها و رویه ها برای خدمت رسانی بتواند سال جاری آماده تر باشد.

اردکانیان گفت: پویش سال جاری ما هر چند کماکان تابلوی #هرهفته-الف-ب-ایران را خواهد داشت اما تابلوی دیگری در کنار آن خودنمایی خواهد کرد و آن ساخت وسازها و سازوکارها است تا هم پروژه های برنامه ریزی شده با کمک دستگاه های همکار در سازمان دولت و بویژه کمک بخش خصوصی در زمان خود به بهره برداری برسد و هم توجه جدی به تعدادی از پروژه های مهم فصل ساز و کارها خواهیم داشت.

آغاز پویش سال جاری از تهران با 4 پروژه

وزیرنیرو با اشاره به تداوم پویش #هرهفته-الف-ب-ایران در سال جاری، این هفته از استان تهران گفت: در این استان 4 طرح مهم از جمله واحد بخار نیروگاه پرند و سه تصفیه خانه مهم فاضلاب در اسلامشهر، ملارد و تضفیه خانه مسکن مهر صفا دشت به مدار می آید.

اردکانیان افزود: در مجموع دو هزار و 800 میلیارد تومان برای به ثمر رساندن این پروژه ها سرمایه گذاری شده که هم نقش مهمی در تامین برق پایدار و هم ارتقای شبکه بهداشت عمومی و استفاده مجدد از پساب های تصفیه شده به عنوان منبع آب خواهد داشت.

وی اعلام نمود: این برنامه ها به طور مرتب در هفته های پیش رو در استان های مختلف کشور اجرا خواهد شد.

راه اندازی مرکز ملی مطالعات آب های مرزی و تبادل برق با کشورهای همسایه

اردکانیان همچنین گفت: در موضوع آب های مناطق مرزی کشور، سیستم پشتیبان خوبی را با عنوان مرکز ملی مطالعات آب های مرزی سال جاری راه اندازی خواهیم کرد.

وی در عین حال با اشاره به موضوع تبادل برق با کشورهای همسایه اعلام نمود: فعال شدن کمیسیون های مشترک همکاری های اقتصادی که وزارت نیرو مسوولیت آن را بر عهده دارد با فدراسیون روسیه، همچنین افغانستان و ارمنستان و نیز در حوزه منطقه ای با تاجیکستان و همچنین دولت قطر که مسوولیت این هم به تازگی به وزارت نیرو محول شده به نحو شایسته ای در برنامه کاری ما خواهد بود.

اردکانیان گفت: در مجموع سعی می کنیم در بخش مصرف منابع اعم از آب و برق و اقتصادی، وقت، زمان و منابع انسانی، سال جاری عادات و اخلاق مناسب تری را در سازمان و تشکیلات خود و با همکاری مردم در بخش مصرف محصول نهایی سال جاری در برنامه داشته باشیم و نتایج کمی و کیفی مناسبی را بتوانیم برای هموطنان گزارش کنیم.

تدابیر وزارت نیرو برای تامین آب و برق

اردکانیان همچنین درباره افزایش مصرف آب و برق در شرایط کنونی کشور با توجه به شیوع کرونا گفت: خوشبختانه وزارت نیرو اتکای کمی به منابع بودجه ای دولت و به تعبیری منابع عمومی دارد. بیشترین منبع تامین ما، منابع داخلی است که عملا از محل فروش محصول یعنی عرضه آب و برق تامین می شود.

وی اعلام نمود: تنها 30 درصد از مجموع سرمایه گذاری طرح هایی که سال جاری به بهره برداری می رسد متکی به منابع عمومی و بودجه دولت است و مابقی با روش های دیگر اعم از تسهیلات بانکی، منابع صندوق توسعه، راهکارهای فراهم شده در قانون بودجه و فروش محصول و به تعبیری آب بها و برق بها تامین می شود.

اردکانیان گفت: این بدان معناست که هر چقدر در مصرف، دقیق تر عمل کنیم عملا هزینه های خود را کاهش می دهیم. اگر مصرف به شکل بی رویه افزایش یابد برای تامین آب و برق مورد نیاز هزینه های سنگین تری را باید متحمل شویم.

وی افزود: هر چقدر به شیوه های صحیح مصرف عادت کنیم از همین سرمایه گذاری خود استفاده می کنیم و نیازی به سرمایه گذاری های سنگین نخواهیم داشت.

اردکانیان شرح داد: همانند پارسال که مردم همراهی خوبی داشتند، سال جاری هم این همراهی در بخش های آب و برق مورد انتظار است. شرایط بهداشتی امروز جامعه اقتضای مصرف بیشتر آب را دارد اما چون آبی که برای بهداشت مصرف می کنیم همان آب قابل شرب است و شبکه های این دو یکی است، رعایت پروتکل های بهداشتی با آب کمتر بدون هر گونه اغماض و مصالحه به معنای تامین آب شرب برای تابستان است.

وزیر نیرو با اشاره به بارش های خوب سال جاری و وجود مخازن کافی برای تسکین سیلاب ها گفت: اگر چه این سیلاب ها چه داخلی و چه مواردی که از خارج مرزها وارد کشور شد، به مدد فعالیت های خوب دولت در سال گذشته بیشتر برای ما منفعت داشت تا خسارت و بارش های سال جاری با وجود کاهش 10 درصدی نسبت به پارسال 30 درصد از متوسط بلندمدت بیشتر است اما صرف کافی بودن بارش ها به منزله کفایت ما در موضوع آب نیست.

وی افزود: چرا که باید به ظرفیت تصفیه خانه ها نگاه کنیم و وقتی رودخانه سیلابی می شود امکان وارد کردن کدورت بالا به تصفیه خانه نیست و در نتیجه برای ساعاتی ممکن است برای این که آب شرب مطمئن و سالم به دست مردم برسد برای ساعاتی از مدار خارج شود.

وی افزود: همه اینها در کنار هم یعنی این که در عین روزهای لطیف و امید بخش بارانی خوب در کشور باید دل مشغول مصرف آب باشیم و به ضرورت از آن استفاده کنیم.

اردکانیان همچنین گفت: در موضوع برق ملاحظه بیشتری خواهیم داشت؛ به عنوان نمونه تعطیلات ناشی از شرایط کرونایی موجب می شود واحدهای آموزشی که در تابستان تعطیل بودند و در نتیجه کاهش مصرف از ناحیه آنها داشتیم سال جاری احتمالا تصمیمات به گونه دیگری رقم بخورد و یا با به مدار مدار آمدن واحدهای تولیدی بعد از فروکش کردن مشکل کرونا نیاز به تامین برق بیشتر در تابستان در مقایسه با سال های قبل داشته باشیم.

وی افزود: همه این ها بدین معناست که عادت خوب پارسال را از دست ندهیم و هر اخلاق خوبی را باید نهادینه کرد. مصرف آب به گونه ای است که خود شیوه مصرف به عنوان منبع تولید به کار ما خواهد آمد. اخلاق صحیح مصرف آب و برق به اندازه احداث نیروگاه، سد و تصفیه خانه قطعا به کار کشور می آید.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 843

به "خبرنگاران بهره برداری از 250 پروژه آب، برق و فاضلاب در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بهره برداری از 250 پروژه آب، برق و فاضلاب در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید