مرگ سالانه 30 هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا

به گزارش مجله عطر یاس، مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه مرگ سالانه 30 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در کشور قابل تامل و تکان دهنده است، تاکید نمود: انجام نشدن محورهای مؤثر بر کاهش آلودگی هوای شهرهای عظیم از عدم اولویت و اهمیت موضوع قانون هوای پاک به عنوان محملی قابل اتکا برای برون رفت از معضل آلودگی هوا در کلانشهرها حکایت دارد.

مرگ سالانه 30 هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا

به گزارش خبرنگاران از روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران،، شینا انصاری امروز در ششمین نشست تخصصی کمیته محیط زیست کلانشهرهای کشور که بصورت برخط برگزار گردید با اشاره به تقارن این نشست با هفته هوای پاک گفت: در حال حاضر همزمانی آلودگی هوا با شیوع ویروس کرونا شرایط متفاوت و پیچیده ای را برای شهرهای عظیم کشور فراهم نموده است. از یک طرف مواجهه با آلاینده ذرات معلق در هوا می تواند منجر به تشدید بیماری های قلبی و ریوی و تضعیف سیستم ایمنی بدن گردد و از طرف دیگر برخی راهکارهای گذشته مثل ترغیب مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در شرایط فعلی کارساز نیست و تردد فزاینده خودروهای شخصی با رشد 15 درصدی خود موجب تشدید آلودگی هوا می گردد.

وی افزود: هر چند در نگاهی مقایسه ای میان آلودگی هوا و کرونا، این بیماری ویروسی به علت آثار و تبعات سریع خود بسیار هولناک تر به نظر می رسد اما علاوه بر هزینه های سنگین مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هوا بر اقتصاد دنیا باید اشاره نمود که عوارض بهداشتی و مرگ های منتسب به آلودگی هوا کمتر از خسارات جانی ناشی از کرونا نیست.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران به گزارش سازمان بهداشت دنیای و مرگ سالانه 7 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا در دنیا اشاره نمود و ادامه داد: تلفات کرونا طی یک سال گذشته 1.4 میلیون نفر بوده است، این در حالیست که برابر آمار کشوری و مرگ های منتسب به آلودگی هوا که توسط وزارت بهداشت منتشر شده است آلودگی هوا سالانه 4500 نفر از شهفرایندان تهرانی و بیش از 30 هزار نفر را در کشور به کام مرگ می کشد.

به گفته انصاری، مرگ سالانه 30 هزار نفر با احتساب همه سال هایی که آلودگی هوا مانند یک بیماری مزمن در شهرهای عظیم و صنعتی کشور در فصل زمستان و چند سال اخیر در فصل گرم سال با آلاینده ازن حاکم بوده است، آماری قابل تامل و تکان دهنده است؛ آماری که در کنار افزایش بیماری های سخت و مزمن ناشی از آلاینده های هوا مانند بیماری های قلبی و تنفسی، سرطان ها، بیماریهای خودایمنی از جمله بیماری ام اس و هزینه های سنگین بهداشتی حاصل از آن از ابعاد موضوع آلودگی هوا حکایت دارد و نشان می دهد که آلودگی هوا اهمیت کمتری از ویروس کرونا ندارد.

وی در ادامه به تکالیف شهرداری ها برای کاهش و کنترل آلودگی هوا بخصوص در فصول سردسال اشاره و اظهار کرد: بر اساس قانون هوای پاک مصوب سال 1396 ، شهرداری ها سهم قابل توجهی در تکالیف مرتبط با کنترل منابع ثابت و متحرک آلودگی هوا ندارند. با این حال توسعه حمل و نقل عمومی مشروط به حمایت دولت، معاینه فنی خودروها و جایگزینی تاکسی های فرسوده (البته بخشی از آن) با سهمی حدودا 7 درصدی بر عهده شهرداری ها است حتی پایش کیفی هوا هم که توسط برخی از شهرداری های کشور انجام می گردد و ایجاد مراکز پایش اقدامی داوطلبانه است و البته مثمر ثمر و اثرگذار در جهت دسترسی برخط و آنلاین شهفرایندان به شرایط کیفی هوا محسوب می گردد.

انصاری افزود: معین است که با گذشت بیش از سه سال از ابلاغ قانون هوای پاک و آیین نامه های اجرایی آن، بخش عمده ای از تکالیف قانونی در مدت زمانی مقرر در قانون محقق نشده است. عدم ارتقای استاندارد خودروهای بنزینی و دیزلی، فرایند کند از رده خارج کردن خودروها و موتورسیکلت های فرسوده، توزیع نامناسب سوخت استاندارد در کلانشهرها و محورهای مواصلاتی، توسعه و نوسازی کند ناوگان حمل ونقل عمومی، مصرف سوخت نامناسب در صنایع و نیروگاه های کلانشهرها بویژه در ششماهه دوم سال اجرا نشدن طرح کهاب و عدم انجام بسیاری از محورهای مؤثر دیگر بر کاهش آلودگی هوای شهرهای عظیم حکایت از عدم اهمیت لازم مساله نزد دستگاه های متولی دارد.

مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تاکید نمود: ضمانت اجرای سیاست ها و تصمیمات کلان ناظر به موضوع آلودگی هوا چیزی جز الزامات قانونی نیست. پایبندی تمامی دستگاه های مسئول به تکالیف محول شده در قانون مهمترین وجه اعمال مدیریت بر منابع آلاینده هوا است.

انصاری در خاتمه ابراز امیدواری کرد: موضوع جلسه امروز کلانشهرها درباره سیاهه انتشار آلودگی هوا و اقدامات صورت گرفته در کلانشهرها به مطالبه گری بیشتر موضوع از جانب شهرداری ها در حمایت از توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی و شفافیت عوامل دخیل در آلودگی هوا و به تبع آن پیگیری دستگاه های نظارتی و حاکمیتی برای اقدامات محوله از جانب دستگاه های مسئول گردد و انتظار می رود مجمع کلانشهرهای ایران هم با قدرت و قوت به این مسئله و مطالبه گری از دستگاه های متولی برای انجام تکالیف ورود کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1330

به "مرگ سالانه 30 هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ سالانه 30 هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید