بهترین مبارزان زن در تاریخ مسابقات MMA

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران: در حالی که ورزش های رزمی زنان تنها از سال 2013 در قالب مسابقات UFC قرار گرفته، مسابقاتی مستند شده بین مبارزان زن وجود دارد که به اواسط دهه 1990 باز می گردند. از دوران پیدایشش تاکنون و به لطف مبارزان بااستعداد و قابل توجهش، مسابقات MMA زنان رشدی فراتر از حد تصور داشته است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با بهترین و مشهورترین مبارزان زن در تاریخ این مسابقات رزمی معتبر آشنا سازیم.

بهترین مبارزان زن در تاریخ مسابقات MMA

10- هالی هولم

بعد از بردن چندین عنوان در مسابقات بوکس حرفه ای، هالی هولم اهل آلباکرکی، نیومکزیکو در سال 2011 وارد دنیای MMA شد. دختر موعظه گر ده مسابقه اول خود در این پلتفرم جدید را برنده شد که از آن میان می توان به پیروزی شوکه کننده اش در برابر روندا روزی و بدست آوردن کمربند قهرمانی مگس وزن زنان اشاره نمود که یک شبه او را به شهرت رساند.

با وجود آغاز خیره کننده اش در مسابقات UFC، هولم پس از پیروزی بر روزی تنها دو پیروزی و چهار شکست داشته است که هر 4 شکست او در مقابل قهرمانان سابق یا کنونی UFC بوده است. همچنین علیرغم مسائل کنونی اش، هولم هنوز هم یکی از بهترین مبارزان این ورزش است. پیروزی او بر روزی هنوز هم یکی از پربحث ترین مسابقات تاریخ MMA بوده و ثابت می نماید که او همیشه جایی در تاریخچه این ورزش خواهد داشت.

9- جینا کارانو

در حالی که جینا کارانو دوره فعالیت نسبتاً کوتاهی در این عرصه دارد، اما از چهره های بسیار مهم در MMA زنان به شمار می آید. با وجود سبک هیجان انگیز مبتنی بر موی تای و ظاهر شبیه ستارگان سینمای خود، این مبارز دالاسی پر وزن، اولین مبارز زنی بود که در آمریکای شمالی به صندلی یک ستاره دست یافت. قبل از مشهور شدن روندا روزی، این کارانو بود که روی جلد مجلات شناخته شده ای مانند ESPN، The Magazine و Maxim دیده می شد.

در دوران اوج شهرت و در اواسط دهه 2000، رسانه ها از کارانو به عنوان چهره MMA زنان یاد می کردند. اگر روندا روزی راه را برای زنان در دنیای MMA هموار ساخت، جینا دستکم در تثبیت کردن این موضوع به او یاری کرد. کارانو با رکورد 7 پیروزی و یک شکست و مغلوب کردن قهرمان سابق مگس وزن، تونیا اوینگر، به دوران حرفه ای خود در این ورزش خاتمه داد. تنها شکست او نیز توسط کریس سایبرگ رقم خورد.

8- میشا تیت

میشا تیت یک کشتی گیر آماتور، اما متفاوت بود که به یکی از بهترین مبارزان دنیای MMA زنان تبدیل شد. رقابت او با روندا روزی به اولین دشمنی بزرگ بین مبارزان زن در تاریخ UFC تبدیل شد. تیت که با خاطر سرسختی و توانایی اش در حفظ توان خود در تمام طول مسابقه شناخته می شد، در طول دوران فعالیت حرفه ایش به یکی از محبوب ترین زنان مبارز تبدیل شد. او همچنین یک مبارز با فیزیک بسیار مناسب بود که بسیاری از بهترین مبارزان عصر خود را شکست داد. در طول دوران فعالیتش که از سال 2007 تا 2016 ادامه داشت، تیت مبارزانی مانند سارا مکمن، لیز کارموشه و جسیکا آی را شکست داد. در سال 2011، او با شکست دادن مارلوس کوئنن به کمربند قهرمانی خروس وزن دست یافت.

این پیروزیت بار دیگر در مارس 2016 تکرار شد و تیت توانست با شکست هالی هولم به این قهرمانی دست یابد. میشا تیت مهارت های تاثیرگذار در مقیاس المپیک روندا روزی یا بوکس در کلاس جهانی هالی هولم را نداشت و پیروزی هایش به آسانی بدست نمی آمدند. با این وجود، او با نفس قوی، اراده و قدرت کشتی گیری متوسط خود توانست دو بار به مقام قهرمانی دست یابد.

7- رٌز ناماجوناس

با تنها 27 سال سن، رُز ناماجوناس یکی از بهترین مبارزان تاریخ دنیای MMA زنان است. این مبارز بااستعداد کاه وزن از دوران کودکی در زمینه ورزش های رزمی آموزش دیده و انتظار می رفت که به یکی از بهترین مبارزان در این ورزش تبدیل گردد. سبک مبارزه هنرمندانه و سرسختانه او باعث شده که ناماجوناس بتواند در برابر مبارزان بزرگی مانند تسیا تورس، پیج ونزانت و میشل واترسون به پیروزی برسد.

در نوامبر 2017، ناماجوناس با شکست جوانا ژدرزجزیک، قهرمان وقت کاه وزن زنان، در راند اول و با امتیاز ضربه فنی بسیاری را شوکه کرد. حدود 5 ماه بعد او از کمربند قهرمانی خود در برابر ژدرزجزیک دفاع کرد. او اخیراً این عنوان را به جسیکا آندراده در مسابقه ای که به آسانی در حال بردن بود از دست داد، زیرا ناگهان به سر به زمین خورده و بیهوش شد و به همین دلیل مسابقه را واگذار کرد. او دو بار ژدرزجزیک را شکست داده و در بیست و چند سالگی پیروز به کسب مدال طلای UFC شده است که یک دستاورد بسیار قابل توجه به شمار می آید.

6- مگومی فوجی

شوربختانه شاید بسیاری از کسانی که با دنیای MMA زنان آشنا هستند نیز نام مگومی فوجی را نشنیده اند. این موضوع بدین دلیل بود که دوران اوج فوجی با اوایل پیدایش MMA زنان همراه بود و در آن موقع کمتر کسی پیدا می شد که نظاره گر این مسابقات باشد. فوجی در دوران اوج خود یک مبارز ترسناک بود. این مبارز ژاپنی که در فن سابمیشن تبحر داشت تمامی 22 مسابقه اول خود را با برد به خاتمه رساند.

مانند یک کشتی گیر حرفه ای، او حتی سابمیشن خاص خود با نام مگولاک (Megulock) را داشت که نوعی سابمیشن و تسلیم کردن حریف با استفاده از قفل پا ها بود. علیرغم اینکه می توان از او به عنوان اولین ستاره زن این ورزش یاد کرد، اما هیچگاه نتوانست شهرتی شبیه روندا روزی و جینا کارانو بدست آورد هر چند در ژاپن چهره ای بسیار شناخته شده بود. فوجی در دوران حرفه ای خود که از 2004 تا 2013 ادامه داشت، رکورد 26 برد و سه باخت را از خود به جای گذاشت. بزرگترین پیروزی او در مقابل کارلا اسپارزا، قهرمان سابق کاه وزن زنان UFC بدست آمد.

5- جوانا ژدرزجزیک

بعد از یک دوران پیروز به عنوان مبارز موی تای، ژدرزجزیک تصمیم گرفت که شانسش را در هنر های رزمی مختلط نیز بیازماید و همانطور که بسیاری از شما می دانید این تصمیم برای وی بسیار خوب پیش رفت. این مبارز توانمند تمامی 14 مبارزه حرفه ای اول خود را با برد پشت سر گذاشت که از آن میان می توان به پیروزی در برابر کارلا اسپارزا، کلودیا گادل ها و قهرمان کنونی کاه وزن، جسیکا آندراده اشاره نمود.

به لطف دوره قهرمانی که بیش از 2 سال به طول انجامید، ژدرزجزیک بیشترین دوره حفظ کمربند قهرمانی در تاریخچه نسبتاً کوتاه MMA زنان را در اختیار دارد. در واقع تنها زنی که در دسته کاه وزن توانست او را شکست دهد رُز ناماجوناس بود. اگر چه ناماجوناس تنها یک بار توانست از عنوان خود دفاع کند، ژدرزجزیک لهستانی 5 بار از مقام قهرمانی خود دفاع کرد. جوانا ژدرزجزیک اکنون رکورد 15 برد در برابر 3 شکست را در اختیار داشته و بهترین رزومه کاری را در دسته 115 پوند با توجه به رقبای قدرتمندی که شکست داده دارد.

4- والنتینا شوچنکو

والنتینا شوچنکو، مبارز اهل بیشکک، قرقیزستان نمونه ای عالی از نسل جدید مبارزان ورزش های رزمی مختلف است که در داخل رینگ هر کاری از او برمی آمد. اگر چه او یک حرفه ای در ورزش موی تای به شمار می آمد، اما کیفیت سبک مبارزه او در رینگ نیز به بالاترین سطح ممکن رسید. او می تواند رقیبانش را ناک اوت کند، با بریدن نفس وادار به تسلیم نماید یا با استراتژی امتیازات بیشتر آن ها را شکست دهد.

در واقع او در 3 مسابقه اخیر خود تمامی این کار ها را انجام داده است. شوچنکو در حال حاضر قهرمان دسته مگس وزن UFC زنان بوده و تاکنون توانسته جوانا ژدرجزیک (در مگس وزن)، هالی هولم و جولیانا پنیا را شکست دهد. شکست نزدیک و باامتیاز او در مقابل آماندا نونس، دارنده دو کمربند قهرمانی کنونی که اخیراً توقف نا پذیر نشان داده را می توان به اندازه بردهایش نیز تاثیرگذار و هیجان انگیز دانست. او هنوز 31 سال دارد و انتظار می رود که با بهبود رزومه کاری خود به یکی از افسانه های این ورزش در بخش زنان تبدیل گردد.

3- روندا روزی

اگر قدرت ستارگی تنها معیار بزرگ بودن می بود، روندا روزی به سادگی در صدر فهرست ما قرار می گرفت. او یکی از معدود مبارزان دنیای MMA است که به صندلی یک ستاره شناخته شده رسیده است. قدرت او در شکست دادن سریع رقبا همراه با شخصیت دوست داشتنی و هیجان انگیزش، دانا وایت، رییس UFC را متقاعد کرد که بخش زنان را نیز راه اندازی نماید. در واقع اگر به خاطر روزی نبود، شاید حتی در سال 2019 نیز هنوز خبری از مبارزان زنی که با این کمپانی قرارداد داشتند نبود.

جدای از حضور او در چندین فیلم سینمایی و روی جلد مجلات معتبر، این دارنده مدال برنز جودو در المپیک تابستانی 2008 یک مبارز خارق العاده است. او دوازده مبارزه حرفه ای اول خود را با پیروزی به خاتمه رسانده و تنها بعد از مبارزه هشتمش بود که حریف او توانست بعد از راند اول نیز در برابر او ایستاده باشد. روزی تاکنون دو بار میشا تیت به عنوان قهرمان خروس وزن زنان، یک بار جولیا باد دارنده کمربند قهرمانی وقت مگس وزن و یک بار نیز کت زینگانو را شکست داده است. او همچنین اولین قهرمان دسته خروس وزن مسابقات UFC زنان بوده و 6 بار با پیروزیت از صندلی خود دفاع کرد. دوران حرفه ای او اگر چه با چند شکست پیاپی به خاتمه رسید، اما رکورد او هنوز هم یکی از بهترین رکورد ها در UFC است.

2-کریس سایبرگ

کریستین جاستینو ونانسیو که بیشتر با نام کریس سایبرگ شناخته می گردد بهترین مبارز زن دسته پر وزن تاریخ این ورزش است. سایبرگ بعد از پیروزی اش با ضربه فنی در سال 2009 در برابر جینا کارانو به اوج رسیده و نام خود را به عنوان یکی از قدرتمندترین و ترسناک ترین مبارزان این ورزش ثبت کرد. بعد از باخت در اولین مسابقه حرفه ای، این ستاره دسته پر وزن 20 مسابقه بعدی خود را با پیروزی پشت سر گذاشته و از نوامبر 2005 تا مارس 2018 بدون شکست باقی ماند.

در کنار جینا کارانو، او رقبای قدرتمندی مانند هالی هولم، مارلوس کوئنن (دو بار) و تونیا اوینگر را نیز شکست داده است. موضوع جنجالی در خصوص این مبارز این است که در سال 2011 آزمایشات نشان داد که او از ماده تقویتی و ممنوعه استانوزولول پیش از مبارزه اش با هیروکو یاماناکا استفاده نموده است، اما او توانست نام خود را از این اتهامات و اتهام مشابه دیگری که در سال 2016 علیه او مطرح شد پاک کند. تا باخت اخیرش در برابر آماندا نونس، سایبرگ ترسناکترین مبارز زن در هنر های رزمی مختلط برای بیش از یک دهه بود.

1- آماندا نونس

هر کسی که از دیدن نام آماندا نونس در رتبه اول این فهرست تعجب نموده است اخیراً مسابقات هنر های رزمی مختلط را دنبال ننموده است. از لحاط رقبای قدرتمندی که در برابر او تسلیم شده اند، نونس حیرت انگیزترین رزومه را در MMA زنان دارد. در هنگام نوشتن این مقاله، این مبارزه 31 ساله برزیلی کمربند های قهرمانی خروس وزن و پر وزن UFC زنان را توأمان در اختیار داشته و اولین مبارز زنی است که توانسته دو مقام قهرمانی را در دو کلاس وزنی مختلف در اختیار داشته باشد. در طی 6 مبارزه اخیرش، نونس مبارزان شناخته شده ای مانند والنتینا شوچنکو (دو بار)، میشا تیت، روندا روزی و کریس سایبرگ را شکست داده است.

او کار تمامی این رقبا، به غیر از شوچنکو، را در همان راند اول مبارزه تمام نموده است. او از سال 2014 تاکنون شکستی در کارنامه خود ندیده است و رکورد کلی او اکنون 17 پیروزی در برابر 4 شکست است. او در آخرین مبارزه خود که اوایل ماه جاری برگزار گردید بار دیگر در همان راند اول هالی هولم را ناک اوت نموده و از مقام قهرمانی خود دفاع کرد.

منبع: whatculture

منبع: برترین ها
انتشار: 9 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 174

به "بهترین مبارزان زن در تاریخ مسابقات MMA" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین مبارزان زن در تاریخ مسابقات MMA"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید