این فیلم فردین دوباره دوبله شد !

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران:مرحوم فردین شهرتی افسانه ای در سینما پیدا کرد ،

این فیلم فردین دوباره دوبله شد !

محمدعلی فردین بازیگر نام آشنای سینمای ایران است. محمد علی فردین یکی از چهره های بسیار مشهور سینمای قبل از انقلاب است.محمدعلی فردین سالها پس از انقلاب چشم انتظار بود تا دوباره مقابل دوربین قرار بگیرد. محمدعلی فردین با دستمزد 2500 تومانی وارد سینما شد. بازی محمدعلی فردین در گنج قارون خاطره انگیز شده است.

آنقدر که هنوز بعد از 50 سال در خصوص چگونگی رسیدن او به این جایگاه بحث و آنالیز می گردد. ترکیبی پیچیده از جامعه شناسی ، روانشناسی ، هنر ، سینما ، ورزش و ... همه و همه دست به دست هم دادند تا پدیده فردین این چنین جاودانه گردد .

اما در خود سینما و عالم هنر دو عامل به موفقیت فردین بسیار یاری کردند ؛ اول- صحبت کردن چنگیز جلیلوند به جای این سوپراستار و دوم - خواندن حسین خواجه امیری به جای او .

در تاریخ پیرامون اختلافاتی که بر سر همین موضوع چند بار رخ داد ، کلی بحث و مصاحبه شده است. مسئله سلطان قلب ها را خیلی ها می دانند و اینکه فردین از عارف به جای ایرج استفاده و موسیقی پاپ را جایگزین موسیقی سنتی کرد تا به نوعی نقش اصلی خودش را به سایر هنرمندان یاد آوری کند.

اما در خصوص جلیلوند ماجرا به شکلی دیگر رخ داد. سال 1352 که فیلم جبار سرجوخه فراری ساخته شده بود ، چنگیز جلیلوند سرش آنقدر شلوغ بود - و البته دلخوریهای هم وجود داشت - که در نهایت تهیه نماینده کار به سراغ قله دوبله و اسطوره صداپیشگی یعنی ایرج دوستدار رفت .

مردی که صدایش روی کاراکتر جان وین و چارلز برانسون جاودانه شده بود و مردم فیلم های این دو سوپراستار را با صدای دوبلور دیگر پس می زدند. (درست مثل اتفاقی که برای فیلم های آلن دلون باصدای خسروشاهی افتاده بود)

ایرج دوستدار به جای فردین در جبار صحبت کرد و فیلم اکران شد اما یک هفته بعد صاحبان فیلم و سینمادار ها به این نتیجه رسیده اند که باید دوبله فیلم عوض گردد .

به نوعی می توان گفت این راند از اختلاف به نفع جلیلوند تمام شد ! نازش را کشیدند و خواسته هایش را برآورده کردند تا بنشیند و در فیلم به جای فردین حرف بزند !

اتفاقی که ثابت کرد حتی اسطوره ها هم نمی توانند جای یکدیگر را در دل مردم پر نمایند و هرکس جایگاه خود را دارد.

منبع: رکنا
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1817

به "این فیلم فردین دوباره دوبله شد !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فیلم فردین دوباره دوبله شد !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید