انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بورس ایران می گذارد؟

به گزارش مجله عطر یاس، به گزارش خبرنگاران، نتیجه انتخابات آمریکا، در تحلیل شش ماهه دوم اقتصاد ایران و به خصوص بازار سهام اثرگذار است. سیگنال هایی که انتخاب مجدد ترامپ به بورس ایران مخابره می نماید چه تفاوتی با انتخاب جو بایدن دارد؟

انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بورس ایران می گذارد؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

سه دیدگاه کلی در این خصوص مطرح می گردد؛ اولین دیدگاه این است که انتخاب جو بایدن، نویددهنده گشایش های سیاسی است و انتخاب ترامپ، بیانگر سخت تر شدن حلقه تحریم هاست. انتخاب اولی، بازارها را 50 درصد نزولی می نماید و انتخاب دومی همه قیمت ها را دو برابر می نماید.

سناریوی دوم این است که با انتخاب بایدن قیمت بازارهایی مانند طلا و سکه و دلار کم می گردد اما از سوی دیگر به دلیل بهبود شرایط صادرات و واردات، شرایط بورس بهبود می یابد و اقتصاد به ثبات می رسد.

سناریوی سوم اما این است که انتخابات تاثیر کوتاه مدتی بر فرایند نزولی یا صعودی بورس دارد و اقتصاد ایران راه خود را خواهد رفت.

این سه سناریویی است که در نوشته های کاربران خبرنگاران عنوان شده که در ادامه می خوانید:

منتظر ریزش بازار باشیم

با انتخاب بایدن همه چیز راکد میشه. اگر به برجام برگرده قیمتها نزولی میشه و فروشنده زیاد. اتفاقا سهم که هیچی همه چی ممکنه بشدت ارزون بشه. اما اگر ترامپ برنده بشه هر کاری می کنه شاید حتی کار بجنگم بکشه چون دیونس پس بازارهای دیگه میره بالا بورسم همینطور.

فقط دعا کن بایدن رای نیاره اگر رای بیاره دلار میاد پایین و بورس دیدن داره یعنی سقوط آزاد. ترامپ هم اگر رای بیاره دلار میره بالا ولی فراوری نابود میشه چون تحمل 4 سال تحریم ترامپ رو نداره.

اگر بایدن برگردد به برجام فقط از لحاظ روانی سقوط دلار طلا و خودرو اگر تحریم خودرو هم برداشته شه سهام دو تا خودرو ساز و دوتا بانکی زیر 100 تومان را خواهند دید .قیمت پراید هم دیدنی خواهد بود .

انتخاب بایدن یعنی 50 درصد اموال همه دلار طلا خودرو و.بورس و … صفر میشه.

احتمال زیاد بایدن رای میاره و امریکا به برجام برمیگرده بورس هم بجای ریزش وارد کمای عمیق میشه تا سال بعد که هیجانات بخوابه و اقتصاد به ثبات برسه.

گر بایدن رای بیاره دلار میشه 8 هزار تومان انوقت بورس ریزش اساسی میکنه شاخص میره زیر 500 هزار و اگر ترامپ رای بیاره دلار میشه 50 تومان وفراوری کشور نابود میشه وبورس سقوط میکنه چون فراوری نابود میشه.

منتظر بهبود بازار باشیم

چه ترامپ رای بیاره چه بایدن، بورس جای خوبی برا سرمایه گذاریه ترامپ رای بیاره تمرکز دولت روی بورس بیشتر میشه. بایدن رای بیاره تجارت خارجی و صادرات رونق میگیره و بورس رشد میکنه.

اتفاقا اگه بایدن انتخاب شه و صادرات از سر گرفته بشه قیمت سهام فلزات اساسی و پتروشیمی و سرمایه گذاری چند برابر میشه.

بورس در6 ماه سرانجام سال به شدت رشد خواهد نمود. چون بیشتر باید اوضاع داخل را ببینیم. چون قطعا در این شرایط بد مالی دولت روحانی سعی خواهد نمود که با درامد حاصل از بورس پروژه های بزرگی که خودش آغاز نموده را در همین دولت افتتاح کنه. پس طناب بورس را رها نمی کنه.

به علت احتیاج دولت، بورس تا زمان روی کار امدن احتمالی بایدن مثبت است حدودا تا 1400

اوضاع تغییر نمی نماید

جو بایدن رای بیاره حتی اگه به برجام برگرده و تمام تحریمها رو هم لغو کنه، فقط سرعت رشد تورم رو کند میکنه و شاید در کوتاه مدت قیمت دلار کم بشه ولی به هیچ عنوان ارزشش از اینی که هست در دراز مدت کمتر نمیشه. مثل اینه که توقع داشته باشیم پراید از 100 میلیون برگرده به 20 میلیون قبل.

ترامپ پیروز بشه که به نفع بورس بازان هست.اگه شکست بخوره بازم یک فرایند 6الی 8 ماهه زمان میبره تا مثلا سیاستهای جوبایدن در قبال ایران اجرا بشه که بازم مجلس امریکا اکثریت در دست جمهوری خواستار هست که اینم سدی هست مقابل جوبایدن.

این انتخابات روی بورس ایران اثر نمی ذاره. بورس ایران حتی اگر جوبایدن هم گردد رشد خواهد نمود. چرا که سیاست آمریکا تحت فشار قرار دادن ایران است.

بایدن رای بیاره و در صورت بازگشت به برجام، گروه بانکی درامدشون بیشتر میشه. همچنین با کاهش شاخص دلار نسبت به ریال هزینه فراوری خودروسازها پایین میاد و در نتیجه درامدشون بیشتر میشه. با کاهش قیمت دلار و چشم انداز طلا در بلند مدت که با ورود واکسن و افزایش دلار جهانی، با کاهش روبرو میشه، بنابراین بلند مدت ترین بازار میتونه بورس باشه.

اگر بایدن پیروز بشه و بخواد به برجام برگرده باعث لغو تحریم های امریکا و طبیعتا ورود ارزهای صادراتی و مصادره شده و افت شدید دلار میشه. اما بواسطه برطرف تحریم ها صادرات و واردات بهتر و طبیعتا باعث تقویت بازار سهام میشه. یعنی بازار سهام یک حالت بینابین خواهد داشت.

چه ترامپ رای بیاره چه بایدن، از سال 1400به بعد وضع اقتصاد بهتر میشه. چون سال 1400 واکسن کرونا میاد، رشد مالی جهان مثبت میشه، تورم کاهش پیدا میکنه،تحری ما هر چه قدر بیشتر هم بشه دیگه تاثیرش گذاشته، قیمت دلار هم که رو نرخ تعادلی و اهرمش ول شده و اینکه بخواد قیمش یهو چند برابر بشه دیگه نیست.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1094

به "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بورس ایران می گذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتخابات آمریکا چه تاثیری بر بورس ایران می گذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید