آیا رژیم کتو به باروری یاری می نماید؟

به گزارش مجله عطر یاس، یک رژیم کتوژنیک که دارای چربی زیاد، پروتئین میانه و کربوهیدرات کم است، بدن را در یک حالت سوخت و ساز طبیعی قرار می دهد. با کاهش چشمگیر اندازه دریافت کربوهیدرات، بدن مجبور می گردد برای دریافت انرژی دست به سوزاندن چربی ها بزند. کریستین کرک پاتریک مشاور خدمات تغذیه سلامتی می گوید: تحقیقات اولیه نشان می دهد این تغییر می تواند به طور موقت باعث کاهش وزن گردد. این رژیم بعلاوه به کاهش التهاب سیستماتیک بدن که اندازه باروری را کاهش می دهد، یاری می نماید. علاوه بر این، یک رژیم کتوژنیک مناسب که به درستی دنبال می گردد، می تواند به کاهش سطح انسولین و تنظیم بهتر سایر هورمون های فراوری مثل از جمله تستوسترون، هورمون لوتئین ساز و هورمون تحریک کننده فولیکول یاری کند.

آیا رژیم کتو به باروری یاری می نماید؟

کتو و باروری؛ یک خبر خوب

رشمی کودسیا متخصص غدد درون ریز باروری و متخصص ناباروری شرح می دهد: استفاده از رژیم کتوژنیک برای متعادل کردن وزن بدن می تواند به زنانی که به طور منظم تخمک گذاری نمی نمایند، از جمله مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک، یاری کند. این افراد اگر بتوانند 5 تا 10 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهند، ممکن است تخمک گذاری را از سر بگیرند.

کتو و سندرم تخمدان پلی کیستیک

بعضی تحقیقات نشان می دهد که رژیم کتوژنیک علاوه بر یاری به کاهش وزن زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، می تواند به تعادل مجدد هورمون های آنها یاری کند. در یک مطالعه که در مجله AACE منتشر شده است، محققان چهار زن دارای اضافه وزن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که قصد باردار شدن داشتند را به پیروی از رژیم کتوژنیک سوق دادند و پیشرفت ماهانه آنها را کنترل کردند. در عرض شش ماه، هر چهار زن از 19 تا 36 پوند وزن کم کردند و قاعدگی را به طور منظم از سر گرفتند. و در نهایت دو نفر از این زنان بدون احتیاج به القای تخمک گذاری، توانستند باردار شوند.

کتو تنها برای زنان مفید نیست

اضافه وزن و رژیم غذایی ضعیف بر قدرت باروری مردان هم تأثیر می گذارد. ویل کول متخصص کایروپرکتیک در این زمینه خاطرنشان می نماید: رژیم غذایی پر کربوهیدرات و شکر، تاثیر بسیار منفی بر باروری مردان خواهد داشت. برعکس، رژیم های غذایی غنی از چربی های سالم مانند آجیل، دانه ها و ماهی غنی از چربی امگا، می تواند قدرت باروری را در افراد بالا ببرد.

در این زمینه بخوانید:

واکسن ب ث ژ بر همه گیری کووید 19 موثر است؟

8 استفاده اشتباه و رایج درباره مواد ضد عفونی نماینده

کتو و باروری؛ یک هشدار

دکتر کودزیا می گوید: اگرچه رژیم کتوژنیک ممکن است به زنی که می خواهد به سرعت باردار گردد، یاری کند اما شما که نمی خواهید بدن در حین بارداری در حالت کتوز باشد. برای داشتن یک بارداری سالم، خوردن به میزان کافی غذاهای کامل و غنی از مواد مغذی مهم است و صرف جای داشتن در فهرست رژیم کتو، لزوما به معنی سالم بودن آن خوراکی نیست. ناگفته نماند که یکی از خطرات سلامتی در روبرو به رژیم کتو، کمبود مواد مغذی در بدن است. در واقع، پیروی از رژیم کتو به روشی سالم ممکن است سخت باشد، زیرا بسیاری از افراد برای ماندن در کتوز از غذاهای با چربی اشباع شده مانند کره استفاده می نمایند. طبق انجمن قلب آمریکا، مصرف بیش از حد چربی اشباع شده می تواند باعث افزایش کلسترول گردد که قلب را تحت فشار قرار می دهد.

به همین دلایل، راشل مالیک متخصص تغذیه باروری معتقد است که پیروی از رژیم مدیترانه ای یا رژیم به اصطلاح هلندی که بر میوه ها، سبزیجات، گوشت، ماهی، نان گندم کامل و غلات و چربی های سالم تأکید دارد، رویکرد بهتری است. باید توجه داشت که گلوکز منبع اصلی سوخت برای یک کودک در حال رشد است، بنابراین داشتن رژیم متعادل در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. تحقیقات منتشر شده در مجله Nutrients نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات می تواند منجر به بهبود سطح هورمون های فراوری مثل و تخمک گذاری منظم در زنان دارای اضافه وزن یا چاقی گردد.

منبع: every day health

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1659

به "آیا رژیم کتو به باروری یاری می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا رژیم کتو به باروری یاری می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید