کشف یک دست برنزی اسرارآمیز باستانی

به گزارش مجله عطر یاس، باستان شناسان اخیراً یک دست مرموز برنزی در اسپانیا کشف نموده اند که 2100 سال قدمت دارد و بر روی آن نوشته هایی باستانی با یک خط ناشناخته وجود دارد. این شیء عجیب تعیین می نماید که تاریخ سرزمین باسک بسیار پیچیده تر از آن چه باستان شناسان تصور می کردند، بوده است.

کشف یک دست برنزی اسرارآمیز باستانی

کشف یک دست مرموز و برنزی در اسپانیا با قدمت 2100 سال، باستان شناسان و کارشناسان این حوزه را حیرت زده و سردرگم نموده است.

باستان شناسان اخیراً یک دست مرموز برنزی در اسپانیا کشف نموده اند که 2100 سال قدمت دارد و بر روی آن نوشته هایی باستانی با یک خط ناشناخته وجود دارد. این شیء عجیب معین می نماید که تاریخ سرزمین باسک بسیار پیچیده تر از آن چه باستان شناسان تصور می کردند، بوده است.

در قرن اول قبل از میلاد، ارتش مهاجم روم باستان به شهری در قسمت پایین قلعه ای در کوه ایرولگی حمله کرد و آن را سوزاند. گفته می گردد که ساکنان سرزمین باسک، همه چیز خود را رها کردند.

ساکنان باستانی این سرزمین، هزاران سال پیش این مکان را ترک کردند؛ بنابراین برای باستان شناسان، این سرزمین هنوز مانند هزاران سال پیش به نظر می رسد.

تصاویر حاکی از آن هستند که باستان شناس، لیر ملکورا (Leire Malkorra) در حین حفاری در دره آرانگورن در شمال اسپانیا متوجه یک شیء غیرعادی شد که از خاک بیرون زده بود.

ظاهراً او با احتیاط این شیء را از خاک بیرون آورد و آن را برای کارشناسان فرستاد. کارشناسان با جدا سازی لایه های خاک از روی این شیء پی بردند که حروف ناشناخته ای روی این کتیبه نوشته شده است.

مورخان پیش از این اکتشاف تصور می کردند که مردم سرزمین باسک تا قبل از معرفی الفبای لاتین به وسیله رومی ها، زبان نوشتاری نداشتند. با این حال کشف این دست مرموز برنزی خلاف باور آن ها را اثبات کرد.

به گفته کارشناسان، در این حکاکی از الفبای اولیه زبان باسک استفاده شده است. درواقع این متن، قدیمی ترین متنی است که به زبان باسک نوشته شده است. رمزگشایی این نوشته برای کارشناسان بسیار سخت بود.

کارشناسان پیروز شدند فقط کلمه اول این متن را رمزگشایی نمایند. کلمه اول این متن (sorioneku) به معنای فال نیک یا خوشبختی است.

باستان شناسان قصد دارند دست مرموز برنزی را عمیق تر مطالعه نمایند تا اطلاعات بیشتری درمورد مردم باسک باستان و این کتیبه به دست آورند.

منبع: گجت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2064

به "کشف یک دست برنزی اسرارآمیز باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک دست برنزی اسرارآمیز باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید