کشف داروی ضد سرطان در ماده لزج حلزون دریایی

به گزارش مجله عطر یاس، محققان استرالیایی در ماده چسبناک و لزج بدن حلزون های دریایی ترکیب ضد سرطان جدیدی کشف کرده اند که می تواند سلول های سرطانی را نابود کند.

کشف داروی ضد سرطان در ماده لزج حلزون دریایی

به گزارش مجله عطر یاس و به نقل از گیزمگ، دنیای طبیعت منبع عظیمی از داروهای مهم است و از بین تمام گونه هایی که دانشمندان برای الهام دریافت برای مقابله با سرطان به آن متوسل می شوند، حلزون دریایی در صدر قرار گرفته است.

انسولین ها و مسکن های جدید و بهبود یافته از جمله امکاناتی است که از این نرم تنان به دست آمده است و محققان این بار به کشف دیگری از این موجود رسیده اند و یک ترکیب ضد سرطان از غدد حلزون های دریایی استرالیا کشف کرده اند.

این تحقیق توسط دانشمندان دانشگاه فلیندرز استرالیا، دانشگاه ساوترن کراس و موناش اجرا شده است که در حال تحقیق در مورد ترکیبات ضد باکتریایی بودند که حلزون دریایی روی تخم های خود ترشح می کند تا از آنها در مقابل محیط زیست دریایی غنی از باکتری ها محافظت کند.

این خواص باعث شد دانشمندان حدس بزنند که ماده لزج بنفش ترشح شده از آنها ممکن است حاوی ترکیباتی باشد که می تواند مبارزه را با سرطان نیز در پی داشته باشد.

آنها آزمایشاتی را انجام دادند که عصاره های این ماده را در رده های سلول سرطانی انسانی قرار داده و دریافتند که این ترکیب واقعا موجب نابودی سلول های سرطانی شد. اکنون به دنبال انجام تحقیقات بیشتر در تلاش برای درک چگونگی انجام این کار هستند.

کاترین ابوت استاد زیست شناسی مولکولی در دانشگاه فلیندرز و نویسنده این مطالعه توضیح داد: ما توانستیم این ترکیب را روی یک الگوی طولانی مدت سرطان روده بزرگ امتحان کنیم. این بدان معنی است که ما توانستیم نشان دهیم که یکی از ترکیبات موجود در این عصاره موسوم به 6-Br قادر به کاهش تومورها است.

این امر به دانشمندان این امکان را می دهد تا ببینند که چگونه ترکیب 6-Br در موش ها از طریق مصرف خوراکی به سمت تومورها حرکت کرد.

ابوت اضافه نمود: ما می توانیم نشان دهیم که 6-Br و متابولیت های آن در دستگاه گوارش وجود دارند و به محل تشکیل تومورها در روده بزرگ تحویل داده می شوند. دستیابی به موفقیت در اینجا نشان می دهد که این روش تخصصی طیف سنجی جرمی می تواند برای ردیابی سرنوشت یک داروی خوراکی از معده تا مدفوع استفاده شود.

این تیم چند نسخه از ترکیب را آزمایش کرده و این تکنیک در حال حاضر به آنها کمک می کند تا امیدوارانه مسیرهای مطمئن پیش رو را مشخص کند.

ابوت توضیح داد: ما حیوانات را با عصاره مصنوعی 6-Br و عصاره خام حاوی 6-Br درمان کردیم. ما معتقدیم که متابولیت های سمی از ترکیب دیگری می آیند که در این عصاره وجود دارد، بنابراین هنگام استفاده از 6-Br مصنوعی هیچ عارضه جانبی مشاهده نشد.

این تحقیق با پروژه دیگری که در سال 2016 آن را پوشش دادیم، هم راستا است. در آن تحقیق دانشمندان دانشگاه وولونگونگ(Wollongong) استرالیا کلاس جدیدی از مولکول های ضد سرطان را در تخم های حلزون های دریایی شناسایی کردند که در برابر آن دسته از سلول های سرطانی که در برابر داروهای شیمی درمانی مقاوم شده اند، بسیار قدرتمند بودند.

البته راه بسکمک برای رسیدن هر دو تحقیق به یک داروی ضد سرطان برای استفاده بالینی مانده است، اما نتایج اولیه امیدوار کننده است.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، سرطان کولورکتال دومین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان است و در سال 2018 میلادی موجب 862 هزار مورد مرگ شده است. بنابراین کشف هر ابزار جدیدی در این عرصه بسیار خوشایند خواهد بود.

ابوت می گوید: ما از این نتایج بسیار هیجان زده هستیم و امیدواریم که بتوانیم یک شرکت دارویی برای سرمایه گذاری بر روی داروی جدید جذب کنیم تا پیشرفت تومورهای سرطانی را در روده بزرگ کاهش دهیم.

این تیم تحقیقات خود را در مجله Science Reports منتشر کرده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 219

به "کشف داروی ضد سرطان در ماده لزج حلزون دریایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف داروی ضد سرطان در ماده لزج حلزون دریایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید