تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانوذرات هوشمند

به گزارش مجله عطر یاس، محققان ام آی تی نانوذراتی ساختند که می تواند با ایجاد نشانگرهایی در بازدم، به تشخیص بیماری هایی نظیر ذات الریه کمک کند.

تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانوذرات هوشمند

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، با استفاده از نانوذرات تخصصی شده، محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ابزاری ساختند که می تواند بازدم بیمار را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و بیماری را تشخیص دهد. این فناوری که در آن نانوذرات تخصصی شده ایجاد سیگنال می کنند، برای تشخیص بیماری هایی نظیر ذات الریه و برخی بیماری های عفونی یا ژنتیکی قابل استفاده است.

این فناوری روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و محققان پیروز به رصد باکتری ذات الریه و یک اختلال ژنتیکی ریه موسوم به کمبود آنتی تریپسین آلفا 1 شدند.

سانگتا باتیا، عضو موسسه تحقیقات جامع سرطان MIT و موسسه مهندسی پزشکی، گفت: ما پیش بینی می کنیم که این فناوری به شما اجازه دهد تا یک حسگر را استنشاق کنید و بعد از حدود ده دقیقه گازهایی را در بازدم بیرون دهید که برای معین بیماری و سنجش شرایط ریه قابل استفاده هستند.

قبل از استفاده از این فناوری، باید آزمایش های ایمنی بیشتری روی این فناوری انجام شود، هر چند که در آزمایش روی موش ها هیچ علائمی از سمیت دیده نشد.

نتایج این پروژه در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است.

سانگتا باتیا و همکارانش چندین سال است که روی حسگرهای نانوذره ای کار می کنند، حسگرهایی که می توانند به عنوان نشانگرهای زیستی مصنوعی مورد استفاده قرار گیرند. این نشانگرها پپتیدهایی هستند که به طور طبیعی توسط بدن تولید نمی شوند اما هنگام مواجهه با پروتئین هایی به نام پروتئاز از نانوذرات آزاد می شوند.

پپتیدهای پوشش داده شده با نانوذرات را می توان به گونه ای تنظیم کرد که توسط پروتئازهای مختلفی که به انواع بیماری ها مربوط می شوند، بریده شود. اگر یک پپتید از نانوذرات توسط پروتئازها در بدن جدا شود، بعد از طریق ادرار دفع می شود و از آنجا می توان توسط تست های کاغذی آن را تشخیص داد.

سانگتا باتیا از این نوع آزمایش برای تشخیص ذات الریه، سرطان تخمدان و سرطان ریه استفاده کرده است. به تازگی او توجه خود را به نشانگرهای زیستی موجود در تنفس معطوف کرده است یعنی به جای شناسایی نشانگر در ادرار، آن را در تنفس بیمار شناسایی کند. این کار موجب تسریع فرآیند تشخیص بیماری می شود و هم برای بیمارانی که دچار کم آبی هستند، مناسب تر است.

4144/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1105

به "تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانوذرات هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانوذرات هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید