کشف جالب یک مومیایی در ورق طلا؛ از هکاشپس چه می دانیم؟

به گزارش مجله عطر یاس، باستان شناسان در نزدیکی سقاره، پیروز به کشف قدیمی ترین مومیایی غیر سلطنتی شدند.

کشف جالب یک مومیایی در ورق طلا؛ از هکاشپس چه می دانیم؟

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از یاهونیوز، باستان شناسان مصری که سال ها در محوطه باستانی سقاره در نزدیکی قاهره کاوش کرده اند، اخیرا تعدادی کشفیات نو داشته اند که به دوران سلسله های پنجم و ششم پادشاهی قدیم مصر مرتبط است و بیش از 4 هزار سال قدمت دارند. یکی از مهم ترین این کشفیات، یک تابوت سنگی آهکی مستطیل شکل بود که به گفته دکتر زاهی هاواس، مدیرت تیم کاوش مصری در سایت گیسرالمدیر در سقاره، حدود 45 تن وزن داشته و در آن حدود 5 تن بوده است.

درپوش تابوت با ملات مهر و موم شده و درست به همان شکل که 4300 سال پیش رها شده، در جای خود مانده است. برای باستان شناسان، شکافتن آن و رسیدن به محتویاتش دو ساعت زمان برد. داخل این تابوت، قدیمی ترین مومیایی غیرسلطنتی مصر کشف شد. به گفته هاواس، این مومیایی قدیمی ترین مومیایی پیچیده شده در ورق طلایی است که تا کنون پیدا شده است. اگرچه مومیایی پیدا شده در دل این تابوت، فرعون نیست، اما نحوه آماده کردنش برای زندگی پس از مرگ نشان می دهد که یک مرده عادی هم نبوده است. نامی در بالای تابوت حک شده: HqA-Sps یا هِکاشِپِس.

عنوان

هاواس گفت: وقتی تابوت کسی را به این شکل 15 متر زیر زمین دفن کرده اند، یعنی فرد بسیار مهمی بوده است.

در میان اقلامی که هواس، باستان شناس حرفه ای مصری و تیمش به نمایش گذاشتند، 14 مجسمه سنگی نیز وجود داشت که در یک چاهک دیگر در عمق حدود 10 متری یافت شد و قدمتشان به دوره پادشاهی قدیم‹ یا عصر اهرام، بین سال های 2700 تا 2200 سال قبل از میلاد بازمی شود و احتمالا حتی قدیمی تر از مومیایی هکاشپس هستند.

هاواس گفت: این مجسمه ها منحصر به فرد هستند. این اولین بار در قرن بیست و یکم است که این تعداد مجسمه در سقاره پیدا می شود.

او ادامه داد: این کشف به ما اطلاعات بیشتری در مورد هنر در پادشاهی قدیم، مومیایی کردن، و همچنین در مورد افرادی که در آنجا کار می کردند، می دهد. یکی از مقبره ها برای روحانی ای بود که مسئول مجموعه اهرام پادشاه اوناس، آخرین پادشاه سلسله پنجم بود.

منبع: همشهری به نقل از یاهونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 12 بهمن 1401 بروزرسانی: 12 بهمن 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2091

به "کشف جالب یک مومیایی در ورق طلا؛ از هکاشپس چه می دانیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جالب یک مومیایی در ورق طلا؛ از هکاشپس چه می دانیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید