مشهورترین مومیایی های مصری که در 100 سال اخیر کشف شده اند

به گزارش مجله عطر یاس، بعضی از مشهورترین مومیایی های دنیا در دره پادشاهان شهر الاقصر کشف شده اند و اکنون به مناسبت انتقال مومیایی های 22 فرعون و ملکه مصر باستان از موزه مصر قاهره به موزه ملی تمدن مصر که مومیایی تائو دوم، رامسس نهم و رامسس دوم هم در بین آن ها خواهند بود، به معرفی هفت مورد از مشهورترین مومیایی های مصری که در 100 سال اخیر کشف شده اند می پردازیم.

مشهورترین مومیایی های مصری که در 100 سال اخیر کشف شده اند

1. توت عنخ آمون

در سال 1922، هاوارد کارتر باستان شناس بریتانیایی مومیایی توت عنخ آمون فرعون مصر باستان را در دره پادشاهان واقع در مصر کشف کرد.

در زمان کشف مقبره این فرعون، گنجینه عظیمی شامل جواهرات و یک ماسک طلایی کشف شد.

کشف مقبره توت عنخ آمون توجه بسیاری را در سطح دنیا به تاریخچه مصر باستان جلب کرد.

پس از دهه ها تحقیق درباره فرضیه به قتل رسیدن این فرعون جوان، درنهایت نتایج یک آنالیز نشان داد این فرعون بر اثر جراحات ایجادشده حین شکار جان خود را از دست داده است.

توت عنخ آمون در سن 9 سالگی به تخت نشست و حدود 10 سال فرمانروایی کرد.

کشف مقبره این فرعون پس از آن که لرد کارنارون شریک و حامی اقتصادی کارتر چند ماه پس از کشف مقبره بر اثر نیش یک پشه درگذشت سبب ایجاد شایعاتی درباره نفرین مومیایی شد.

2. حتشپسوت

حتشپسوت یکی از مهم ترین شخصیت های زن تاریخ مصر بود که راستا های تجاری جدیدی ایجاد و پروژه ساخت بنا های عظیمی را شروع کرد. عمر او پس از دو دهه حکومت کردن در دهه 50 سالگی زندگی اش به سرانجام رسید.

حتشپسوت پس از مرگ همسرش یعنی فرعون توتمس دوم بر اساس قوانین 1479 پیش از میلاد تا زمانی که پسر ناتنی اش به سن قانونی برسد به عنوان نایب السلطنه به تخت نشست.

طی چند سال حتشپسوت خودش را به عنوان فرعون معرفی کرد.

در سال 1902 تابوت حتشپسوت توسط کارتر کشف شد، اما این تابوت برخلاف تابوت توت عنخ آمون خالی بود. کارتر دو مقبره مجزا شامل دو تابوت کشف کرد که یکی از آن ها به ندیمه ملکه و دیگری به یک زن ناشناس تعلق داشت.

در سال 2006 زاهی حواس باستان شناس مشهور مصری تحقیقاتی را درباره ارتباط مومیایی ناشناس و ملکه شروع کرد. وجود یک دندان آسیاب در جعبه چوبی که نام حتشپسوت بر روی آن حک شده بود با توجه به جای خالی دندانی در فک بالای مومیایی ناشناس گواه محکمی برای اثبات هویت مومیایی بود و درنهایت حواس و تیمش اعلام کردند جست وجو برای یافتن حتشپسوت به سرانجام رسید.

3. توتمس سوم

توتمس سوم پسر توتمس دوم بود و مادر او از همسران بعدی فرعون بود. توتمس سوم پس از آن که از زیر سایه حتشپسوت بیرون آمد برای نامدار کردن خود وقت را هدر نداد.

توتمس سوم تنها چند ماه پس از به قدرت رسیدن با لشکر 20هزار نفری راهی آرماگدون شد. کاتبانی به همراه ارتش توتمس سوم در این سفر همراه شدند تا جزئیات این رویداد را ثبت نمایند.

او با تبدیل کردن مصر به یک کشور فاتح خود را به عنوان یک رزم آرای ماهر معرفی کرد. تاریخدانان از او به نام ناپلئون مصر یاد می نمایند.

4. سِتی یکم

ستی یکم فرعون دودمان نوزدهم پادشاهی نوین مصر و پسر رامسس اول و پدر رامسس دوم بود.

در سال های اولیه زندگی اش به سمت شمال لشکرکشی کرد تا اعتبار مصر را که تاحدی در اواخر دودمان هجدهم از دست رفته بود بازگرداند.

ستی مرز های مصر را مستحکم کرد، معادن مختلف و چاه حفاری کرد و معابد و عبادتگاه های آسیب دیده را بازسازی کرد. او همچنین ساخت معبد عظیم کرنک را که پدرش دستور ساخت آن را صادر نموده بود ادامه داد.

کشف مقبره ستی به عنوان یکی از مهم ترین اکتشافات انجام شده در دره پادشاهان شناخته می گردد.

5. رامسس دوم

رامسس دوم که با نام رامسس کبیر هم شناخته می گردد به دلیل بنا های یادبود متعدد باقیمانده به عنوان یکی از مشهورترین فرعون های مصر باستان شناخته می گردد.

از آن جایی که رامسس دوم در مبارزات متعددی جنگیده بود آثاری از جراحات بهبودیافته در بدن او وجود دارد. او دچار گرفتگی عروق شده بود و عفونت شدید دندانی داشت که می تواند علت مرگش بوده باشد.

رامسس دوم حدود 60 سال حکمرانی کرد و زندگی او در سن 90 سالگی به سرانجام رسید.

مومیایی او در سال 1881 در دره پادشاهان کشف شد. در سال 1974 جسد رامسس دوم برای از بین بردن نوعی عفونت قارچی با هواپیما به پاریس منتقل شد. برای این کار یک گذرنامه مصری برای او صادر شد که در این گذرنامه در بخش شغل پادشاه متوفی نوشته شد.

6. مریت آمن

مریت آمن همسر رامسس کبیر بود. او علاوه بر این که از کاهنان حاثور بود لقب های متعددی از جمله محبوب فرمانروای دو سرزمین و شکوه قصر داشت.

او بیشتر برای مجسمه زیبای به جای مانده که با نام ملکه سفید شناخته می گردد و در معبدی که پدرش بنا نموده بود کشف شده است شناخته می گردد. همچنین تصویر او بر دیوار معبد ابو سمبل درکنار سایر اعضای خانواده اش دیده می گردد.

7. اهمس نفرتاری

اهمس نفرتاری در اواخر دودمان هفدهم مصر در شهر باستانی تبای یا تبس و در دوران حکومت پدرعظیمش به دنیا آمد.

اهمس نفرتاری همسر سلطنتی اهمس اول بود و دست کم سه پسر داشت. یکی از پسران او یعنی آمن هوتب اول پس از اهمس اول به تخت نشست.

اهمس نفرتاری مادر دو دختر نیز بود که هر دو از همسران سلطنتی بودند.

ایسنا

منبع: گردشبان
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1468

به "مشهورترین مومیایی های مصری که در 100 سال اخیر کشف شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشهورترین مومیایی های مصری که در 100 سال اخیر کشف شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید