چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟

به گزارش مجله عطر یاس، سافاری بدون ماشین

نام سافاری که می آید، خیلی ها فورا یاد سافاری با ماشین در دل طبیعت تایلند، طبیعت دبی یا طبیعت آفریقا می افتند. اما باید بدانید که سافاری بدون ماشین هم ممکن است! به عبارت دیگر روش های زیادی برای سافاری وجود دارد و چه بسا این که حتی خاطره انگیزتر از سافاری با ماشین هم هست. با خبرنگاران همراه شوید تا ببینیم که دقیقا از چه روش هایی می توان سافاری را تجربه کرد.

چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟

متاسفانه سافاری تعریفی اشتباه پیدا نموده است و آن هم گشت و گذار در دل طبیعت با ماشین است. در صورتی که سافاری یعنی گشت و گذار در طبیعت و حیات وحش برای لذت بردن از منظره ها و حیوانات، صرف نظر از این که دقیقا با چه وسیله ای این کار انجام گردد.

یکی از نویسندگان به نام رایان کینگستون از تجربه سافاری خود می گوید، او می گوید که در زیمباوه در داخل ماشین حین سافاری بوده است که تصمیم می گیرد تا از جیپ پیاده گردد و این بار با پای پیاده سافاری را تجربه کند و از حس های بویایی، شنوایی و چشایی اش یاری بگیرد. بعد از تمام شدن این ماجراجویی متوجه می گردد که زمین تا آسمان بین سافاری بدون ماشین و سافاری با ماشین فاصله است و واقعا فردی که تصمیم می گیرد تا این سرگرمی را بدون ماشین انجام دهد، آماده شده است تا خودش را با طبیعت پیوند دهد و به همین علت تصمیم می گیرد تا تجربیات خودش را در اختیار بقیه هم قرار بدهد.

گشت و گذارهای فرهنگی

یکی از خوبی های سافاری بدون ماشین است که در حین بازدید، می توان جزییاتی را دید که وقتی با ماشین هستید ممکن است نادیده بگیرد. در کشور زیمباوه، اقامتگاهی به نام سینگیتا پاموشانا وجود دارد که اقامت در آن فرصتی عالی است تا بتوان با قبیله های بومی این منطقه مثل قبیله Shangaan از نزدیک آشنا شد. بازدید از این قبیله نه تنها شما را با بعد دیگری از زندگی آشنا می نماید بلکه می توانید چیزهای زیادی از مردمان قبیله مثل روشن کردن آتش بدون کبریت یا مهارت هایی مثل درست کردن سبدهای حصیری را یاد بگیرید.

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که هم دوست دارید از طبیعت گری لذت ببرید و هم همزمان چیزی یاد بگیرید، باید سافاری بدون ماشین را یکبار تجربه کنید.

سافاری با اسب

اگر که سفر به کنیا کنید و بخواهید سافاری را در طبیعت این کشور تجربه کنید، پیشنهاد ما سافاری با اسب در منطقه ای به نام ماسای مارا (Maasai Mara) است. منطقه ای که یکی از قبایل معروف آفریقا هم در آن زندگی می نماید. در این منطقه بعلاوه اقامتگاهی وجود دارد که با اقامت در آن می توانید همزمان هم این منطقه دیدنی را ببینید و هم به بهشتی از چیتاها، بوفالو ها و دیگر حیوانات این منطقه آفریقایی را از نزدیک ببینید.

سافاری با پای پیاده

بله درست خواندید سافاری با پای پیاده، کاملا درست است. این روش از سافاری یک مزیت بسیار بزرگ به نسبت وقتی با ماشین هستید دارد و آن هم این است که وقتی این روش را استفاده می کنید، همه حواس پنجگانه تان وارد عمل می گردد و می توانید آن چه که در طبیعت است را با تمام تار و پوتان حس کنید، ببینید بشنوید و اگر در شب باشد ماجراجویانه تر!

البته سافاری در شب آن هم با پای پیاده واقعا در هر جایی مناسب نیست و اگر احتیاط نگردد بسیار پر خطر خواهد بود. با این حال این نویسنده یکی از مناطقی که برای این کار مناسب می داند و پیشنهاد می نماید، جزیره کوبو در کشور بوتساوانا است که خودش این کار را انجام داده است و فراموش نشدنی ترین خاطره زندگی اش می داند. او سفر خود را به همراه راهنماهای کاربلد، از دشت نمکی آغاز نموده است و در طول راستا، حیوانات شگفت انگیزی مثل گروه های بزرگ کفتارها را دیده است. مقصد نهایی این گروه هم جزیره کوبو بوده است، جایی که تماشای کهکشان راه شیری در زیر نور مهتاب و درختان عجیب پر شکوه بائوباب از نظر او خاطره ای بسیار رمانتیک بوده است.

سافاری با کانو

از دیگر روش های سافاری بدون ماشین، سافاری با کانو است که در جاهای زیادی از جهان می توان آن را امتحان کرد. مثلا سافاری با کانو در رود نیل یا سافاری در رود آمازون که مثلا اقامت در کمپ وامبورا یکی از مهیج ترین کارهایی است که در کنار کانو سواری در دلتای اکاوانگو می توان انجام داد. سافار با کانو در دل رودها دو نکته دارد: اولا این که مسلما شما نمی توانید با ماشین در رودخانه سافاری کنید! دوما این که سافاری با کانو آن هم در جایی که طبیعتش با سبز خوشرنگ گره خورده است و انواع دوزیستان در آن زیست می نمایند و کروکودیل ها و اسب های آبی از حیوانات شاخص آن هستند، مسلما خیلی هیجان انگیز خواهد بود.

پیاده روی در جنگل

اگر چه سافاری فقط به آفریقا و تایلند و منطقی از این دست منتهی نمی گردد با این حال این موضوع را نمی توان انکار کرد که یکی از ماجراجویانه ترین و پر تب و تاب ترین سافاری های جهان را می توان در آفریقا داشت. در واقع خواسته و ناخواسته نام سافاری با آفریقا گره خورده است و وقتی کلمه سافاری را می شنویم ناخودآگاه آفریقا برایمان تداعی می گردد. البته این موضوع یک علت روشن و واضح دارد و آن هم طبیعت و حیات وحش بکر آن است.

یکی از برترین سافاری ها را می توان در کشور تانزانیا تجربه کرد که فرصتی کم نظیر برای طبیعت دوستان برای تماشای حیوانات آن هم در زیستگاه اصلی خودشان است. می توانید در این کشور در دل طبیعت در کلبه های معین شده اقامت کنید یا اصلا خودتان کمپ بزنید و گونه های فوق العاده ای از حیواناتی که نظیر آن ها در کمتر جایی در جهان دیده می گردد را ببینید.

یکی دیگر از جذابیت های این منطقه، فراوانی درختان ماهوگونی است که رفتن با پای پیاده به زیر آنها و ایستادن حتی برای چند لحظه، طعم واقعی سافاری بدون ماشین را به شما می شناساند.

منبع: الی گشت
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1893

به "چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور بدون ماشین به سافاری برویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید