چرا مطالعه کتاب برای مغز انسان مهم است؟

به گزارش مجله عطر یاس، با دنبال کردن روش هایی مانند مصرف مکمل روغن ماهی و خوراکی های مقوی، ثبت نام در کلاس های آموزش زبان، ساخت پازل یا ورزش منظم در هفته حافظه و عملکردهای مغزی تقویت می شوند. البته افزایش یادگیری و ترفندهای مختلف تقویت حافظه به نوعی تجارت و روش کسب درآمد نیز تبدیل شده است و به طور سالانه افراد زیادی از هزینه های دریافتی بابت این ترفندها، زندگی خود را سپری می نمایند. ولی ارزان ترین، ساده ترین و مطمئن ترین روش برای تقویت ذهن و بهبود مغز تحت عنوان مطالعه کتاب شناخته می گردد. کتاب تنها ذهن را از اطلاعات و دانش جدید پر نمی کند، بلکه تغذیه رسانی و تقویت آن را نیز بر عهده دارد.

چرا مطالعه کتاب برای مغز انسان مهم است؟

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ فوری از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

شنیدن این جمله که مطالعه کتاب فواید زیادی برای مغز دارد، چندان شگفت آور نیست و حتما شما هم تا به حال آن را شنیده اید. احتمالا در زمان کودکی مادرتان برای آنکه بتواند شما را نیز به کتاب خواندن تشویق کند تا دست از تلویزیون بکشید، جمله های مشابهی بیان نموده است تا با تشویق شدن به این کار، به سراغ تقویت ذهن خود بروید. ولی نکته جالب در خصوص حقیقت فواید مطالعه آنجایی برجسته می گردد که چگونه یک فعالیت ساده می تواند مغز را به طرق مختلف بهبود ببخشد.

4 فایده مهم پازل برای تقویت ذهن (فرمول قسمت 53)

اساسی ترین تاثیر مطالعه کتاب در ناحیه ای از مغز اتفاق می افتد که با درک زبان در ارتباط است، یعنی کورتکس گیجگاهی چپ مغز. پردازش موارد نوشتاری از حروف تا کلمه، جمله و داستان کامل، توجه نورون ها را به خود جلب می نماید تا بتوانند اطلاعات را منتقل نمایند. این اتفاق زمانی که صحبت می کنیم نیز پدید می آید، ولی مطالعه طبیعی مغز را تشویق می نماید تا بیشتر فعالیت داشته باشد و عملکرد بهتری ارائه دهد. به طور معمول زمانی که مطالعه می کنید، زمان بیشتری برای فکر کردن دارید. مطالعه مثل یک دکمه مکث برای ادراک و بینش بهتر عمل می نماید. در حالی که با استفاده از زبان شفاهی (در هنگام تماشای فیلم یا شنیدن یک صدای ضبط شده) مکث و توقفی نخواهید داشت.

برای تقویت حافظه و افزایش تمرکز چه کارهایی باید انجام دهید

فواید مطالعه کتاب تا چه زمانی دیده می گردد؟

فواید مطالعه بعد از کنار گذاشتن کتاب هم ادامه پیدا می نماید. مطالعه کوچکی که در دانشگاه ایموری انجام شد، نشان می دهد برخی از این فواید حتی تا 5 روز بعد نیز باقی می مانند. این تاثیرات با نام فعالیت سایه شناخته می گردد و مانند ماهیچه ذهن عمل می نمایند.

در حقیقت می توان این گونه تعبیر کرد که مطالعه کتاب برای بخش زبانی مغز همچون فعالیت فیزیکی و ورزشی عمل می نماید. ولی این کتاب خواندن بخشی که مسئول فعالیت حرکتی است، یعنی شیار مرکزی مغز را نیز تقویت می نماید، زیرا مغز یک اندام پرکار محسوب می گردد. برای مثال زمانی که کتابی در خصوص انجام فعالیت های فیزیکی می خوانید، نورون هایی که این فعالیت ها را کنترل می نمایند نیز درگیر می شوند. شاید در زمان خواندن کتابی که فردی در حال دویدن با اسب است، بدن شما درست مانند زمانی که در حال اسب سواری هستید، نباشد، ولی مغزتان مانند همان زمان عمل می نماید. هرچه قسمت های بیشتری از مغز شما فعالیت داشته باشد، نتیجه به دست آمده برای عملکرد کلی شناختی ذهن بهتر است.

[اینفوگرافیک] مغز و حافظه چگونه کار می نمایند؟

ولی باید این نکته را نیز ذکر کرد که مطالعه کتاب از هر نوع و دسته ای، نتیجه مساوی به جای نمی گذارد. نتایج اولیه ای که در تحقیقی از دانشگاه استنفورد انجام شد نشان می دهد مطالعه کتاب با محتوای نزدیک به ادبیات، ورزش اصلی برای مغز به شمار می فرایند. آنالیز اسکن های ام آر آی صورت گرفته از افرادی که رمان جین آستین را عمیقا مطالعه می کردند، نشان می دهد جریان خون در بخش هایی از مغز که عملکرد شناختی و اجرایی را هم زمان کنترل می نماید، افزایش یافته است. در صورتی که مطالعه کتاب به صورت تفریحی تاثیرات محدودتری را نشان می دهد.

10 نویسنده بزرگ زنده دنیا که در تاریخ ماندگار می شوند

اگر فردی یک کتاب خوان ضعیف است یا به ناتوانی در خواندن یا دیسلکسیا (اختلال یادگیری ناشی از مطالعه کتاب) مبتلا باشد، احساس می نماید نمی تواند از فواید مطالعه کتاب بهره ببرد، در این صورت باید برای آنها چه کرد؟ راهکار این مشکل هم با کتاب رفع می گردد. در این زمینه تحقیقی روی بچه ها 8 تا 10 سالی انجام گرفت که میزان مطالعه کتاب آنها از حد معمول کمتر بود. کلاس های مطالعه درمانی صد ساعته به طور چشمگیری کیفیت ماده سفید مغزشان را تقویت کرد. ماده سفید بافتی از مغز است که سیگنال و پیغام های بین ماده خاکستری مغز، محلی که اطلاعات پردازش می شوند را حمل می نماید. نتیجه محققان نشان می دهد: مغز این بچه ها بعد از انجام کلاس ها، آغاز به بازگردانی خود نموده است تا بتوانند از کل مغز و نه فقط از کورتکس گیجگاهی خواندن محور بهره ببرند.

شما از چند درصد مغز خود استفاده می کنید؟

مطالعه را در خود تقویت کنید

توانایی مطالعه کتاب چیزی است که باید پرورش یابد. نویسنده ای در کتاب جدید خود به این نکته اشاره می نماید که خودش، به عنوان فردی که مطالعه کتاب را برای زنده ماندن و ادامه زندگی انجام می دهد، توانایی تمرکز بیشتری بر کلمه های نوشته شده در کتاب نسبت به آنچه روی صفحات الکترونیکی خوانده می گردد، پیدا نموده است. به گفته او متاسفانه مطالعه از صفحات کامپیوتری تداوم، پایداری و تمرکز کمتری دارند. در حقیقت مطالعه به سبک جدید یک چرخه نادرست است: بدون وجود ورزش پایدار برای ماهیچه های مغزی که با مطالعه کتاب حاصل می گردد، مغز توانایی کنترل فرآیندهای پیچیده را از دست می دهد، در واقع که این توانایی است که امکان مطالعه عمیق را ایجاد می نماید.

لذت شنیدن کتاب های خواندنی (پشت جلد - قسمت 8)

یک راهکار ساده برای مطالعه به طور صحیح وجود دارد: تلفن همراه و کامپیوتر خود را خاموش کنید و آنها را برای یک تا دو ساعت کامل کنار بگذارید. کتاب مورد نظرتان را از قفسه و کتابخانه بردارید و بدون دغدغه مطالعه کنید. فواید به زودی در زندگی تان مشهود می شوند.

منبع: The Healthy

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 618

به "چرا مطالعه کتاب برای مغز انسان مهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مطالعه کتاب برای مغز انسان مهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید