اندونزی، کشور هزار جزیره

به گزارش مجله عطر یاس، یکی از مقاصد محبوب گردشگران در جنوب شرق آسیا کشور اندونزی است. کشوری با هزاران جزیره و با هزاران جاذبه منحصر به فرد که برای هر سلیقه ای یه گزینه دیدنی دارد.

اندونزی، کشور هزار جزیره

اندونزی یکی از کشورهای پرجمعیت دنیاست که در جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه به شکل یک قوس در طول خط استوا کشیده شده است. این کشور مجمع الجزایری تشکیل شده از هزاران جزیره است. قبل از اینکه جاذبه های تماشای این کشور را معرفی کنیم بگذارید اطلاعات اصلی در خصوص این مقصد را با شما در میان بگذاریم.

اندونزی با وجود جمعیت زیاد و منطقه ها پرتراکم دارای جنگل های بسیار گسترده ای است. طبیعت اندونزی یکی از نقاط قوت این کشور به شمار میرود. بیش از دو سوم این کشور از جنگل های استوایی بارانی پوشده شده است و بزرگ ترین جنگل ها در کشورهای جنوب شرق آسیا را در اینجا خواهید دید.

از نظر آب و هوا این کشور دارای آب و هوای استوایی است و بارندگی در طول سال تقریبا سنگین است. برای سفر به اندونزی از ابتدای ماه می (اردیبهشت ماه) تا اواخر سپتامبر (مهر ماه) زمان مناسبی است.

زبان رسمی اندونزی اندونزیایی است و پول رایج در آن روپیه است. گرچه این کشور دارای منابع طبیعی غنی است اما بیشتر مردم آن دارای قدرت مالی کمی هستند. با ورود به این کشور به خوبی متوجه تنوع نژادی و اقوام خواهید شد. ظاهر و پوشش بسیاری از این اقوام برایتان جالب خواهند بود.

نکته جالب و خوشمزه در خصوص اندونزی تنوع بسیار میوه ها، غذاها و مزه ها است. در شهرهای اندونزی از غذاخوری های محلی گرفته تا رستوران ها با تماشا این غذاها سیر هم که باشید سخت می توانید جلوی امتحان کردنشان را بگیرید. طبیعتا کشوری با هزار هزار جزیره و اقوام مختلف، معجونی از رنگ و طعم غذاهای مختلف است.

در بیشتر غذاهای اندونزی ردی از برنج بخارپز شده، نودل، گوشت، مرغ، ماهی، غذاهای دریایی، سبزیجات و سوپ با طعم های متنوع پیدا می کنید. اغلب این غذاها چرب، نرم، تند و پر از ادویه هستند.

بازارهای میوه رنگارنگ در شهرهای مختلف اندونزی حسابی وسوسه تان می نمایند. در تور اندونزی از رفتن به این بازارها و گشت و گذار در آنها غافل نشوید.

در اندونزی با خبرنگاران خواهیم دید:

تماشای های جاوه، سرزمین آتشفشان ها

جزیره جاوه تنها هفت درصد کل خاک اندونزی را تشکیل می دهد اما به تنهایی حدود 60 درصد کل جمعیت این کشور را در خود جا داده است. این جزیره دارای آتشفشان های بسیاری است. جاوه دارای طبیعت حدودا استوایی و آب و هوای شرجی است. در اینجا می توانید از تماشای پایکوبی معروف جاوه ای لذت ببرید.

قله آتشفشانی بورومو

در سفر به اندونزی شما شانس تماشا قله برومو آن هم از نزدیک را خواهید داشت! قله برومو کوه آتشفشانی در جاوه شرقی است. این قله با ارتفاع 2.329 متر هنوز هم فعال است و از دهانه آن خاکستر خارج می گردد. ابهت این آتشفشان و منظره ها فوق العاده اطراف آن حسابی میخ کوبتان می نماید.

بالی

در سفر به اندونزی با خبرنگاران فرصت تجربه کردن لذت های خنک سواحل بالی را خواهید داشت. بالی جزیره کوچک و زیبایی است که با سواحل توریستی پوشیده از شن های نرم و طبیعت سرسبز گزینه محبوب بسیاری از گردشگران دنیا شده است. این جزیره دو اقیانوس آرام و اقیانوس هند را به هم پیوند داده است و در نتیجه د از آب و هوای بسیار متفاوت و دلچسبی برخوردار است.

در سواحل بالی تن به آب بزنید و با ورزش های آبی مثل کایاک سواری، غواصی، اسنورکلینگ، ماهی گیری و... سرگرم شوید. خسته هم شدید چه چیزی بهتر از دراز کشیدن روی شن های ساحل زیر نور آفتابِ اینجا؟ در چند روزی که اینجا وقت آزاد دارید پیشنهاد می کنیم سری به پارک فیل ها بزنید و هیجان سوارشدن روی فیل ها و بازی کردن با این موجودات دوست داشتنی را تجربه کنید.

بالی گزینه های مختلفی برای تماشا پیش رویتان می گذارد. مزارع پلکانی برنج، مراسم های محلی، فستیوال های مختلف و...

با این همه هنر در این جزیره حرف های زیادی برایتان دارد. در اینجا پایکوبی و موسیقی شما را مبهوت و هنرهای جالب دستی سرگرمتان می نماید.

تماشای های جاکارتا

جاکارتا مرکز و قلب کشور اندونزی است. این شهر ابتدا یک شهر بندری کوچک بوده است اما اکنون بزرگ است چیزی حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد و از مراکز مهم مالی اندونزی به شمار میرود. جاکارتا دارای آب و هوای استوایی است و در تمام طول سال هوایی گرم و مرطوب دارد. زمستان ها در این شهر باران زیاد می بارد اما در بهار، بادی که از روی دریا می گذرد، هوا را مطبوع و دلنشین می سازد. اطراف جاکارتا را به خاطر آب و هوای گرم و مرطوب، فضای سرسبز جنگل های استوایی پوشانده و باعث شده این شهر چندین پارک و باغ با گونه های کمیاب گیاهی و جانوری داشته باشد.

جذابیت های طبیعی این سرزمین، معابد و کاخ های قدیمی، جشن ها و فرهنگ هندو هر سال گردشگران زیادی را به این شهر می کشاند.

جاکارتا مرکز تفریحات دریایی نیز هست. می توانید در سواحل این شهر خودتان را با تورهای قایق سواری، اسکی روی آب، غواصی، گردش با کشتی و کایت سواری حسابی سرگرم کنید. هیجان بازی های آبی در سایه نخل های بلند و باریک اینجا بسیار لذت بخش است.

شهر مینیاتوری تامان

در جاکارتا می توانید همراه با خبرنگاران به تماشای شهر مینیاتوری تامان بروید. در این شهر تمامی فرهنگ و تماشای های اندونزی با مجسمه های هنرمندانه مینیاتوری در یک باغ بزرگ جمع شده است.

موزه ملی

برای تماشا تاریخ اندونزی سری به موزه ملی اندونزی بزنید. این موزه مجموعه بزرگی از سرامیک ها و مجسمه های هندو است که در کنار ابزارهای جنگی و شمشیرهای جواهرنشان پادشاهان به نمایش گذاشته شده اند.

میدان مردکا

میدان مردکا با مساحت یک کیلومتر بزرگترین میدان دنیا است. این میدان در شهر جاکارتا واقع شده است و بنای یادبود ملی در میان آن نصب شده است. بیشتر رویدادهای ملی ماند ارتش و گردهمایی ها در اینجا برگزار می گردد. در گوشه ای از مردکا قسمتی برای ورزش و تفریحات اختصاص داده شده است. مهمترین ساختمان های دولتی اندونزی از جمله کاخ مردکا، موزه ملی، دیوان عالی و وزارتخانه های مختلاف در اطراف این میدان ساخته شده اند. مردکا واژه ای اندونزیایی و مالایی به معنای آزادی و استقلال است.

تماشای های یوگیاکارتا

یوگیاکارتا یکی از شهرهای مهم اندونزی در جنوب مرکزی جزیره جاوه واقع شده است. این شهر به عنوان مرکز هنر کلاسیک و فرهنگ جاوه شناخته می گردد و هنرهایی مثل طراحی روی پارچه، پایکوبی، تئاتر، موسیقی، شعر و خیمه شب بازی در این شهر رایج است. این شهر با دارا بودن آثار تاریخی به جای مانده از زمان پادشاهی سلطان یوگیاکارتا و پس از آن نیز سلطه هلندی ها و بعلاوه آثار فرهنگی مثل فستیوال ها و طراحی های پارچه ای جاذبه های بسیاری را برای گردشگران در خود جای داده است.

با اینکه یوگیاکارتا بیشتر شهرتش را مدیون قرار گرفتن معابد پرامبانان و بوروبودور در این شهر است، اما بناهای تاریخی بسیار و موزه ها و دیگر جاذبه های یوگیاکارتا را نیز نمی توانیم نادیده بگیریم. کوه آتشفشانی مراپی در شمال این شهر قرار گرفته که دامنه های آن تا جنوب کشیده می گردد.

از نظر تاریخی شهر یوگیاکارتا مانند بخش های دیگر اندونزی تحت تاثیر سلطه هلندی ها قرار گرفته است اما بیشتر از همه مدیون پادشاهی یوگیاکارتاست که در سال 1755 تاسیس شد. بسیاری از آثاری که اکنون در این شهر به جا مانده از رمان این پادشاهی بوده است. علاوه بر این آثار، بناهای ساخته شده به وسیله هلندی ها همچنان در این شهر دیده می شوند.

مجموعه کراتون

در یوگیاکارتا مجموعه کاخ های سلطنتی و پادشاهی کراتون با معماری زیبا که اکنون به یک موزه تبدیل شده پذیرای بازدیدنمایندگان است.

مجموعه معابد پرامبانان

این مجموعه معابدی شگفت انگیز با معماری خاص هندوها است که در اواخر قرن نهم ساخته شده است و اکنون در لیست میراث دنیای یونسکو ثبت شده اند. سال ها بعد این معبد به وسیله پادشاهان بعدی تکمیل و بازسازی شد. معبد پرامبانان بر اساس باور هندوها به سه بخش اصلی تقسیم شده است که شامل طبقات زیرین، میانی و بالاترین است. طبقه زیرین معبد، مکانی نامقدس و متعلق به طبقات پایین جامعه و حیوانات بوده است. طبقات میانی برای کسانی بوده که توانسته بودند خود را از ظلمت طبقات پایین رها نمایند و بالاترین طبقه که مقدس ترین بخش معبد هست محل آرامش خداوند است. خصوصیات منحصر بفردی این معبد، ارتفاع زیاد و سبک خاص معماری، آن را از سایر بناهای موجود متمایز می نماید. معابد پرامبانان به طور کلی دارای 240 معبد بوده است که بعضی تخریب شده اند و گاهی تنها یک تکه سنگ از آنها به جا مانده است.

معبد بوردوبور (Borobudur)

معبد بوردوبور بزرگترین معبد بودائیان دنیا است. این معبد دارای شکل خاص و هرمی شکل است و به دلیل ارزش بالای تاریخی، مذهبی اش در لیست میراث دنیای یونسکو قرار گرفته است است. در قرن نوزدهم هلندی ها معبد ویران شده بزرگ و کهنی را در اعماق جنگل ها جاوه پیدا کردند. این معبد نزدیک به 2700 تخته سنگ با حجاری برجسته و حدودا 500 مجسمه بودا دارد.

در سرتاسر معبد بوردوبور تپه هایی دیده می گردد که استوپا نام دارند. درون هر یک از این ها یک مجسمه بودا واقع شده است و هر کدام یک معبد به حساب می آیند. ورودی معبد از چهار جهت است و از هر جهتی که وارد شوید مجسمه های بودا را خواهید دید که ژست دست ها و آرنج هایش فرق دارد.

برای سفر به کشور هزار جزیره در تور بالیبا خبرنگاران همسفر شوید.

گردآوری و تنظیم: تحریریه خبرنگاران

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2023

به "اندونزی، کشور هزار جزیره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندونزی، کشور هزار جزیره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید