مدیریت منابع آبی یزد با کنتورهای هوشمند

به گزارش مجله عطر یاس، سارا گلابگیریان-یزد- خبرنگار:افزایش بارش ها تصورات اشتباهی از ترسالی را در اذهان بعضی از مردم استان ایجاد نموده؛ تصوری که منابع آبی استان را با تهدید روبرو نموده است.

مدیریت منابع آبی یزد با کنتورهای هوشمند

این در حالی است که طبق برنامه ریزی هایی که در کارگروه سازگاری با کم آبی استان برای جهاد کشاورزی انجام شد، این سازمان موظف شده است که تا سال 1400، 426 میلیون متر مکعب برداشت از سفره های آب زیرزمینی استان را کاهش دهد که اگر به خوبی و به درستی انجام گردد، تا سال 1400 دیگر شاهد افت آب زیرزمینی در استان نخواهیم بود.

هوشمندسازی کنتورهای آب کشاورزی یکی از مهم ترین اقدامات این برنامه است و قرار بود تا خاتمه سال گذشته همه چاه ها به کنتور مجهز شوند، اما گرانی و کمبود تجهیزات تحقق این هدف را به تعویق انداخت. با نصب این کنتورها می توان میزان برداشت چاه ها را ارزیابی کرد. امسال که تصور ترسالی در بین مردم شکل گرفته، اجرای این طرح از اهمیت بسزایی برخوردار است. از این رو شرکت آب منطقه ای استان در کوشش است که برای تامین تجهیزات مورد احتیاج برای اجرای این طرح اقدام کند. در ادامه گفت وگوی روزنامه مجله عطر یاس با محمدمهدی جوادیان زاده مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد، درباره تداوم اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند یا حجمی را می خوانید.

  • درباره اجرای طرح نصب کنتورهای هوشمند آب در استان شرح دهید.

طبق برنامه ریزی هایی که در کارگروه سازگاری با کم آبی استان برای جهاد کشاورزی داشتیم، این سازمان موظف شده است که تا سال 1400، میزان 426 میلیون متر مکعب برداشت از سفره های آب زیرزمینی استان را کاهش دهد که اگر به خوبی و به درستی صورت گیرد، تا سال 1400 دیگر شاهد افت آب زیرزمینی در استان یزد نخواهیم بود. این برنامه چهارساله به یک طرح تبدیل شده است که هر سال نیز کنترل می گردد که بتوانیم با شاخصه هایی که تعریف کردیم در بازه های زمانی خاص به اهداف مورد نظر در بخش های مختلف دست یابیم. یکی از برنامه های مورد نظر نصب کنتورهای هوشمند برای مدیریت برداشت از منابع آب زیرزمینی است. با توجه به اهمیت آب و بهره وری بهینه از منابع آبی استان و با توجه به این که حیات استان ها وابسته به آب است، نصب کنتورهای هوشمند اقدامی مهم برای حفظ این منابع باارزش بود، اما افزایش قیمت ها این طرح را متوقف کرد که با اتخاذ تدابیر مختلف از جمله نصب تابلوقطع کن و کوشش برای تامین تسهیلات خرید کنتور، سعی نموده ایم این مشکل را حل کنیم.

در حال حاضر، 50 درصد از چاه های کشاورزی به کنتورهای هوشمند مجهز شده اند و برای توجه بیش از پیش به حفاظت از منابع آب، در امسال 10 دشت استان به طور کامل به کنتور هوشمند مجهز می شوند. به این ترتیب، برداشت آب همچون گذشته مدیریت می گردد. همچنین به دلیل این که امسال هیچ کدام از دشت ها به حالت تعادل نرسیده است هنوز شاهد افت سطح آب زیرزمینی در همه دشت های استان هستیم. بنابراین در همه بخش ها همچنان صرفه جویی در آب از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • فروش آب در بعضی از روستاها نشانه اضافه برداشت از چاه ها است. با این تخلف چگونه برخورد می کنید؟ با نصب کنتورهای هوشمند این تخلف کاهش می یابد؟

منبع تامین این آب مشخص نیست، اما آنچه از گفته مسئولان برمی آید این است که بعضی از کشاورزان اقدام به برداشت آب از چاه های کشاورزی و فروش آن می نمایند. فروش آب با تانکر در روستاها ممنوع است. هیچ کس مجاز به فروش آب از چاه های کشاورزی نیست. البته شرکت آب منطقه ای در موارد اضطراری که درختان در حال خشک شدن یا دام ها در حال از بین رفتن هستند، آب را به صورت موقت در اختیار متقاضیان قرار می دهد. به نظر می رسد این شیوه فروش آب با تانکر با نرخ های متفاوت از محل برداشت های غیرمجاز از چاه های کشاورزی باشد که این موضوع هم با هوشمندسازی کنتور چاه های کشاورزی روند کاهشی پیدا خواهد نمود.

  • مصرف آب در بخش کشاورزی مدیریت شده است یا مازاد مصرف داریم؟

در حال حاضر، 83 درصد از آب مصرفی استان در بخش کشاورزی مصرف می گردد. برداشت آب بخش کشاورزی بیشتر از سهمیه مشخص شده است. به همین علت، بر اساس دستورالعمل وزارت نیرو و قوانین موجود، اصلاح و تعدیل سهمیه برداشت آب چاه های کشاورزی دنبال شده است. در این راستا ابتدا پروانه های چاه های کشاورزی اصلاح و تعدیل می گردد و بعد هر کشاورز با نصب کنتورهای هوشمند بر اساس برنامه به روزشده آب برداشت خواهد نمود. اگر این اتفاق بیفتد، به مدیریت مصرف 50 درصدی در بخش کشاورزی دست خواهیم یافت.

  • آماری از منابع آب بخش کشاورزی وجود دارد؟

اکنون از 3200 حلقه چاه کشاورزی 1400 حلقه به کنتور هوشمند مجهز و اصلاح و تعدیل پروانه ها هم با جدیت دنبال شده است. به این ترتیب، تاکنون 50 درصد چاه های کشاورزی استان به کنتور هوشمند مجهز شده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 146

به "مدیریت منابع آبی یزد با کنتورهای هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیریت منابع آبی یزد با کنتورهای هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید