محیط زیست مازندران به نیروگاه نکا هشدار داد

به گزارش مجله عطر یاس، معاون حفاظت محیط زیست مازندران درباره تداوم آلایندگی ناشی از مصرف مازوت نیروگاه برق نکا هشدار داد و گفت که باید مصرف سوخت مازوت این نیروگاه به صفر برسد و فقط از گاز طبیعی استفاده شود.

محیط زیست مازندران به نیروگاه نکا هشدار داد

به گزارش ایرنا، محمود علی رکنی روز دوشنبه با اعلام این که شکایت مردمی زیادی علیه این نیروگاه در اداره کل حفاظت محیط زیست استان وجود دارد، افزود: بیشترین شکایت از سوی کشاورزان و دوستداران محیط زیست است.

وی با اشاره به این که از جمله خسارت های سوخت مازوت، بارش باران و شبنم های اسیدی بر محصولات زراعی باغی منطقه است، توضیح داد: اگرچه فعالیت این نیروگاه در تامین برق کشور بسیار مهم و حساس است اما سلامت محیط زیست انسانی و کشاورزی هرگز نباید تحت شعاع قرار بگیرد.

معاون محیط زیست مازندران با بیان این نکته که محیط زیست زیر بار هیچ گونه مصلحت اندیشی نمی رود، توضیح داد: جلسات متعدد و پیگیری های زیادی درباره آلایندگی این نیروگاه در کارگروه پسماند استان با حضور کنندگان وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شده است، اما هنوز به نتیجه متوقف شدن مصرف سوخت مازوت نرسید.

رکنی بیان داشت: اگرچه طبق اعلام نیروگاه نکا مصرف مازوت در یک سال اخیر تا 70 درصد کاهش یافته است، اما به دلیل نامرغوب بودن مازوت و مسائل فنی فیلترها، آلایندگی ناشی از دود غلیظ به شدت محیط زیست و کشاورزی منطقه را تهدید می کند.

وی با بیان این که تکنولوژی جلوگیری از آلودگی نیروگاه نکا نیز قدیمی و ناکارآمد است، توضیح داد: ذرات معلق گوگردهای ناشی hc مصرف مازوت نگرانی جدی را بین مردم بوجود آورده است و وزارت نیرو و وزارت نفت باید با جدیت نسبت به حل این مشکل ورود پیدا کنند.

وی گفت: به نظر می رسد با بهره برداری از خط لوله 42 اینچ انتقال گاز دامغان - کیاسر - ساری مسئله ای در تامین گاز مصرفی مورد نیاز نیروگاه نباشد، اما شرکت ملی گاز در تامین کامل این انرژی به نیروگاه به دلایل مختلف خودداری می کند.

استفاده از مازوت در نیروگاه نکا علاوه بر این که بر خلاف دستور رئیس جمهوری همچنان تداوم دارد، قرار بود پس از بهره برداری از خط انتقال گاز دامغان - کیاسر خاتمه یابد، چرا که این خط در مرداد سال 96 در مدار قرار گرفت ولی امروز با گذشت حدود 26 ماه از آن زمان هنوز مازوت در نیروگاه نکا مصرف شده و مسائل زیست محیطی آن هر روز عمیق تر بر زندگی مردم منطقه زخم می زند.

طبق اعلام رسمی سازمان حفاظت محیط زیست کشور رییس جمهوری در اردیبهشت سال گذشته از وزیر نفت خواست تا اقدام فوری برای تامین سوخت صد در صدی گاز طبیعی برای نیروگاه های حرارتی و حذف گاز مایع از نیروگاه های کشور انجام دهد.

رکنی با بیان این که در فصل سرد سال دامنه دود غلیظ ناشی از مصرف مازوت نیروگاه نکا در آسمان محمودآباد در غرب تا گرگان در شرق نیز قابل مشاهده است، گفت: این موضوع را به سازمان حفاظت محیط زیست کشور منعکس کرده ایم و سازمان نیز با جدیت با 2 وزارتخانه نیرو، نفت وارد مذاکره شده است.

این مسئول زیست محیطی مازندران تاکید کرد که حتی اگر صد درصد مصرف سوخت این نیروگاه گاز طبیعی شود، تکنولوژی فیلتر تعبیه شده در دودکش ها باید بروز شود، چرا که موقعیت استقرار این واحد تولیدی انرژی در شرایط حساسیت و شکنندگی زیست محیطی قرار گرفته است.

رکنی به وجود شبه جزیره میانکاله در امتداد نیروگاه و متاثر شدن از دود مصرف مازوت اشاه کرد و گفت: پناهگاه حیات وحش میانکاله درست در امتداد جریان دود و ذرات حاصل از مصرف سوخت مازوت نیروگاه شهید سلیمی نکا قرار گرفته است و اثر تخریبی این پدیده بر اکوسیستم حساس و شکننده شبه جزیره میانکاله امری آشکار و بدیهی است.

نیروگاه شهید سلیمی نکا با ظرفیت کل 2 هزار و 214 مگاوات بزرگ ترین تولیدکننده برق کشور است. این نیروگاه در 25 کیلومتری شمال شهر نکا در حاشیه خزر واقع است و برابر آمارهای رسمی اکنون شش درصد برق کشور را تولید می کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 353

به "محیط زیست مازندران به نیروگاه نکا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط زیست مازندران به نیروگاه نکا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید