محققان ایرانی پیروز به تولید نانو پوشش هایی شفاف با پایه آب برای محصولات چوبی شدند

به گزارش مجله عطر یاس، شرکتی فناور یک پوشش شفاف پایه آب مخصوص چوب حاوی نانوذرات تولید کرده است که از بروز سرطان در مصرف کننده جلوگیری می کند.

محققان ایرانی پیروز به تولید نانو پوشش هایی شفاف با پایه آب برای محصولات چوبی شدند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این پوشش های نانویی (کیلر) با ایجاد سطحی زیبا، براق و یکنواخت روی چوب موجب افزایش طول عمر و ماندگاری چوب رنگ شده می شوند.

به دلیل وجود نانوذرات در آنها، استفاده از آن موجب کاهش هزینه ها، کاهش خطر آتش سوزی و کاهش آلودگی به دلیل استفاده از آب و حذف تینر می شود. همچنین این پوشش های نانویی، قابلیت شستشو دارند و زیرلایه ای مناسب برای پوشش های مختلف محسوب می شوند. از سوی دیگر کیلرهای نانویی بسیار سریع خشک می شوند و در برابر سایش و اصطکاک با اجسام خارجی بسیار مقاوم هستند. این کیلرها فاقد هرگونه بوی تند و نامطبوع بوده و برای استفاده در محیط های صنعتی و خانگی بسیار مناسب هستند.

افزودن نانوذرات به محصول کیلر شرکت فناور پوشش گیتی سبز اسپادان موجب ایجاد خاصیت ضد شره گی در این محصول شده است. همچنین با اضافه شدن نانوذرات به کیلر از میزان ته نشین شدن آن نیز کاسته شده است.

کیلرها معمولا بر دو نوع براق و مات دسته بندی می شوند. برخی کیلرها پایه آب نیستند و از تینر به عنوان رقیق کننده برای آن ها استفاده می شود. مزیت کیلرهای پایه آب نسبت به انواع کیلرهای دیگر که با تینر رقیق می شوند این است که خطرات آن ها کمتر بوده و موجب بروز سرطان در مصرف کننده نمی شوند.

برخی از کیلرها مخصوص چوب بوده و برخی دیگر مخصوص فلزات و سیمان و سطوح خارجی ساختمان، که نحوه استفاده از هرکدام متفاوت است و بستگی به سطوح مورد نظر دارد.

برخی کیلرها باید با قلم مو روی سطوح مورد نظر استفاده کرد و برخی دیگر به صورت اسپری موجود است. کیلر پایه آب که به عنوان پوشش محافظتی روی سطوح چوب به کار می رود که یک پوشش مقاوم روی سطوح رنگ شده ایجاد و از سطوح در برابر آب، نور خورشید و شرایط جوی محافظت می کند. این محصول با آب رقیق و به راحتی با قلم مو روی سطوح چوبی استعمال می شود.

شرکت فناور پوشش گیتی سبز هم اکنون در مرکز رشد شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مشغول به فعالیت بوده و در زمینه تولید پوشش های پایه آب به صورت تخصصی فعالیت می کند.

ستاد توسعه فناوری های نانو، یکی از ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که حمایت از استارتاپ ها، شرکت های فناور، دانش بنیان و خلاق فعال در حوزه نانو را در دستور کار قرار داده است. فعالان حوزه نانوتکنولوژی می توانند با مراجعه به سایت این ستاد از جزئیات خدمت رسانی ها مطلع شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1572

به "محققان ایرانی پیروز به تولید نانو پوشش هایی شفاف با پایه آب برای محصولات چوبی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی پیروز به تولید نانو پوشش هایی شفاف با پایه آب برای محصولات چوبی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید