ماجرای توافق ایران و عربستان برای بازگشایی کنسولگری ها چیست؟

به گزارش مجله عطر یاس، ایسنا نوشت: خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که تهران و ریاض به حصول توافق جهت کاهش تنش ها نزدیک شده اند.

ماجرای توافق ایران و عربستان برای بازگشایی کنسولگری ها چیست؟

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در طی هفته های گذشته، مقاماتی از ایران و عربستان سعودی گزارش داده اند که تهران و ریاض از ماه آوریل گفت وگوهایی خصوصی در بغداد جهت حصول تفاهم داشته اند. این مذاکرات در دوران دولت روحانی شروع شده و دولت رئیسی این مذاکرات را ادامه داده است.

یک دیپلمات خارجی در عربستان سعودی که در جریان مذاکرات قرار گرفته است اظهار داشت که در دور آخر مذاکرات طرفین در شرف تواقق بودند تا از تنش ها و جنگ های نیابتی [دیپلماتیک] در منطقه بکاهند.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام نموده که دور چهارم مذاکرات در ماه سپتامبر برگزار شده و ابراز امیدواری نموده بود که این مذاکرات زیرساخت حل و فصل مسائل میان دو کشور را بنا بگذارند.

امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز عنوان نموده بود که این مذاکرات در جهت درست قرار دارند. وی گفته بود: ما به نتیجه و توافق هایی رسیده ایم اما هنوز به گفت وگوهای بیشتر احتیاج است.

به گفته دیپلمات خارجی، ایران و عربستان احتمالا در دور آینده مذاکرات که ممکن است تا چند روز دیگر شروع گردد آخرین تغییرات را به توافق اعمال نمایند.

این دیپلمات که خواسته ناشناس بماند به ای اف پی گفت: آن ها به طور کلی بر سر باز کردن مجدد کنسول گری ها به توافق رسیده اند و گمان کنم اعلامیه عادی سازی روابط طی هفته های آینده صادر گردد.

علی الشهابی، مشاور دولت سعودی اعلام نموده پیش از آنکه ریاض بخواهد اقداماتی نظیر باز شدن سفارت ها را در نظر بگیرد، ایران باید اقداماتی بنیادین در یمن انجام دهد.

وی به ای اف پی گفت: ایران باید گام هایی واقعی بردارد نه اینکه فقط مشغول صحبت های خوب باشد.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1741

به "ماجرای توافق ایران و عربستان برای بازگشایی کنسولگری ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای توافق ایران و عربستان برای بازگشایی کنسولگری ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید