لودریان: بقای برجام در خطر است، بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی ها را قانع کنیم

به گزارش مجله عطر یاس، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به فرانسه سفر نموده، گفت: هنوز شانسی برای حفظ برجام وجود دارد و اروپا در کوشش است تا ایران را قانع کند که گام تازه ای در جهت کاهش تعهد به برجام برندارد.

لودریان: بقای برجام در خطر است، بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی ها را قانع کنیم

از لحظه عکاسی دیدن فرمایید و کلی مقاله و خبر جالب مطالعه نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، جوزپ بورل مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه در سفر به پاریس با ژان ایو لو دریان وزیر خارجه فرانسه ملاقات و گفت وگو کرد. دو دیپلمات، بعد از این نشست در یک نشست خبری مشترک حضور یافته و در خصوص موضوعات مختلف از جمله توافق هسته ای با ایران صحبت کردند.

لو دریان در این نشست خبری، با ابراز نگرانی از شرایط برجام، گفت اروپا به مقام های ایرانی هشدار داده است که در صورتی که ایران در ماه ژانویه گام تازه ای در جهت کاهش تعهد به برجام بردارد، اصل این توافق در معرض خطر قرار می گیرد.

وی گفت پاریس معتقد است که تصمیم ایران برای کاهش تعهد به برجام، پاسخی غلط به تصمیم بد آمریکا برای خروج یکجانبه از توافق هسته ای بوده است، که می تواند به تضعیف ثبات در منطقه منجر گردد.

در ادامه، بورل ابتدا در خصوص ناآرامی های اخیر در ایران صحبت کرد و با یادآوری بیانیه اخیر اتحادیه اروپا در این رابطه، گفت بروکسل در بیانیه خود موضع محکمی در این رابطه گرفته و نحوه برخورد با این ناآرامی ها را محکوم نموده و غیرقابل قبول خوانده است.

او سپس در خصوص شرایط برجام، گفت: این مایه خرسندی است که نشست [کمیسیون مشترک برجام در] وین نشان داد که هنوز شانس حفظ این توافق وجود دارد و بین شرکت نمایندگان در این نشست که با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار گردید، در این مورد اجماع وجود داشت.

وی ادامه داد: ما امیدواریم که بتوانیم مقام های ایرانی را قانع کنیم که بقای توافق را به خطر نیندازند. این توافق برای اتحادیه اروپا بسیار بسیار مهم است.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت ماه سال جاری، یک سال بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا از توافق هسته ای، خاطرنشان کرد به مرور و تا زمان بازگشت توازن به توافق هسته ای، تعهد خود را به برجام کاهش می دهد. ایران از آن موقع پایبندی به سقف ذخایر غنی سازی اورانیوم و آب سنگین، سقف غنای اورانیوم تولیدی و محدودیت های تحقیق و توسعه هسته ای را به حالت تعلیق درآورده است.

کشورهای اروپایی که در اجرای وعده جبران آثار منفی تحریم های آمریکا ناکام بوده اند، می گویند با وجود بازگشت تحریم های آمریکا، ایران باید همچنان به این توافق پایبند باشد. این کشورها اخیرا تلویحا تهدید نموده اند که در صورت کاهش بیش از پیش تعهد ایران به برجام، ممکن است به ساز و کار ماشه متوسل شده و تحریم های بین المللی را احیا نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 539

به "لودریان: بقای برجام در خطر است، بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی ها را قانع کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لودریان: بقای برجام در خطر است، بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی ها را قانع کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید