فائو برای مبارزه با ملخ به ایران کمک می کند

به گزارش مجله عطر یاس، فائو در چارچوب برنامه همکاری های فنی اضطراری خود، دانش، مهارت و تجهیزات لازم را برای مقابله با ریزش گسترده ملخ های صحرایی در اختیار ایران قرار می دهد.

فائو برای مبارزه با ملخ به ایران کمک می کند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، دفتر فائو در تهران گفت: در شرایطی که منطقه جنوب غرب آسیا و شرق آفریقا با شدیدترین موج ریزش ملخ های صحرایی در 25 سال اخیر روبرو شده است، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) توافقنامه ای را با سازمان حفظ نباتات ایران جهت تقویت توان کشور جهت مقابله با این آفت منعقد کرد.

بر این اساس، فائو در چارچوب یک پروژه اضطراری همکاری فنی، ظرفیت فنی ایران را در زمینه هشدار زودهنگام، پایش و مدیریت ملخ های صحرایی ارتقا می دهد.

این پروژه که از سوی فائو تأمین مالی شده است، از طریق ارائه دانش، مهارت ها و تجهیزات لازم، از تلاش های مدیران و کارشناسان ملی و محلی ایران (در پنج استان جنوبی خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، و سیستان و بلوچستان) در زمینه تشخیص، ردیابی و پاسخ سریع به هجوم ملخ های صحرایی حمایت می کند.

براساس این توافقنامه، فائو با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور کارگاهی را برای ارائه مهارت های آموزشی به سه تن از کارشناسان ایرانی برگزار می کند.

در ادامه، فائو با برگزاری کارگاه های آموزشی برای 320 تن از کارشناس مبارزه با ملخ ها، حفظ نباتات و کشاورزی در پنج استان یادشده، آن ها را در زمینه کاربرد مؤثر و نگهداری بهینه سم پاش های فوق سبک (ULV) آموزش می دهد. در جریان این کارگاه ها، همچنین توان فنی این 320 کارشناس در زمینه اجرای عملیات پایش، کنترل و گزارش دهی در خصوص شرایط ملخ های صحرایی بیش از پیش ارتقا خواهد یافت.

علاوه بر آن، براساس نظرات مشورتی واحد خدمات اطلاعات ملخ های صحرایی فائو (DLIS)، یک نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) آفلاین دو زبانه انگلیسی-فارسی برای ثبت و جمع آوری داده های مرتبط با ملخ های صحرایی توسعه خواهد یافت. هدف از توسعه این نرم افزار کاربردی تسهیل تلاش های دست اندرکاران ایرانی در زمینه ثبت و جمع آوری داده های متنی، گرافیکی، تصویری و ویدئویی مرتبط با زیست شناسی، رفتار، پایش، گزارش دهی و اقدامات کنترلی در مقابل ملخ های صحرایی است.

فائو همچنین از طریق خرید 30 سم پاش فوق سبک خودرویی، 50 سمپاش فوق سبک دستی، 150 دست البسه حفاظتی برای نیرو های سمپاش و تأمین آفت کش های مورد نیاز، از تلاش های کشور جهت تأسیس دو مرکز دائمی برای کنترل ملخ های صحرایی حمایت می کند.

فائو براساس آموزه ها و تجارب پیروز به دست آمده در جریان اجرای پروژه و دستاورد های حاصل از دیگر اقدامات اجرا شده در زمینه مدیریت ملخ های صحرایی، یک گزارش راهبردی مشاوره ای را برای مسئولان ملی تدوین و ارائه خواهد کرد. این گزارش راهبردی بر مسئله مدیریت ملخ های صحرایی در سطح کشوری متمرکز خواهد بود.

فائو، به عنوان نهاد پیشروی سازمان ملل در زمینه توسعه کشاورزی و تأمین امنیت غذایی، توان فنی و کارشناسی پرسابقه ای در زمینه پایش جمعیت ملخ های صحرایی و کمک به کشور ها برای مقابله با این آفت مهاجر ویرانگر دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 779

به "فائو برای مبارزه با ملخ به ایران کمک می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فائو برای مبارزه با ملخ به ایران کمک می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید