روشی برای درمان قطعی لکنت زبان

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران/خوزستان مخترع روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان با بیان اینکه با این روش، فردِ دارای لکنت زبان دیگر به روش صحبت کردن قبل خود (لکنت زبان) برنمی شود، گفت: تا به امروز بیش از 2000 نفر با این روش نوین به درمان کامل رسیده اند.

روشی برای درمان قطعی لکنت زبان

مجتبی بیگدلی شاملو در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: سال 1392 روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان توسط من ، در وزارت ارشاد ثبت شد و در سال 1396 نیز کتاب دانش شبیه سازی ذهن، زبان ذهن و درمان قطعی لکنت زبان به صورت دو کتاب عمومی و تخصصی را نوشتم.

این روانشناس ادامه داد: چندین پروژه علمی و پژوهش های ISI و مقاله ITI آمریکا در خصوص روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان با همکاری دکتر کمر زرین نوشتیم. این روش می تواند برای اولین بار در درمان قطعی لکنت زبان برای عموم مؤثر باشد.

وی در تعریف شبیه سازی ذهن اعلام کرد: مدل های ذهنی و عصبی فردی را در ذهن فردِ دارای لکنت زبان بازنمایی کردن ، شبیه سازی می گویند. در ذهن فردِ دارای لکنت زبان افرادی که خوب صحبت می نمایند و الگوهای کلامی تکامل یافته تر دارند و یا حتی افراد عادی، این الگوها بازنمایی و شبیه سازی می شوند. ما الگوهای افراد سخنران را شناسایی و آن را برای افراد دارای لکنت، بیان می کنیم.

بیگدلی شاملو درخصوص تفاوت روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان با روش گفتار درمانی ، شرح داد: روش گفتار درمانی به صورت تکنیکال است و با جایگزین کردن می خواهند درمان نمایند و برخی مواقع شاهد تصنعی صحبت کردن این افراد بعد از درمان هستیم. دلیل پیروز نبودن این روش این است که وقتی این افراد در جامعه حضور پیدا می نمایند نمی توانند همخوان و هماهنگ با جامعه باشند و چون می خواهند کوشش نمایند مثل افراد جامعه صحبت نمایند، نگاه به گفتار خود می نمایند و شرایط پراسترس را تجربه می نمایند.

این روانشناس در ادامه درباره روش نوین شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان گفت: در این روش گفتار طبیعی افراد سخنران را بررسی می کنیم و به دنبال دلیل اینکه چرا این گونه افراد به خوبی صحبت می نمایند، می گردیم و علت شناسی می کنیم. ما از راه یادگیری وارد می شویم. درمان با آموزش تفاوت دارد و با یادگیری، فردِ دارای لکنت به الگوی کلامی طبیعی خود می رسد و با تمرین به مهارت لازم دست پیدا می نماید. مرحله تثبیت، بعد از درمان شروع می شود و با این روش فرد دیگر به روش صحبت کردن قبل خود (لکنت زبان) برنمی شود.

مخترع روش شبیه سازی ذهن در درمان لکنت زبان با اشاره به اینکه تا به امروز بیش از 2000 نفر با این روش نوین به درمان کامل رسیدند ، در خصوص محدوده سنی افراد برای این نوع روش درمانی اعلام کرد: این روش درمانی محدوده سنی ندارد ولی برای افراد بزرگسال و بچه ها شیوه های درمان متفاوتی وجود دارد.

وی توضیح داد: برای بچه ها زیر 7 سال نسبت به افراد بالای 7 سال ، به خانواده ها بیشتر آموزش داده می شود. البته به کودک نیز آموزش داده می شود و با اصول تربیتی آموزش در کنار اصول بازی، خانواده ها به فرزندان زیر 7 سال خود یاری می نمایند. در افراد بالای 7 سال چون فرد به دوره مسئولیت پذیری رسیده است، مستقیم به خود فرد آموزش داده می شود اما در هر دو روش با همکاری و همدلی خانواده، دوره آموزش پیروز تری طی می شود. با این روش درمانی، حتی افرادی را داشتیم که پس از درمان ، مجری شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1433

به "روشی برای درمان قطعی لکنت زبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای درمان قطعی لکنت زبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید