(ویدیو) ماجرای جنجالی درمان کرونا با ادرار شتر؛ ادرار شتر در اسلام چه حکمی دارد؟

به گزارش مجله عطر یاس، مهدی سبیلی، مدیر انجمن علمی آموزشی طب الصادق، معرفی شده است، برای اثبات نظریه خود مقابل دوربین لیوانی از ادرار شتر می نوشد و ادعا می کند که این نوشیدنی از او برابر آلودگی هوای تهران نیز محافظت خواهد کرد.

(ویدیو) ماجرای جنجالی درمان کرونا با ادرار شتر؛ ادرار شتر در اسلام چه حکمی دارد؟

انتشار این ویدیو در فضای مجازی از جانب یکی از مدعیان طب اسلامی بازتاب های زیادی داشته است.

خوردن ادرار شتر در اسلام چه حکمی دارد؟

در مسئله طهارت و نجاست ادرار؛ حیوانات را به دو دسته تقسیم می کنند:

دسته اول: حیوانات حرام گوشت که ادرار و دیگر فضولات آن ها نجس است. البته درباره پرندگان حرام گوشت اختلاف نظر وجود دارد.

دسته دوم:حیوانات حلال گوشت که ادرار و مدفوع آن ها نجس نیست.

شتر در دسته دوم قرار گرفته است بنابراین ادرار و مدفوع آن پاک است، و اگر آن ها را از خبائث (غذا های چندش آور) ندانیم، حکم اولیه آن مبنی بر حرام نبودن آن است که خوردنشان نیز حرام نمی باشد.

البته شاید بتوان آن را جزو خبائث شمرد، ولی در هر صورت، خوردن بول شتر برای درمان بیماری اشکالی ندارد، بلکه در روایات به آن سفارش شده است. اما روایاتی که گفته اند در حرام شفا وجود ندارد، توانایی مقابله با ادله ای که استفاده از حرام را برای درمان جایز می داند، ندارند؛ از این رو به این روایات عمل نمی شود.

ادرار شتر مفید است یامضر؟

گوشت، شیر و ادرار شتر بر اساس بسیاری از عقاید، از محصولات و مواد غذایی پر خاصیت هستند به طوری که مصرف این فرآورده ها، بر دیگر محصولات دام های دیگر اولویت دارد.

اما بر اساس بیماری های حیوانی که در میان دام ها شیوع دارد، سازمان بهداشت جهانی (WHO)، توصیه می کند بنابر احتیاط لازم از مصرف شیر و فرآورده های شتر اجتناب شود. در غیر اینصورت شیر و گوشت شتر باید خوب پخته و استرلیزه شوند.

در یکی از روزنامه های عرب زبان نوشته شده است که سازمان بهداشت جهانی همچنین درباره نزدیک شدن به شتر ها یا نوشیدن مستقیم شیر از آن ها یا خوردن گوشت آن ها بدون پاک کردن و خوب پختن، هشدار داد و به شدت بر ضرورت پرهیز از نوشیدن ادرار شتر تاکید کرد.

پژوهش های پزشکی مشخص کرده است که افراد مبتلا به بیماری کرونا به علت نزدیک شدن و لمس شتر به ویروس آلوده شده اند. این پژوهش ها خفاش را عامل اصلی انتقال ویروس کرونا به شتر می دانند.

برخی از مردم عربستان، ادرار شتر را داروی شفابخش می دانند که برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد.

روایات مختلف در مورد خواص ادرار شتر

ابوعلی سینا در کتاب قانون که یکی از منابع مرج در علم پزشکی است به خواص ادرار شتر و گاو اشاره کرده است و از آن ها برای درمان بیماری های خاص تجویز کرده است. ادرار شتر یا گاو نیز ماند زهر مار و زهر عقرب، دارای خواص درمانی می باشد.

ادرار شتر و آسم

در مورد تاثیر درمانی ادرار شتر بر آسم و تنگی نفس روایات و شواهد تجربی متعددی وجود دارد. مواد موثر در ادرار شیر در درمان و بهبود آسم به دو صورت اتساع برونشی (Bronchodilation) یا بهبود التهاب مجاری تنفسی عمل می کنند.

در مطالعه ای تاثیر اتساعی شیر شتر بر 7 نمونه و ادرار شتر بر 9 نمونه تراشه جدا شده خوکچه هندی منقبض شده بوسیده µM 100 متاکولین در مقایسه با محلول کربس به مدت 8 دقیقه بررسی گشت. طبق نتایج حاصل شده ، اختلاف معنی داری میان حداکثر پاسخ برونکودیلاتوری شیر شتر (P

به طور کلی در حالی که شیر و ادرار شتر دارای اثر اتساعی بر تراشه خوکچه هندی بود محلول کربس اثر انقباضی بر تراشه داشت.این نتایج نشان می دهد که ماده یا مواد برونکودیلاتوری در شیر و ادرار شتر وجود دارد اما برای مشخص مکانیسم عمل این اثر نیاز به بررسی های بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 26 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 861

به "(ویدیو) ماجرای جنجالی درمان کرونا با ادرار شتر؛ ادرار شتر در اسلام چه حکمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(ویدیو) ماجرای جنجالی درمان کرونا با ادرار شتر؛ ادرار شتر در اسلام چه حکمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید