خطر افزایش طوفان های گرد و غبار در پی خشک شدن تالاب ها

به گزارش مجله عطر یاس، مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور وقوع خشکسالی و عدم تامین حق آبه تالاب ها و دشت های سیلابی را از مهمترین عوامل تخریب سرزمین و بیابان زایی در کشور دانست و گفت: این پدیده بر اثر عوامل اقلیمی و انسانی ایجاد می گردد.

خطر افزایش طوفان های گرد و غبار در پی خشک شدن تالاب ها

به گزارش خبرنگاران دکتر وحید جعفریان با تاکید بر اینکه پوشش گیاهی دشت های سیلابی نقش کلیدی در تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش بادی دارد، وقوع جریان های سیلابی را برای مرطوب سازی خاک و زادآوری و تداوم حیات گیاهان این منطقه ها حیاتی دانست.

وی اضافه نمود: بیش از 30 میلیون هکتار از اراضی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی قرار داشته است و قریب به 13.9 میلیون هکتار از این وسعت به لحاظ قرارداشتن در محدوده منابع زیست انسانی نظیر شهرها و روستاها، اراضی کشاورزی، شهرک های صنعتی و تاسیسات زیربنایی نظیر راه ها و خطوط راه آهن، خسارات قابل توجهی را به این منابع وارد می نمایند.

به گفته مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، خسارات مستقیم ناشی از فرسایش بادی در کشور براساس مطالعات صورت گرفته در سال 1398 بالغ بر3000 میلیارد تومان در سال بوده است.

جعفریان تاکید نمود: با توجه به بروز خشکسالی اخیر آسیب پذیری ناشی از فرسایش بادی تشدید شده است و می تواند در منطقه های نظیر دشت سیستان و خوزستان موجب بروز زودهنگام طوفان های ماسه ای و گرد و غبار در امسال و افزایش شدت و فراوانی ان طوفان ها گردد.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها در ادامه خاطر نشان کرد: ریشه بروز این بحران را می توان در عدم تعادل مقدار آب قابل دسترس و مصرف آن و فقدان یک برنامه جامع در حوزه مدیریت پایدار منابع آب و خاک و فقدان رویکردهای مبتنی ارتقاء تاب آوری و سازگاری با کم آبی دانست.

وی اضافه نمود: در حال حاضر روش های احیای منطقه ها بیابانی بر اساس الگوی پیشگیری از عوامل تخریب و اجرای پروژه هایی چون نظیر قرق و کنترل چرای دام ، توسعه گونه های بومی سازگار و استفاده از روش های مدیریت هرزآب در قالب برنامه های مشارکتی متمرکز است اما پایداری و دوام این گونه اقدامات در مقابل فرسایش بادی در گرو سلسله عوامل بیرونی است که در صورت عدم کارایی و عملکرد نامناسب مدیریت منابع آب و خاک، پوشش گیاهی و زیست بوم های حساس منطقه ها بیابانی اولین قربانی خواهند بود.

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها اضافه نمود: بر اساس درس آموخته ها و تجاربی که گاه با صرف هزینه های زیاد و طی یک زمان طولانی به دست آمده است، جلوگیری از تخریب سرزمین و بیابان زایی می بایست به اسم یک اولویت در دستور کار برنامه ریزی های ملی و استانی قرار بگیرد و مدیریت پایدار سرزمین با بهره گیری از الگوهای مدیریت یکپارچه، مشارکت واقعی جوامع محلی و همکاری موثر دستگاه های اجرایی به ویژه همکاری وزارت نیرو فراهم می گردد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، جعفریان در پایان کارگروه ملی مقابله با بیابان زایی را صندلی مناسبی برای ایجاد همکاری و هماهنگی های بین بخشی در جهت دستیابی به اهداف پیش رو برشمرد و بر فعال سازی این کارگروه تاکید نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 شهریور 1400 بروزرسانی: 24 شهریور 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1676

به "خطر افزایش طوفان های گرد و غبار در پی خشک شدن تالاب ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر افزایش طوفان های گرد و غبار در پی خشک شدن تالاب ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید