بلوک لیکا چیست

به گزارش مجله عطر یاس، بلوک لیکا یکی از مصالح ساختمانی مدرن است که در ساخت و ساز های اخیر در کشورهای پیشرفته بسیار مورد استفاده قرار گرفته است که دلایل زیادی باعث و بانی این موضوع هستند. این بلوک اگرچه با مزایای بسیاری همراه است اما ناگفته نماند که خالی از عیب هم نیست اما در کل کفه ترازو به سمت مزایای این بلوک ساختمانی مدرن سنگینی می نماید. در ادامه این مقاله ویکی ساختمون به ویژگی ها و شاخصه های خوب و بد بلوک لیکا می پردازیم. علاوه بر آن به کاربرد آن در صنعت ساختمان اشاره می کنیم و روش فراوری آن را بیان خواهیم کرد.

بلوک لیکا چیست

بلوک لیکا چیست؟

بلوک لیکا از مخلوط دانه های لیکا، سیمان و آب تشکیل شده است. این بلوک ویژگی های بسیاری از قبیل عایق گرما و سرما، عایق صدا، عایق حرارت، مقاومت مکانیکی خوب و پایداری در برابر فشار زیاد، مقاوم در برابر آتش و سبک وزن است. بلوک لیکا در ابعاد و اشکال گوناگون و با توجه به احتیاج هایی که در پروژه های ساختمانی حس می شوند فراوری می گردد که در ادامه به صورت مجزا به آن اشاره می گردد.

دانه لیکا چیست و چگونه فراوری می گردد؟

دانه لیکا (light expanded clay aggregate) در واقع دانه ای ساخته شده از گل رس است. معنی واژه لیکا خلاصه شده عبارت دانه رس منبسط شده سبک است. فراوری دانه لیکا شامل سه مرحله فرآوری، خشک کردن و پختن است که در ادامه به طور مفصل به هر کدام خواهیم پرداخت.

فرآوری

در این مرحله خاک رس از محل دپو روی نقاله مجهز به ترازو عبور می نماید تا وارد آسیابی عظیم با صفحه زیرین سوراخ دار گردد. در راستا نقاله آهنربایی هم وجود دارد که مواد معدنی را از خاک رس جدا کند تا به تجهیزات خسارت وارد نگردد.

پس از ورود رس به آسیاب سوراخ دار، آب به آن اضافه می نمایند تا گل حاصل گردد، گل در این آسیاب زمان زیادی را طی می نماید تا خوب ورز داده گردد پس از آن رشته های گل به میکسر حلزونی وارد می گردد در این میکسر اگر رطوبت کافی نبود به آن آب اضافه می گردد، علاوه بر آب مواد مخصوص دیگری هم به رشته های گل رس اضافه می گردد.

خشک کردن

در این مرحله از تولد دانه لیکا گل در کوره خشک کن حرکت می نماید و به تدریج در هنگام خشک شدن به گندله تبدیل می گردد.

پختن

مرحله پخت حدوداً خود به سه مرحله دیگر تبدیل می گردد که در این مراحل افزایش دمای ناگهانی اتفاق می افتد، در مرحله خشک کردن گندله ها تقریباً 200 درجه سانتی گراد دما دارند که در مرحله اول پختن با همان دما برای دو ساعت پخته می شوند، در مرحله دوم دمای کوره تا 400 درجه سانتی گراد افزایش پیدا می نماید و در مرحله سوم حرارت تا 1200 درجه سانتی گراد هم می رسد. در این مرحله رس به دمای ذوب نزدیک می گردد و گاز ها سعی می نمایند خود را به سطح برسانند تا آزاد شوند که این اتفاق باعث ایجاد بافت حفره دار در دانه های لیکا می گردد. در نهایت دانه های لیکا به بخش خنک نماینده ها برده می شوند تا دمای آن ها کاهش پیدا کند.

بلوک لیکا چگونه ساخته می گردد؟

بلوک لیکا از مخلوط کردن دانه لیکا، سیمان و آب به دست می آید. در کارخانه فراوری بلوک ابتدا دانه لیکا تهیه می گردد سپس دانه را با نسبت خاصی با سیمان و آب مخلوط می نمایند و به قالب های مورد نظر منتقل می نمایند که بعد از خشک شدن بلوک لیکا شکل می گیرد.

لیکا نسبت به بلوک بتنی نیمه سبک بسیار سبک تر و متخلخل تر است، علاوه بر این تخلخل و وزن کمتر بر کیفیت و تحمل فشار اختلالی وارد نکرده است به طوری که حداقل تحمل فشار لیکا 30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است و حداکثر تحمل فشار آن به 100 کیلوگرم بر هر سانتی متر مربع می رسد.

ویژگی های بلوک لیکا چیست؟

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، بلوک لیکا عایق صدا، عایق حرارت، برودت و … است که در ادامه به طور مفصل به هر کدام از ویژگی های بلوک لیکا می پردازیم.

عایق صوتی

صداهایی مانند صحبت کردن افراد، موزیک و غیره صداهایی هستند که می توانند به وسیله مصالح ساختمانی عادی عبور نمایند و برای بسیاری آزار دهنده باشند. بلوک لیکا صداهایی را که در گستره شنوایی انسان است را کم تر عبور می دهد یا عبور نمی دهد از این رو عایق صدا محسوب می گردد. گفتنی است که بلوک لیکا در بین بلوک های سبک بهترین عایق صدا را دارد.

عایق حرارت

ضریب راهنمایی حرارت دانه های لیکا 09/0 است و بنابر تاییدیه مرکز تحقیقات ساختمان بلوک های تهیه شده با این دانه را می توان وسیله خوبی برای عایق حرارت دانست. بلوک بتنی ساخته شده با بلوک لیکا به چگالی 750 تا 950 کیلوگرم بر متر مکعب ضریب راهنمایی حرارتی 15/0 تا 17/0 را دارد که عایق خوبی برای حرارت به حساب می آید، خاصیت عایق حرارتی بلوک لیکا با اضافه کردن فیلم های هوا در بین آن ها هم دو چندان می گردد.

مقاوم در برابر آتش

طبق آزمایشات انجام گرفته توسط اداره ملی استاندارد، بلوک های لیکا 2 تا 3 ساعت در برابر آتش مقاوم هستند که این مقاومت به ضخامت دیوار بستگی دارد.

وزن کم بلوک لیکا

سبک بودن این بلوک باعث می گردد که فرایند ساخت و ساز سریع تر انجام گردد و علاوه بر آن وزن کلی سازه هم کاهش چشمگیری پیدا می نماید. با کاهش وزن سازه خسارات وارد شده در اثر زلزله هم کاهش پیدا می نماید. وزن سازه ساخته شده با بلوک لیکا نسبت به سازه ای که با آجر معمولی ساخته شده است تا دو و نیم برابر کمتر است.

راحتی و سرعت در اجرای بلوک لیکا

بلوک های لیکا در 22 قالب مختلف فراوری می شوند. بلوک های متفاوت لیکا کاربری های متفاوتی هم دارد که کار را برای معمار راحت تر می نماید. علاوه بر این شیار زنی در این نوع از بلوک سخت نیست و زمان زیادی طلب نمی نماید از این رو کار برق کشی نیز سریع تر انجام می گیرد.

انواع بلوک لیکا

طبق استاندارد های آپارتمان سازی در آمریکا اگر در ساخت یک سازه از بلوک های بتنی استفاده می گردد بهتر است این بلوک ها ارتفاعی کمتر از 20 سانتی متر داشته باشند تا بتوان آن ها را با ملات مهار کرد زیرا بلوک های بتنی با ارتفاع بالاتر از 20 سانتی متر را نمی توان با ملات مهار کرد و احتیاج به مهار نماینده خاصی دارد. از این رو تمامی بلوک های لیکا با ارتفاع 20 سانتی متری و با ضخامت و پهنا های مختلف برای مصارف مختلف فراوری و عرضه می شوند که در ادامه از آن ها نام برده شده است.

 • بلوک تو خالی ته پر (شش جداره)
 • بلوک تو خالی ته پر (چهار جداره)
 • دیواری توخالی (هشت جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری تو خالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی (سه جداره)
 • تیغه ای توخالی ته پر با دو سوراخ
 • دیواری تو خالی ته پر با سه سوراخ
 • دیواری تو خالی ته پر با سه سوراخ
 • دیواری تو خالی ته پر (سه جداره)
 • دیواری توخالی (چهار جداره)
 • بلوک لیکا در ابعاد آجر
 • تیغه ای تو پر (نیمه)
 • دیواری تو خالی ته پر (نیمه)
 • دیواری تو خالی ته پر (نیمه)
 • تیغه ای تو پر فارسی بر
 • تیغه ای توپر

سخن پایانی

بلوک لیکا از انواع بلوک های بتنی سبک محسوب می گردد که در ساخت آن به جای ماسه از دانه های لیکا (پوکه صنعتی لیکا) استفاده شده است. این نوع از بلوک به دلیل فرایند تهیه و مواد اولیه خاصی که دارد از ویژگی های منحصر به فردی نیز برخوردار است. بلوک لیکا عایق خوبی برای صدا، حرارت، برودت است و در برابر فشار و زلزله مقاومت خوبی دارد. لیکا در ابعاد و اشکال مختلفی فراوری و عرضه می گردد از این رو ساخت سازه با این بلوک نسبت به بقیه بلوک ها راحت تر است و همچنین کار ساخت و ساز سریع تر انجام می گردد. این نوع از بلوک مقاومت خوبی در برابر آتش دارد که هرچه ضخامت بلوک بیشتر باشد مقاومت آن هم بیشتر می گردد.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 889

به "بلوک لیکا چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلوک لیکا چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید