ایمپلنت مغزی؛ دسترسی دیجیتال به خاطرات

به گزارش مجله عطر یاس، شما می توانید در آینده از خاطرات تان بک آپ (نسخه پشتیبان) بگیرید. ماسک در این مراسم گفت که هدف او، تبلغ یا جذب سرمایه و... نبوده و به وسیله این مراسم تنها به دنبال به کارگیری افراد و چهره های نخبه فعال در این حوزه برای فعالیت در این شرکت است.

ایمپلنت مغزی؛ دسترسی دیجیتال به خاطرات

ایلان ماسک را به ایده های جنجال برانگیز و دست نیافتنی اش می شناسند، از بلندپروازی های فضایی برای اعزام گردشگر به فضا تا ساخت خودروی تماما خودران، توصیف نماینده شخصی است که به دستاورد های امروزی بشر قانع نیست و در عین حال ثابت نموده به خوبی قادر به اجرایی کردن ایده هایی است که در ابتدا دست نیافتنی به نظر می رسند.

یکی از جدیدترین و شاید جنجال برانگیزترین ایده هایی که او دنبال می نماید امکان رابطه دیجیتالی با مغز انسان به وسیله تعبیه یک دستگاه درون جمجمه است. ایده ای که ایلان ماسک به وسیله استارت آپی با نام ز از چند سال قبل دنبال می نماید.

اواخر هفته گذشته ماسک بار دیگر روی صحنه آمد تا تازه ترین پیشرفت های این استارت آپ را با خبرنگاران در میان بگذارد و در عین حال به بعضی پرسش هایی که در این زمینه جنجالی مطرح شده پاسخ دهد.

بر اساس گفته های ماسک سناریویی که قرار است رخ دهد اینگونه است: داخل اتاق عمل شما را بیهوش می نمایند، دقایقی بعد یک روبات به وسیله شکاف ریزی یک دستگاه کوچک را در ابعاد 23 در 8 میلی متر داخل جمجمه شما تعبیه می نماید. این دستگاه، گرد و شبیه سکه یا شاید باتری کوچک، به وسیله رشته های منعطف به داخل مغز متصل می گردد.

به این ترتیب این دستگاه قادر به خواندن امواج مغزی و به شکل تئوری قادر به ارسال دستور به مغز خواهد بود. این رشته ها به دلیل نازک بودن هیچ گونه خونریزی در مغز ایجاد نمی نمایند و دستگاه، از راه دور با تلفن همراه شما ارتباط برقرار می نماید و حتی شارژ می گردد.

اما این دستگاه چه کاربرد هایی دارد؟ ایلان ماسک می گوید شما می توانید در آینده از خاطرات تان بک آپ (نسخه پشتیبان) بگیرید. ماسک در این مراسم گفت که هدف او، تبلغ یا جذب سرمایه و... نبوده و به وسیله این مراسم تنها به دنبال به کارگیری افراد و چهره های نخبه فعال در این حوزه برای فعالیت در این شرکت است.

او گفت: ما به دنبال جذب سرمایه یا چیز دیگری نیستیم، بلکه هدف اصلی ما متقاعد کردن افراد عظیم و فعال در این عرصه است تا به ما در شرکت نیورالینک بپیوندند و یاری نمایند تا محصول خود را به ثمر برسانیم.

در واقع، کوشش ما بر این است تا این دستاورد را به محصولی قابل اعتماد و مقرون به صرفه تبدیل کنیم تا همگان بتوانند از آن استفاده نمایند.

ماسک در ادامه درخصوص اینکه چرا می خواهد این دستاورد را در اختیار همه قرار دهد، عنوان نمود: تقریبا همه افراد به مرور زمان با مسائل و اختلالات عصبی از قبیل: از دست دادن حافظه، آسیب های مغزی، افسردگی، استرس و... دچار می شوند. از آنجا که فعلا هیچ راهکار سریع و راحتی برای درمان این اختلالات وجود ندارد، بنابراین می توان از این محصول برای یاری به این افراد بهره برد.

اگرچه ممکن است استفاده از دستاورد شرکت نیورالینک، مخالفت هایی را از سوی بعضی ها به دنبال داشته باشد، اما ایلان ماسک در این مراسم سعی کرد تا حدی به این نگرانی ها پاسخ دهد.

وی اعلام نمود دستگاه کوچک فیزیکی که این شرکت برای قرارگیری روی جمجمه فرد طراحی نموده، به گونه ای خواهد بود که در زیر موی وی پنهان خواهد شد و هرگز به چشم نخواهد آمد. او این قطعه را روی دست خود قرار داد تا علاقه مندان به اندازه واقعی آن پی ببرند.

تست روی خوک

ایلان ماسک سپس توجه مخاطبان را به سه خوکی جلب کرد که در یکی از آنها، از دستگاه نیورالینک یعنی Link استفاده نشده، اما روی جمجمه دومین خوک که با نام گرترود (Gertrude) شناخته می شد، این دستگاه نصب شده بود؛ و بالاخره در سومین خوک، دستگاه Link پیش تر نصب و بعد از مدتی برداشته شد.

در این مراسم، ماسک نشان داد خوک سوم که قطعه Link از روی جمجمه آن برداشته شد، بسیار سالم و سرحال بود و گرترود نیز که این دستگاه روی جمجمه آن قرار داشت، بسیار طبیعی و بدون هیچ گونه مسئله ای به نظر می رسید.

به گفته ماسک، این دستگاه قادر است اطلاعات را از میان 1024 کانال ارتباطی که تعبیه شده، دریافت کند. این دستگاه می تواند شارژ خود را در روز نگه دارد و در طول شب، دوباره شارژ گردد. این دستگاه قادر است به گوشی فرد متصل شده و ارتباط میان دستگاه در مغز با گوشی فرد، به وسیله ارتباط بلوتوثی با مصرف انرژی پایین صورت می گیرد.

ماسک با نمایش فیلمی از راه رفتن خوک روی تردمیل نشان داد که دستگاه تعبیه شده داخل مغز خوک قادر به تخمین حرکات واقعی او بوده است.

ایلان ماسک در انتها مراسم اعلام نمود که این محصول در ماه ژوئیه توسط سامان غذا و دارو آمریکا (FDA) به عنوان یک دستاورد عظیم شناخته شده و این شرکت کوشش می نماید مقدمات نصب این دستگاه روی مغز اولین انسان را در آینده نزدیک فراهم کند.

درحال حاضر، این دستگاه صرفا قادر به خواندن اطلاعات است و اطلاعات را از سیگنال های مغزی خوک ها دریافت می نماید. اما نیورالینک سعی دارد قابلیت نوشتن اطلاعات را نیز به این دستگاه اضافه و زمینه را برای حل مسائل و اختلالاتی که در بالا به آن اشاره شد، فراهم کند.

ماسک اعلام نمود که متخصصان این شرکت به تدریج درحال به روزرسانی و ارتقای عملکرد این دستگاه هستند و تا بتوانند بهترین محصول را به مرحله فراوری برسانند. وی همچنین در این مراسم از دستگاه های نیورالینک به عنوان یک دستگاه فیت بیت در جمجمه افراد یاد کرد که به سیم های کوچکی مجهز شده اند. از جمله قابلیت هایی که می توان برای این دستاورد برشمرد، مواردی همچون فراخواندن خودرو های تسلا به وسیله مغز و کنترل بازی های ویدئویی با فکر است.

جراحی برای تعبیه لینک یا همان دستگاه کوچک داخل مغز توسط روباتی انجام می گیرد که از همین حالا سروصدا های زیادی به پا نموده است.

این روبات جراحی سه بخش دارد از جمله سر، بدنه و پایه. بخش سر روبات شبیه کلاه است و این جایی است که مغز بیمار را برای جراحی ثابت نگاه می دارد. همچنین یک سوزن جراحی نیز در این بخش واقع شده است به علاوه دوربین و سنسورها.

هرچند احتمالا بیماران در هنگام عمل جراحی پیروز به دیدن این دستگاه نخواهند شد، اما شمایل و طراحی آن دستمایه اخبار مطبوعاتی این شرکت نهاده شد؛ طراحی ای که به گفته این شرکت باید به شکلی می بود که حالت تهاجمی نداشته باشد.

هدف ماسک درنهایت تلفیق مغز انسان با هوش مصنوعی است که در عین قابلیت های پرشمار آن می تواند خطرات بالقوه ای هم داشته باشد. با این حال به نظر نمی رسد ماسک فعلا نگران انتقاد های اخلاقی یا پیش بینی های آینده دنیا روباتیک باشد.

تبلیغات برای استخدام

ایلان ماسک به اهمیت نیروی انسانی متخصص برای پیشبرد ایده های بلندپروازانه اش بسیار مطلع است. او بار ها مراسم یا رویداد هایی را برگزار نموده که افرادی را به کار در شرکت هایش ترغیب کند.

هدف او از برگزاری جلسه درباره ایمپلنت مغزی هم جذب نیروی انسانی جدید بود. درحال حاضر با مراجعه به صفحه اصلی سایت Neuralink می توان فرصت های شغلی متعددی را در این استارت آپ یافت.

اغلب این فرصت های شغلی در حوزه های مهندسی نرم افزار، مهندسی روباتیک و مهندسی پزشکی است. یکبار او به کسانی که می خواستند استخدام شوند وعده داد به طور مستقیم با خود او از نزدیک کار خواهند کرد. با این حال سابقه نشان می دهد استخدام شوندگان چندان امنیت شغلی نخواهند داشت و اخراج کارکنان هم به اندازه استخدام در شرکت Neuralink مرسوم است. از سال 2017 که این شرکت فعالیت خود را شروع نموده تنها دو نفر باقی مانده اند.

بعضی کسانی که از این شرکت اخراج شده اند گفته اند که زیر فشار کاری شدیدی قرار داشته اند. درست مشابه اظهارنظر اشخاص دیگر در دیگر شرکت های متعلق به ایلان ماسک (تسلا و اسپیس ایکس). یکی از کارکنان شرکت به سایت ورج گفته است: هدف شرکت یک کار پزشکی و ایمپلنت کردن یک دستگاه پزشکی است، اما رویکرد آن شبیه شرکت های تکنولوژی است.

هم اکنون در شرکت Neuralink نزدیک به 100 نفر در حال کارند، ولی هدف ماسک رساندن این عدد به 10 هزارنفر است.

منبع: فرادید
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1070

به "ایمپلنت مغزی؛ دسترسی دیجیتال به خاطرات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایمپلنت مغزی؛ دسترسی دیجیتال به خاطرات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید