انعقاد قرارداد 7 محصول فناورانه حوزه فناوری های زیستی

به گزارش مجله عطر یاس به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 7 محصول فناور خارج شده از یک شتابدهنده در حوزه آنتی بادی های منوکلونال، واکسن های طیور محصولات مشتق از پلاسما، فراورده های پروبیوتیک به سرمایه گذاری بخش خصوصی و صنعت رسید.

انعقاد قرارداد 7 محصول فناورانه حوزه فناوری های زیستی

در مجموع 13 فناوری پیشرفته دارویی ارائه شد که از این میان، تعداد 7 فناوری در حضور معاون علمی و فناوری به قرارداد با سرمایه گذار رسید.

این شتابدهنده از ایده های نوآورانه در حوزه فناوری های زیستی حمایت و این ایده ها را برای تبدیل شدن به محصول و ورود به بازار فناوری حمایت می نماید. این شتابدهنده که 3 سال از عمر آن می گذرد تا کنون 19 طرح را مورد حمایت شتابدهی قرار داده و که 4 مورد منجر ورد به بازار شد و 2 مورد مطالعه بالینی رسیده است.

13 شعبه از این شتابدهنده در نقاط مختلف کشور، تجهیز و فراهم شده که ضمن ایجاد اشتغال برای بیش از 470 نفر شامل 110 متخصص دکتری، 400 میلیون دلار صرفه جویی ارزی را به واسطه فراوریات دانش بنیان در حوزه فناوری های زیستی به همراه داشته است.

فاکتور رشد فیبروبلاستی، پروژه ضد هاری، سرم ضد هپاتیت ب، محصول روگام، دهانشویه پروبیوتیک، کیت الایزا، واکسن آنفولانزای فوق حاد پرندگان از محصولات فناورانه ای بود که در این مراسم به قرارداد با سرمایه گذار رسید.

فراوری غذا و داورهای زیستی دام و انسان اولویت حمایتی معاونت علمی و فناوری است

دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد زیست فناوری با بیان این که یک تحول جدی و گام بزرگ در حوزه دارویی ایران اتفاق افتاده است، اظهار کرد: یکی از انتقادها این بود که فناوری دانشگاهی ها کاربردی نیست، اما اکنون فناوری چندین گام جلوتر قرار دارند و احتیاجهای صنعت کشور را تأمین می نمایند.

وی با تأکید بر این که برای حمایت از فراوریات دانش بنیان این حوزه باید چند گام مهم و اثرمند از جمله حذف فرآیندهای پیچیده تأیید و ورود داروهای مورد تأیید به فهرست وزارت بهداشت صورت بگیرد ، اضافه نمود: کاری که شرکت های دانش بنیان در فراوریات حوزه زیست فناوری صورت دادند، بسیار برجسته بوده و احتیاجمند حمایت از سوی نهادهای تصمیم ساز این حوزه است. سهم حمایت ها نسبت به همتی که فعالان این حوزه کردند بسیار ناچیز بود و کوشش این شتابدهنده و شرکت های دانش بنیان بود که مدل تازه شتابدهنده در حوزه زیست فناوری را جا انداخت و در فراوری پیشرفته ترین فرآورده های دارویی اثرگذار شد.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری از گام های اثرمند و جدی فعالان دانش بنیان کشور در فراوری داروهای پیشرفته و نوترکیب گفت و ادامه داد: حضور شتابدهنده ها فرآیند رسیدن ایده به محصول را در حوزه زیست فناوری تسریع بخشید و به مدلی پیروز بدل شد. این مدل باید به عنوان یک الگو بازتاب داده گردد نشان دهد ایران علیرغم شرایط پیچیده تحریم ها و محدودیت ها، چگونه به پیروزیت در فراوری این فرآورده ها دست یافته است.

قانعی با بیان این که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری، به عرصه حمایت از تأمین احتیاج کشور به دارو غذای دام، طیور و آبزیان و نیز فراوری تعدادی از واکسن ها وارد شده است، اظهار کرد: کار بسیار بزرگی که در حوزه داروهای انسانی انجام شده در عرصه دام، طیور و آبزیان نیز دنبال خواهد شد. در حوزه دام، طیور و آبزیان ظرفیت بالقوه و توانایی های خوبی داریم که اقتصاد بزرگ نهفته در این بخش را که سرنوشت ساز هم هست به دست بیاوریم و ضمن کاهش وابستگی ها، ارزش و اشتغال آفرینی کنیم.

آمادگی حمایت کامل از شتابدهنده ها

در ادامه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری از آمادگی کامل برای حمایت از شتابدهنده ها و ایجاد زمینه حضور بخش خصوصی در این حوزه گفت و ابراز امیدواری کرد: سرمایه گذاران کشور به این باور برسند که سرمایه گذاری روی جوانان خلاق و کارآفرین کشور، سرمایه گذاری صرفا روی یک ایده نیست بلکه یک فرهنگ و اقتصاد جدید می آفریند. فرهنگ و تفکری که فرهنگ پول محوری و واردات و تکیه به خام فروشی را به کناری می زند و با استفاده از ابزار کارآمد نوآوری، کشور را به پیشرفت می رساند.

وی مهم ترین مزیت کشور را برخورداری از سرمایه انسانی جوان و خلاق دانست و گفت: اگر بنا بود با صرف هزینه های کلان و خام فروشی، پیشرفت و فناوری حاصل گردد، بسیاری از کشورهای برخوردار از منابع غنی نفتی اکنون می توانستند در این راه پیروز باشند اما پیشرفت فناورانه احتیاجمند سرمایه ای ارزنده تر یعنی نوآوری های نهفته در باور و اندیشه جوانان است.خوشبختانه ایران کشوری غنی از معادن ارزشمند نوآوری جوان هاست و باید به یاری سرمایه گذار بخش خصوصی، کشف و بالنده گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 460

به "انعقاد قرارداد 7 محصول فناورانه حوزه فناوری های زیستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انعقاد قرارداد 7 محصول فناورانه حوزه فناوری های زیستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید