بسته حمایتی ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی رونمایی شد

به گزارش مجله عطر یاس، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با هدف نفوذ فناوری در صنایع نوآور و ارتقای ظرفیت نوزایی در آنها از بسته حمایتی طراحی شده ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی رونمایی کرد.

بسته حمایتی ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی رونمایی شد

در این رویداد که با حضور چشمگیر فعالان صنعت تجهیزات پزشکی برگزار گشت؛ شقایق حق جوی جوانمرد رئیس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی گفت: با طراحی جعبه ابزار تازه حمایت از خروجی های بخش تحقیق و توسعه شرکتهای فعال صنعت تجهیزات تلاش داریم تا خروجی های فناورانه را تبدیل به کسب وکارهای پایدار کنیم.

وی افزود: در این طرح ضمن تعریف بسته های حمایت مالی تازه و ویژه، از ابزارهای حمایتی قانونی و زیرساختهای تخصصی نیز بهرهمند شده ایم. به علاوه دو نهاد اصلی ذی نفع دیگر یعنی وزارت صمت و وزارت بهداشت را همراه کرده ایم.

حق جوی با اشاره به اینکه توان تیم اجرایی این طرح بسیار بالا است و تمام تلاش خود را برای حمایت از شرکت هایی که تصمیم به ایجاد شرکت های نوپا دارند، انجام می دهند، گفت: برنامه اسپین آف که در سطح بین المللی نیز شناخته شده است، باعث پیشرفت هر چه بیشتر کشور خواهد شد؛ زیرا شرکت های دانش بنیان، موتور محرک اقتصاد کشور خواهند بود.

وی ادامه داد: این برنامه به عنوان یک برنامه کلان در زمینه تشکیل شرکت های نوپا، ذیل سند جامع وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته است. باور بسیار قوی به توانایی شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت وجود دارد و با تمام توان از آن ها حمایت خواهد شد.

در ادامه نشست، حسین سلمانی، رئیس صندوق تجهیزات و ملزومات پزشکی، به معرفی طرح ایجاد شرکت های نوپا از طریق شرکت های بزرگ حوزه سلامت (اسپین آف) پرداخت و هدف این طرح را کمک به ایجاد و توسعه هرچه سریعتر شرکت های نوپا و تضمین فروش محصول آن ها در بازار بیان نمود.

وی جدا کردن بخش تحقیق و توسعه شرکت های بزرگ و تبدیل آن به شرکت های زایشی، سرمایه گذاری بر روی محصولات تازه و سرمایه گذاری بر روی نیازهایی که وزارت صمت یا سایر ارگان های دولتی آن را در راستای رفع نیازهای کشور اعلام کرده اند را 3 روش پیشنهادی برای عملیاتی شدن این طرح دانست.

سلمانی ادامه داد: در این طرح حمایت های ویژه ای همچون اعطای وام تبصره 18 معاونت علمی با سود سالیانه 17 درصد، مدت بازپرداخت 48 ماه و یک سال تنفس، تسهیل و توانمندسازی شرکت ها در روند اخذ مجوز دانش بنیان برای شرکت های نوپا، تسهیل و توانمندسازی شرکت ها در فرآیند دریافت مجوز تاسیس و بهره برداری از سوی وزارت صمت، بهره مندی از حمایت های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی و اعطای تسهیلات کم بهره جهت حمایت از اخذ استاندارد CE اروپا برای شرکت های نوپا این حوزه ارائه می شود.

در ادامه این نشست، عبدالناصر آزادبخت، سرپرست دفتر صنایع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی وزارت صمت، گفت: برای کوتاه شدن فرآیند اخذ مجوزهای تجهیزات پزشکی، اقداماتی اجرا شده است تا با پیشرفت سریع تر امور و افزایش تولید و صادرات محصولات در این حوزه، ارزبری کاهش یابد و ارزآوری افزایش یابد.

محمدرضاکاشفی، معاون توسعه مدیریت و جذب منابع معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، به مدل تازه حمایت های معاونت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و گفت: اگر شرکت های بزرگ حوزه تجهیزات پزشکی اقدام به ایجاد شرکت های نوپا کنند، در اولویت دریافت تسهیلات این طرح تازه قرار خواهند گرفت و تسهیلات به آن ها سریعا پرداخت خواهد شد.

همچنین، جعفر نیکزاد، مشاور رئیس سازمان غذا و دارو، در بخش دیگری از این نشست، گفت: یک تفاهم نامه برای تسهیل در فرآیند تولید تجهیزات پزشکی با فناوری بالا بین معاونت علمی و سازمان غذا و دارو در حال تدوین است.

وی افزود: در راستای حمایت از صادرات دانش بنیان تجهیزات پزشکی و تسهیل در فرآیند اخذ مجوزهای مربوطه، یک آیین نامه در حال نوشتن است و در ماه آینده به اجرا در خواهد آمد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 تیر 1402 بروزرسانی: 10 تیر 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2151

به "بسته حمایتی ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته حمایتی ویژه صنعت سلامت در زیرگروه تجهیزات پزشکی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید