اشرف غنی: دولت برای جذب طالبان به بدنه نظام کنونی افغانستان تلاش می کند

به گزارش مجله عطر یاس، در حالی که طالبان، دولت کابل را نامشروع و غیراسلامی می داند اما اشرف غنی گفت که برای جذب اعضای این گروه برای پیوستن به نظام اسلامی کنونی افغانستان تلاش می کند.

اشرف غنی: دولت برای جذب طالبان به بدنه نظام کنونی افغانستان تلاش می کند

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، اشرف غنی در گردهمایی در ولایت کاپیسا گفت که به عنوان رئیس جمهور افغانستان دو وظیفه در بخش صلح دارد که وظیفه نخست جذب طالبان به نظام جمهوری اسلامی در این کشور است.

وی اظهارداشت: به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح افغانستان از دستاوردهای نیروهای امنیتی این کشور محافظت خواهد کرد.

اشرف غنی درحالی از جذب طالبان به بدنه کنونی نظام افغانستان می گوید که طالبان دولت مرکزی را نامآغاز و غیراسلامی می داند و به شرط آزادی همه زندانیانش حاضر شده تا با دولت افغانستان در کنار احزاب و جریان های سیاسی این کشور به عنوان بخشی از جامعه افغانستان مذاکره کند.

گفتنی است که به دلیل اختلافات در فرایند آزادی زندانیان، هنوز زمان برگزاری مذاکرات بین الافغانی، که قرار بود 20 اسفند سال گذشته آغاز شود، مشخص نیست.

برخی کارشناسان بر این باورند که مذاکرات بین الافغانی دشوارترین مرحله فرایند صلح و دشوارتر از توافق آمریکا و طالبان است زیرا این گروه به احتمال بسیار خواسته های سختی مانند اجرای قوانین شریعت، استعفای دولت فعلی، سهم عظیم در دولت جدید، اصلاحات در نهادهای امنیتی، اصلاحات در قانون اساسی و دیگر مسایل خواهد داشت.

چندی پیش دیلی تایمز در این باره نوشت: طالبان ممکن است خواستار دفتر ریاست جمهوری و یا موضع اجرایی دیگری چون نخست وزیری و یا ریاست اجرایی با وزارتخانه های کلیدی از جمله وزارت کشور، تحصیلات عالی و نیز سهم در دیگر کرسی ها از جمله والی ها و دیپلمات ها شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 994

به "اشرف غنی: دولت برای جذب طالبان به بدنه نظام کنونی افغانستان تلاش می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اشرف غنی: دولت برای جذب طالبان به بدنه نظام کنونی افغانستان تلاش می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید