آمریکا و اروپا وارد جنگ تجاری نشده اند، ترامپ زیاد حرف می زند

به گزارش مجله عطر یاس، خبرنگاران، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور: ترامپ از همان زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار فراوری داخلی کشورش یاد می کرد.

آمریکا و اروپا وارد جنگ تجاری نشده اند، ترامپ زیاد حرف می زند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتری در این زمینه نوشت: کسری تجاری 800 میلیارد دلاری که هر سال نصیب آمریکایی ها می گردد، حاصل سیاست ها و توافقات تجاری بسیار احمقانه ما است. کشورهای دیگر که سال هاست شغل ها و ثروت ما را می برند، به حماقت رهبران آمریکا می خندند.

از این رو وی روز آدینه فرمان افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام های اروپایی و بعضی نهادهای بین المللی آن را به منزله اقدام برای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند.

به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از 23 مارس(14 روز دیگر) تعرفه های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال گردد. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه نفتا هستند، از دایره افزایش تعرفه های مذکور مستثنی کرد. دلیل این اقدام رئیس جمهور آمریکا، ادامه داشتن مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر دادن مفاد توافق نفتا است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی باپروفسور تام لی استاد علوم سیاسی دانشگاه پومانا امریکا انجام داده است که در ادامه می آید.

*همکاری آمریکا و اروپا بعد از جنگ دنیای دوم مبتنی بر رژیمهای تجاری، امنیتی و نظامی مشترک بود. ناتو یکی از این رژیم هاست. آیا تصور نمی کنید جنگ تجاری آمریکا و اروپا علاوه بر حوزه تجارت قابلیت سرایت به حوزه های نظامی و امنیتی را دارد؟

من فکر می کنم اکنون خیلی زود است تا اعمال تعرفه بر کالاهای اروپایی را جنگ تجاری بنامیم. فقط چند تعرفه بر کالاهای اروپایی اعمال خواهد شد و آنها در هر زمانی ممکن است لغو شوند. با این وجود و به طور کلی رئیس جمهور ترامپ با متحدان تجاری و امنیتی خود بیسبال بازی می نماید. برای مثال او در دوره مبارزات انتخاباتی و در اوایل ریاست جمهوری خود همیشه از متحدان اروپایی خود به علت عدم پرداخت حق منصفانه یعنی 2 درصد از فراوری ناخالص ملی خود به ناتو انتقاد می کرد.

واقعیت این است که ترامپ زیاد حرف می زند اما در میان مدت و بلند مدت ما به ندرت شاهد ایجاد تغییرات ملموس هستیم. به نظر می رسد رهبران دنیا آغاز به کشف ریشه های خط و نشانهای ترامپ و نتایج بعد از آن کرده باشند و بر آن اساس تصمیم می گیرند. اما این روش خوبی جهت برقراری روابط خارجی با کشورهای دیگر نیست اما من فکر نمی کنم که سیاست اعمال تعرفه علیه کشورهای اروپایی منجر به جنگ تجاری جدی یا سقوط رژیم های امنیتی اتحادیه اروپا با امریکا گردد.

*محبوبیت راستگرایان در اروپا خطری برای همگرایی اتحادیه اروپاست. از سوی دیگر به قدرت رسیدن راستگرایان می تواند به باز شدن دست این کشورها برای روابط تجاری مستقل و فارغ از ملاحظات اتحادیه اروپا با امریکا منجر گردد. با توجه به این چشم انداز آینده اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

من متخصص اتحادیه اروپا نیستم و بنابراین نمی توانم بهترین پاسخ را برای این سوال بیان کنم. مسائل اتحادیه اروپا بیشتر به خودشان مربوط است تا ایالات متحده امریکا. مسائل اساسی کشورهای اروپایی در حال حاضر مزایای دنیای شدن، مهاجرت، رشد پوپولیسم، واگرایی میان اعضاء آن و .... است. ارزیابی چشم انداز اتحادیه اروپا در آینده بسیار سخت است. به نظر می رسد این اتحادیه کماکان به قوت خود باقی بماند.

*ترامپ در اولین مرحله از عقب نشینی خود از طرح تعرفه برای فولاد و آلومینیوم، استرالیا و مکزیک را مستثنی کرد. آیا این موضوع ارزش نمادین دارد؟

خیر ارزش نمادین ندارد زیرا به صورت قانون درآمده و دونالد ترامپ آنرا امضاء کرده است. اساسا هر کشوری می تواند درخواست معافیت نماید و اعمال تعرفه ها واقعا یک تهدید جدی نیست. اعمال تعرفه ها باعث ایجاد نگرانی هایی خواهد شد اما مسائل در طی چند ماه باید حل شوند. اکنون مسائل مهمتری وجود دارند که باید در خصوص آنها نگران بود از جمله مذاکرت مجدد نفتا.

*جنگهای تجاری ظاهرا همکاری تجاری را به عنوان عنصر مهم لیبرالیسم که بر صلح تاکید می نماید، از بین می برد. آیا به نظر شما جنگ تجاری بین امریکا و اتحادیه اروپا ارزشهای لیبرال را تضعیف خواهد نمود؟

استدلال شما صحیح است اما همانطور که گفتم هنوز جنگ تجاری میان امریکا و اتحادیه اروپا رخ نداده است. اتحاد امریکا با کشورهای اروپایی بسیار قوی تر از آن است که با اعمال چند تعرفه کل روابط آنها زیر سوال رود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 378

به "آمریکا و اروپا وارد جنگ تجاری نشده اند، ترامپ زیاد حرف می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا و اروپا وارد جنگ تجاری نشده اند، ترامپ زیاد حرف می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید