آخرین یافته های علمی تأیید شد؛ به جای سطوح، هوا را جدی بگیرید

به گزارش مجله عطر یاس، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به تازگی یافته های علمی اخیر را تأیید نموده و گفته خطر ابتلا به ویروس کرونا از روی سطوح کم و هوا عامل اصلی انتشار ویروس است.

آخرین یافته های علمی تأیید شد؛ به جای سطوح، هوا را جدی بگیرید

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس ، سازمان دنیای بهداشت مدتی پیش بیان کرد نتایج تازه ترین تحقیقات ثابت ننموده که احتمال انتقال ویروس کرونا به انسان به وسیله دست زدن به اجسام مختلف، مثلا به دستگیره در، کیبورد کامپیوتر و نظایر آن وجود دارد. به تازگی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا نیز یافته های علمی اخیر را تأیید نموده و گفته خطر ابتلا به ویروس کرونا از روی سطوح کم است.

سال گذشته همین موقع بود که اغلب مردم دنیا نگران انتقال ویروس کرونا به وسیله سطوح و اشیا بودند، مردم برای خرید دستکش های یک بار مصرف و همچنین مواد ضدعفونی نماینده به داروخانه ها روی آوردند و این اقلام برای مدتی نایاب شد. حالا در آخرین مقالات علمی آمده که انتقال ویروس کرونا از سطوح نادر است؛ جامعه پزشکی به مردم توصیه می کرد بسته ها، مواد غذایی، اسباب بازی، تلفن همراه، کارد و چنگال و انواع سطوح را ضدعفونی نمایند، اما با گذشت بیش از یکسال از همه گیری ویروس کرونا در دنیا، دانشمندان و محققان به این نتیجه رسیده اند که کووید 19 عمدتا به وسیله سطوح و مواد غذایی منتقل نمی گردد.

* منشأ آنالیز احتمال انتقال از سطوح

ماجرا از مقاله ای آغاز شد که تیر گذشته در مجله پزشکی لنست منتشر شد، در این مقاله آمده بود که احتمال انتقال کووید19 به وسیله سطوح بی جان بسیار ناچیز است و فقط در مواردی که فرد آلوده روی سطح سرفه یا عطسه کند و شخص دیگری بلافاصله پس از سرفه یا عطسه آن سطح را لمس کند، احتمال انتقال وجود دارد.

همچنین در این گزارش گفته شده که اگرچه ضدعفونی دوره ای و استفاده از دستکش به ویژه در بیمارستان از اقدام های احتیاطی منطقی است، اما سطوح آلوده که ساعت ها با حامل آلوده در تماس نبوده اند، خطر انتقال قابل اندازه گیری در محیط های غیربیمارستانی ندارند.

* حمایت مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا از داده های جدید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) هدایت خود را در خصوص انتقال ویروس از سطوح در ماه مه (اردیبهشت) روشن کرد و گفت که تصور نمی گردد این راستا اصلی ترین راه انتشار ویروس باشد؛ اکنون بیان شده تصور نمی گردد که انتقال به وسیله سطوح، روش رایجی برای گسترش کووید 19 باشد.

پس از این مرکز، بسیاری دیگر به نتایج مشابهی رسیدند؛ اکنون بیان شده تصور نمی گردد انتقال به وسیله سطوح آلوده معروف به fomites، روش رایجی برای گسترش کووید 19 باشد.

* تمرکز زیاد بر روی سطوح در ابتدای آغاز همه گیری

در بهار گذشته هنگامی که ویروس کرونا در ایالات متحده آغاز به گسترش کرد بسیاری از کارشناسان در خصوص خطر ایجاد شده توسط سطوح هشدار دادند. محققان گزارش کردند که ویروس می تواند روزها بر روی پلاستیک یا فولاد ضد زنگ زنده بماند و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه کرد، اگر کسی یکی از این سطوح آلوده را لمس کند و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس کند می تواند به این ویروس آلوده گردد.

آمریکایی ها که توصیه کارشناسان را جدی گرفته بودند، اشیاء و مواد غذایی پاکسازی می کردند و در این مرحله تا جایی پیش رفتند که با کمبود مواد بهداشتی روبرو شدند؛ فیس بوک نیز دو دفتر خود را برای تمیز کردن عمیق تعطیل کرد و اداره حمل و نقل نیویورک هر شب ضد عفونی واگن های مترو را انجام می داد.

* بروزرسانی دستورالعمل های تمیزکاری

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، به تازگی دستورالعمل های تمیزکاری سطوح را به روز نموده و اعلام کرد که خطر ابتلا به ویروس در تماس با یک سطح آلوده کمتر از 1 در 10 هزار است.

لینسی مر، متخصص ویروس شناسی گفت: ما مدتهاست که می دانیم ویروس به وسیله سطوح منتقل نمی گردد، با این وجود هنوز هم مردم تمرکز زیادی روی تمیز کردن سطح دارند. ضمن اینکه هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد کسی با لمس یک سطح آلوده مبتلا به کووید 19 شده است.

* ویروس در هوا، عامل جدی شیوع کرونا

با جمع شدن شواهد در طی همه گیری، درک علمی درباره ویروس تغییر نموده است. مطالعات و آنالیز شیوع بیماری ها نشان می دهد، بیشتر انتقال ها در نتیجه بیرون آمدن قطرات عظیم و ذرات ریز به نام آئروسل توسط افراد آلوده هنگام سرفه، مصاحبه یا تنفس رخ می دهد. انتقال از سطوح اگرچه امکان پذیر است اما تصور نمی گردد که خطر مهمی باشد. آنچه که اهمیت دارد، انتقال ویروس به وسیله هوا است؛ توجه به پاکیزگی و ضدعفونی کردن سطوح منجر به غفلت از انتشار ویروس به وسیله هوا شده است.کارشناسان تأکید می نمایند به طور فزاینده ای روشن شده است که ویروس در درجه اول به وسیله هوا پخش می گردد، چه در قطرات عظیم و چه در قطرات کوچک که می تواند برای مدت طولانی تری در هوا باقی بماند.

در اسفندماه سالی که گذشت نیز مقاله های متعددی از پژوهش تعداد زیادی از دانشمندان و محققان منتشر شد که سطوح عامل اصلی انتشار ویروس نیست؛ امانوئل گلدمن ، میکروبیولوژیست دانشگاه راتگرز نیوجرسی در نیوآرک می گوید: ما سطوح مختلفی را در بیمارستان ها و در مجاورت بیماران کرونایی آزمایش کردیم و تقریبا هیچ نوع عفونت قابل سرایتی در این سطوح شناسایی نشد. دلیل این مساله نیز بسیار منطقی و قابل شرح است زیرا ویروس در محیط عادی بسیار شنماینده و آسیب پذیر بوده و سریعا از بین می رود. در این شرایط آنچه باقی مانده RNA ویروسی است که می توان از آن با عنوان جسد ویروس یاد کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1469

به "آخرین یافته های علمی تأیید شد؛ به جای سطوح، هوا را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین یافته های علمی تأیید شد؛ به جای سطوح، هوا را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید