کوتوله های سفید؛ گورستان سیارات قدیمی

به گزارش مجله عطر یاس، به نظر می رسد چهار کوتوله سفید از بین آن ها (که به مدت ده میلیارد سال است که در حال مصرف کردن سوخت خود هستند) می توانند از جمله قدیمی ترین کوتوله های سفید کهکشان به شمار بیایند.

کوتوله های سفید؛ گورستان سیارات قدیمی

کوتوله های سفید، به این دلیل که گورستان سیارات قدیمی اند، مورد توجه محققان بوده اند

دانشمندان می گویند بقایای سیاراتی زمین-مانند در ستارگان در حال مرگ پیدا شده است. این سیارات، زمانی شبیه سیاره ما بوده اند: سنگی و پوشیده از پوسته ای با ترکیبات شیمیایی که به صورت قابل توجهی مانند زمین ما بوده اند. اما این سیارات از آن زمان نابود شده اند و از آن ها بقایایی در اطراف کوتوله های سفید نزدیک به جا مانده است.

مشخص شده که چهار ستاره میزبان چنین سیاراتی بوده اند؛ از جمله ستاره هایی که در برگیرنده یکی از قدیمی ترین منظومه های سیاره ای اند که تا به امروز مشاهده شده است.

این نتایج را تیمی از ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ گایا متعلق به آژانس فضایی اروپا در مجله علمی نیچر آسترونومی منتشر کردند. محققان زمانی که علامتی بسیار غیرمعمول را در یکی از ستاره ها پیدا کردند به جست وجو در داده های بیش از ده هزار ستاره کوتوله سفید پرداختند.

بررسی های بیشتر و تجزیه و تحلیل های بعدی نوری که از آن ستاره می آمد، نشان داد که به نظر می رسد این علامت، شامل لیتیوم است.

دانشمندان سپس کوتوله های سفید بیشتری را مورد بررسی قرار دادند و سه کوتوله سفید دیگر پیدا کردند که حاوی این عنصر بود. یکی از آن ها همچنین عنصر پتاسیم را نیز در جو خود داشت.

دانشمندان کشف کردند که میزان لیتیم، پتاسیم و سایر عناصر به شکل سدیم و کلسیم، با نسبت عناصری که در پوسته سیارات سنگی نظیر زمین خودمان پیدا می شوند مطابقت دارد. اگر زمین تبخیر می شد و در یک ستاره ادغام می شد، طی دو میلیون سال به این شکل درمی آمد.

مارک هلندز از بخش فیزیک دانشگاه وارویک می گوید: در گذشته، ما همه شکل از چیز های مختلف از جمله گوشته یا جُبّه و عناصر هسته را دیده بودیم، اما هیچ شناخت قطعی از پوسته سیاره ای نداشتیم. لیتیم و پتاسیم، شاخص های خوبی از عناصر پوسته هستند. این عناصر در تجمع چگال و فشرده در گوشته و هسته پیدا نمی شوند.

اینک ما می دانیم که بایستی به دنبال چه نشانه های شیمیایی برای شناسایی این عناصر بگردیم. ما این فرصت را داریم که به تعداد زیادی از کوتوله های سفید نگاهی بیندازیم و تعداد بیشتری از این عناصر را پیدا کنیم. سپس می توانیم به توزیع و میزان پخش این نشانگان بپردازیم و ببینیم به چه میزان از این پوسته های سیاره های شناسایی می کنیم و این میزان چقدر با پیش بینی های ما همخوانی دارد.

کوتوله های سفید، تنها به دلیل این که گورستان سیارات قدیمی اند، قابل توجه نیستند. مساله بر سر این است که آن ها بسیار قدیمی اند. به نظر می رسد چهار کوتوله سفید از بین آن ها (که به مدت ده میلیارد سال است که در حال مصرف کردن سوخت خود هستند) می توانند از جمله قدیمی ترین کوتوله های سفید کهکشان به شمار بیایند.

دکتر پی یِر امانوئل ترمبلی، یکی از نویسندگان این مقاله از دانشگاه وارویک می گوید: در یک نمونه، ما به شکل سیاره پیرامون یک ستاره نگاه می کنیم که در هاله کهکشانی 11 تا 12.5 میلیارد سال پیش شکل گرفته بود. از این رو چنین سیاره ای باید یکی از قدیمی ترین منظومه های سیاره ای باشد که تا به امروز شناخته شده است.

دیگر سیارات این منظومه، پیرامون یک ستاره با عمر کوتاه شکل گرفته اند که در ابتدا بیش از چهار برابر خورشید، جرم داشته است، یک کشف تاریخی که الزامات و محدودیت های مهمی را بر سر این که سیارات به چه سرعتی می توانند پیرامون ستاره میزبان شان شکل بگیرند، بیان می کند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1372

به "کوتوله های سفید؛ گورستان سیارات قدیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوتوله های سفید؛ گورستان سیارات قدیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید