کشف 24 سیاره قابل سکونت غیر از زمین

به گزارش مجله عطر یاس، جرم بیشتر به معنای آن است که چنین سیاراتی گرمای درونی خود را به مدت طولانی تری حفظ می نمایند و گرانش قوی تر نیز به معنای آن است که چنین سیاراتی می توانند جو اطراف خود را برای مدت طولانی تری نگاه دارند.

کشف 24 سیاره قابل سکونت غیر از زمین

پژوهشگران مجموعه ای از معیار های احتمالی را برای این سیارات سکونت پذیر شناسایی نموده اند

یک آنالیز جدید می گوید زمین لزوما بهترین سیاره کیهان برای حیات نیست. پژوهشگران حدود 24 سیاره سکونت پذیر دیگر پیدا نموده اند که شرایط آن ها برای زندگی بشر به مراتب مناسب تر از شرایط زمین است.

محققان می گویند بعضی از این سیارات، حتی ستاره هایی بهتر از خورشید ما دارند. این تحقیق جدید در پی یافتن مکان هایی در کیهان است که برای شکل گیری حیات، مناسب تر از سیاره ما هستند - شامل آن هایی که قدیمی تر، عظیم تر، گرم تر و مرطوب تر از زمین اند - با این هدف که این اطلاعات به دست آمده را بتوان در دسترس آن گروه از دانشمندان آینده قرار داد که در کیهان به جست وجوی زندگی می گردند.

این آنالیز، 24 سیاره سکونت پذیر را شناسایی نموده است. تمامی این سیارات درفاصله یک صد سال نوری از زمین قرار دارند، مساله ای که دیدن آن ها را نه غیرممکن، اما سخت می نماید. اما محققان با یاری تلسکوپ های آینده قادر خواهند بود اطلاعاتی به مراتب بیشتر از آن سیارات دراختیار ما بگذارند.

با پیشرفت فناوری، تلسکوپ هایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، تلسکوپ LUVOIR (نقشه بردار عظیم فرابنفش نوری و فروسرخ) و همچنین تلسکوپ فضایی پلاتو در راهند و محققان امیدوارند با یاری آن ها بتوانند ردپای زیست را در سیارات دوردست بیابند.

دیرک شولتسه ماکوخ استاد دانشگاه ایالتی واشینگتن و دانشگاه صنعتی TU برلین که این تحقیق را مدیریت نموده می گوید: ما با نسل جدید تلسکوپ ها اطلاعات بیشتری به دست خواهیم آورد. چیزی که برای انتخاب سیارات هدف مهم است.

او می گوید: ما بر سیاراتی تمرکز نموده ایم که بیشترین شرایط امیدوارنماینده برای حیات پیچیده را داشته باشند. هرچند باید مراقب باشیم که روی هدف جست وجوی زمین دوم یعنی یافتن سیارات مشابه زمین، گیرنکنیم و قفل نشویم. زیرا سیاراتی می توانند وجود داشته باشند که به مراتب از زمین ما مناسب ترند.

پژوهشگران مجموعه ای از معیار های احتمالی را برای چنین سیارات سکونت پذیر شناسایی نموده اند. آن ها 4500 سیاره شناخته شده و یافته شده بیرون از سامانه خورشیدی را آنالیز نموده اند تا دریابند کدام یک از آن ها می توانند این معیار های مهم را داشته باشد. این مساله شامل سیارات ستارگان کوتوله رده K نیز می گردد که شباهتی به خورشید ما ندارند.

آن هایی که شبیه به ستاره ما یعنی خورشید هستند - که با نام ستاره های G شناخته می شوند- عمر نسبتا کوتاهی دارند. از آن جایی که در زمان پیدایش حیات پیچیده روی زمین، نیمی از عمر خورشید گذشته بود، ممکن است بسیاری از سامانه های سیاره ای دیگر پیش از آن که مسکونی شوند از بین بروند.

برعکس، ستاره های کوتوله رده K سردتر، کوچک تر و درخشان تر از خورشید ما هستند. آن ها همچنین برای مدت زمان طولانی تری- تا 70 میلیارد سال - باقی می مانند. این بدان معنا است که در سیارات اطراف آن ها نیز زمان بیشتری برای شکل گیری زندگی پیچیده وجود دارد.

دانشمندان همچنین در این تحقیق در پی یافتن سیاراتی با ابعاد حدود ده درصد عظیم تر از زمین بودند، با این فکر که چنین سیاراتی قابلیت سکونت پذیری بیشتری دارند. جرم بیشتر به معنای آن است که چنین سیاراتی گرمای درونی خود را به مدت طولانی تری حفظ می نمایند و گرانش قوی تر نیز به معنای آن است که چنین سیاراتی می توانند جو اطراف خود را برای مدت طولانی تری نگاه دارند.

سیارات سکونت پذیر، می توانند همچنین مقدار آب بیشتری نیز در مقایسه با زمین داشته باشند. به ویژه اگر که به شکل رطوبت حفظ شده باشد. کمی گرم تر بودن، سیاره را به سیاره ای سکونت پذیرتر تبدیل می نماید. اگر چنین سیاره ای 5 درجه سانتیگراد گرم تر از زمین باشد که دیگر همه چیز عالی خواهد بود.

با وجود تعداد بالای گزینه های مورد آنالیز، هیچ یک از این 24 سیاره که در این آنالیز، توضیح آن ها آمده است همه این معیار ها را ندارند. اما یکی از این سیارات، چهار معیار از این معیار ها را دارد. این به معنای آن است که چنین سیاره ای به لحاظ نظری، به مراتب سکونت پذیرتر از زمین و برای حیات، مناسب تر است.

پروفسور شولتسه ماکوخ می گوید: گاهی بیان و انتقال مفهوم فراسکونت پذیر سخت است چرا که ما تصور می کنیم بهترین سیاره را داریم. ما تعداد بسیار زیاد و پیچیده ای از گونه های حیات را این جا داریم و بسیاری از آن ها در شرایط محیطی بسیار سخت می توانند دوام بیاورند.

این خیلی خوب است که زندگی قابل انطباق این جا شکل گرفته است، اما به معنای آن نیست که ما این جا بهترین حالت هر چیز را داریم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 19 آبان 1399 بروزرسانی: 19 آبان 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 1129

به "کشف 24 سیاره قابل سکونت غیر از زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 24 سیاره قابل سکونت غیر از زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید