کشف میادین تازه گازی در خنج فارس

به گزارش مجله عطر یاس، طی مراسمی با حضور مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، فرماندار شهرستان خنج و شماری از مسئولان، عملیات حفاری یک حلقه چاه اکتشافی گاز در حوزه گازی تازه کشف شده تخته در شهرستان خنج شروع شد.

کشف میادین تازه گازی در خنج فارس

خبرنگاران: این منطقه گازی در ارتفاعات کوه روستای تخته در بخش مرکزی شهرستان خنج و در 45 کیلومتری شمال این شهرستان واقع شده است.

به گزارش ایرنا، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در حاشیه این مراسم در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: استان فارس یکی از استان های بسیار مهم و زرخیز در کشور است که به تعبیری پس از استان خوزستان که بزرگترین میادین نفتی در آن قراردارد بسیار حائز اهمیت است.

مهدی فکور با بیان اینکه استان فارس از منابع گازی بسیار غنی برخوردار است، افزود: مهمترین ویژگی استان فارس این است که بیشترین میادین گازی را در خود داراست و اکتشافاتی که تا به امروز در این استان اجرا شده نشان می دهد ظرفیت های بسیار بالقوه ای از ذخایر گازی در آن وجود دارد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: با توجه به تأکیدات اخیر مقامات ارشد کشوری در مورد ذخایر بزرگ گازی، استان فارس در اولویت قرار گرفته و شهرستان خنج نیز از اهمیت بسیاری در این زمینه برخوردار است.

کشف پنج حوزه نو در جنوب فارس

فکور افزود: در حال حاضر پنج حوزه اکتشافی نو در جنوب فارس وجود دارد که این حوزه ها از ذخایر بزرگ گاز بهره می برند و قابل استخراج هستند.

وی منابع گازی تخته در شهرستان خنج را دارای ذخایر بزرگ و بسیار غنی دانست و گفت: برای دست یافتن به منابع گازی در این منطقه پنج سال کوشش مستمر اجرا شده و در حال حاضر زیرساخت ها برای بهره گیری از این منابع آماده شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران یادآور شد: تا به امروز 28 میلیارد تومان جهت احداث راه برای محل حفر چاه اکتشافی هزینه شده است و برای حفر چاه اکتشافی اصلی که امروز شاهد شروع عملیات اجرائی آن هستیم 600 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

وی افزود: با اهدافی که در این شهرستان تعریف شده قطعا مشکل کمبود گاز در شبکه سراسری مرتفع می شود.

شهرستان خنج بهره مند از منابع گازی

نماینده مردم لار، خنج ،گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: شهرستان خنج بیشترین منابع گازی فارس را به خود اختصاص داده و در حال حاضر از 2حوزه گازی هما وشانول با بیش از 50 حلقه چاه بهره می برد.

حسین حسین زاده افزود: حوزه گازی ارم نیز در حومه خنج وجود دارد که ذخیره بیش از 30 سال مورد احتیاج کشور را داراست.

بهادر اسفندیاری فرماندار شهرستان خنج هم در مصاحبه ای با اشاره به موقعیت ویژه شهرستان خنج خواهان ایجاد تأسیسات گازی و پتروشیمی و صنایع نفت و گاز و بکارگیری نیروهای بومی این شهرستان شد.

بعلاوه با پیگیری های فشرده و مستمر سه ساله مسوولان شهرستان لارستان و با موافقت وزارت نفت، تایید در کمیسیون های مختلف و پیرو بازدیدهای مختلف کارشناسان و متخصصین وزارت نفت و مدیریت اکتشاف نفت و گاز و انجام آزمایش های مختلف زمین شناسی عملیات اجرایی ساخت جاده دسترسی چاه شماره یک میدان گازی در جنوب استان فارس با مرکزیت بخش بیرم در سال مهار تورم و رشد فراوری شروع شد.

میدان گازی بیرم در حال اجرا جاده دسترسی است و تا خاتمه سال جاری این عملیات به اتمام می رسد و دکل مستقر و بهره برداری از طرح شروع می شود.

خنج از شهرستان های جنوبی فارس است و حدود 265 کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1402 بروزرسانی: 5 آبان 1402 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2184

به "کشف میادین تازه گازی در خنج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف میادین تازه گازی در خنج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید