کاهش بی سابقه انتشار گازهای گلخانه ای در سطح دنیا در پی شیوع ویروس کرونا

به گزارش مجله عطر یاس، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت روز زمین پاک با بیان اینکه روز زمین پاک، یک روز نیست بلکه یک جنبش محیط زیستی است، گفت: سال جاری نیز مانند هر سال در ایران همراه با سراسر جهان این روز گرامی داشته می گردد تا همگان از اهمیت زمین و موهبت های آن و گام هایی که می توانند برای حفظ آن بردارند، مطلع شوند.

کاهش بی سابقه انتشار گازهای گلخانه ای در سطح دنیا در پی شیوع ویروس کرونا

جهت دریافت خدمات اجرای نمونه طراحی روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در متن پیغام کیومرث کلانتری - معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست - به مناسبت روز زمین پاک آمده است: در سال 1970 در پاسخ به بحران محیط زیست، روز 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت و هر چهار سال یک بار 3 اردیبهشت ماه، به عنوان روز زمین پاک انتخاب شد؛ روزی برای ارتقای مطلعی و آموزش مسائل زیست محیطی و ترویج فرهنگ حفاظت و پاسداری از زمین.

در این سال در پی برگزاری اولین روز زمین پاک، موجی از اقدامات محیط زیستی به راه افتاد. تصویب قوانین زیست محیطی، قانون هوای پاک، آب پاک و قانون حفاظت از گونه های در معرض انقراض در ایالات متحده آمریکا و تشکیل آژانس محیط زیست آمریکا از جمله اقداماتی بودند که در پاسخ به اولین روز زمین پاک صورت گرفتند.

چندی نگذشته بود که بسیاری از کشورهای دیگر هم به این دست اقدامات روی آوردند و قوانینی مشابه را در کشور خود به تصویب رساندند. این روز که بعد از گذشت 50 سال همچنان یک رویداد مهم جهانی محسوب می گردد و هر ساله برگزاری برنامه ها و رویدادهای متعددی را در سراسر جهان به ارمغان می آورد که گاهی به یک روز ختم نمی گردد و هفته ای به نام هفته زمین رابه خود اختصاص می دهد؛ هفت روز پی در پی مملو از رویدادهایی با تمرکز بر زندگی سبز، حفاظت و احترام به زمین.

ایران نیز در این رویداد با دیگر کشورهای جهان همراه شده است و هر ساله هفته زمین پاک را که از روز دوم اردیبهشت ماه با نام روز زمین پاک شروع می گردد، به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می دارد، هرچند نه یک روز خاص بلکه هر روز به زمینی تعلق دارد که بی منت داشته هایش را در اختیار ما می گذارد و نعمت هوای پاک، آب تمیز، مناظر زیبا و هرآنچه احتیاج ما انسان هاست را از ما دریغ نمی دارد. روز زمین پاک یک روز نیست بلکه یک جنبش محیط زیستی است.

22 آوریل سال 2020، پنجاهمین سالروز نامگذاری این روز به عنوان روز زمین پاک است.چالش های فراوان و اما فرصت های بسیار موجود در اقدامات مرتبط با تغییراقلیم، این موضوع را به مهمترین موضوع پنجاهمین سالروز زمین پاک تبدیل نموده است و لذا شعار سال جاری روز زمین پاک، اقدام برای اقلیم انتخاب شده است. تغییر اقلیم بزرگترین چالش آینده بشریت و سیستم های حمایتگری است که جهان ما را قابل سکونت می نمایند.

بر اساس مطالعات مستقل ناسا و سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده آمریکا، سال 2019 در میان 140 سال گذشته، از لحاظ گرما صندلی دوم را به خود اختصاص داده است. دمای جهانی در این سال، 1.71 درجه فارنهایت (0.95 درجه سانتیگراد) گرمتر از میانگین دمایی قرن 20 گزارش شده است.

پنج سال گذشته گرم ترین سال ها در 140 سال گذشته بوده اند. کره زمین آشکارا رو به گرما می رود پس باید برای یاری به زمین ، نجات خود و دیگر ساکنان این سیاره دوست داشتنی، وقت را غنیمت شمرده و هرچه زودتر برای سازگاری و مقابله با تغییر اقلیم دست به کار شویم.

سال جاری نیز مانند هر سال در ایران همراه با سراسر جهان این روز گرامی داشته می گردد تا همگان از اهمیت زمین و موهبت های آن و گام هایی که می توانند برای حفظ آن بردارند، مطلع شوند.

هر چند سال جاری به دلیل حضور میهمان ناخوانده ای که به همه کشورهای جهان سرزده و تعداد زیادی را خانه نشین نموده است، رعایت فاصله اجتماعی از اهم اقدامات پیشگیرانه است و لذا امکان برگزاری همایش و جشنواره های حضوری وجود نداشته، جشن های روز جهانی زمین پاک در جای جای جهان به صورت مجازی برگزار می گردد.

ناگفته نماند، بر اساس مطالعات صورت گرفته حضور ویروس کرونا و تعطیلات متعاقب آن در کشورهای مختلف برای پیشگیری و مقابله با شیوع این ویروس، منجر به کاهش بی سابقه انتشار گازهای گلخانه ای در سطح جهان شده و از آلودگی هوا در بیشتر مناطق کاسته است.

اگرچه به دلیل تلفات انسانی بیشماری که این ویروس به همراه داشته، نمی توان از دستاوردهای محیط زیستی حاصل از حضورش ابراز خوشحالی کرد، این تغییرات زیست محیطی به ما نشان می دهد که اگر بخواهیم و اراده کنیم می توانیم در زمانی کوتاه با استفاده از انرژی های تجدید پذیر و کاهش مصرف سوخت های فسیلی به بهترین نتایج دست یابیم.

ضمن تبریک پنجاهمین سالروز زمین پاک، امیدوارم همگی ما با طبیعت همساز شویم و ساز زندگی را همنوا با موسیقی زمین بنوازیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 751

به "کاهش بی سابقه انتشار گازهای گلخانه ای در سطح دنیا در پی شیوع ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بی سابقه انتشار گازهای گلخانه ای در سطح دنیا در پی شیوع ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید