پیاز، دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد

به گزارش مجله عطر یاس، رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان اطلاع داد و یادآور شد: سال جاری سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته است و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان ها، اگر چاره ای اندیشی نشود احتمال بروز مسائل برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.

پیاز، دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد

سعید برخوری در گفت وگو با مجله عطر یاس، ضمن یادآوری مسائل کشاورزان در تهیه بذر مورد احتیاج از واسطه های بی نام و نشان اضافه نمود: با توجه به اینکه تعدادی از کشاورزان بذر مورد احتیاج خود را از واسطه های بی نام و نشان خریداری نموده اند، لذا در رابطه با مشکل ایجاد شده هیچ پرونده ای تشکیل نشده است.

توزیع عادلانه بذر پیاز در سال زارعی جاری

وی از توزیع عادلانه بذر پیاز در سال زارعی جاری اطلاع داد و اعلام کرد: سال جاری جلسات متعددی با دستگاه های ذیربط در خصوص نحوه توزیع بذر پیاز برگزار کردیم و مقرر شد که بذر پیاز تنها به کسانی اختصاص داده گردد که در سامانه پهنه بندی ثبت نام نموده اند.

برخوری از توزیع یک و نیم تن بذر پیاز طی روزهای اخیر اطلاع داد و توضیح داد: بذر پیاز در چارچوب تدوین شده توزیع خواهد شد ضمن آنکه برای بذرهایی که به صورت غیریارانه ای وارد بازار شده اند نیز در حال تدوین قیمت هستیم که با نظارت اداره کل تعزیرات؛ این توزیع انجام گردد.

وی با تاکید بر نظارت دقیق بر قیمت گذاری و توزیع بذر پیاز در جنوب استان کرمان توضیح داد: علی رغم اینکه نظارت بر بازار و قیمت ها بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است اما به خاطر حمایت از کشاورزان، سازمان جهادکشاورزی نیز وارد عمل شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان گفت: به همه کشاورزانی که قصد خرید بذر را دارند توصیه می کنیم که تنها از فروشگاه های معتبر و با دریافت فاکتور، اقدام به خرید نمایند و اگر قیمت ها با فاکتور ارائه شده؛ همخوانی نداشته باشد؛ می توانند به اداره تعزیرات شکایت نمایند.

قیمت بذرهای آزاد را به زودی اعلام خواهیم کرد

برخوری از تنوع نوع بذر پیاز اطلاع داد و اظهار کرد: بیش از 20 نمونه بذر در بازار وجود دارد که قیمت یک سری بذرهای یارانه ای بوده و هیچ فروشگاهی حتی یک قوطی را بدون نظر سازمان جهادکشاورزی نمی تواند بفروش برسانند، قیمت بذرهای آزاد را هم به زودی اعلام خواهیم کرد تا به صورت متعارف عرضه شوند.

این مقام مسئول از افزایش سطح زیر کشت پیاز طرح اول نسبت به سال گذشته در جنوب استان کرمان اطلاع داد و یادآور شد: سال جاری سطح زیر کشت پیاز در این منطقه بالا رفته و در شرایط فعلی و با توجه به پایین بودن قیمت محصولات کشاورزی در بقیه استان ها، اگر چاره اندیشی نگردد احتمال بروز مسائل برداشت و عرضه پیاز برای کشاورزان جنوب استان کرمان دوباره تکرار خواهد شد.

مذاکره با شرکت های صادراتی در عمان

وی از پیگیرهای اجرا شده در راستای صادرات این محصول از جنوب استان کرمان اطلاع داد و گفت: به منظور صاردات محصولات کشاورزی پیگیر مذاکره با شرکت های صادراتی در عمان هستیم.

برخوری از واگذاری مجوز صادرات محصولات کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اطلاع داد و اضافه نمود: اگر چه سال جاری صادارات و واردات محصولات کشاورزی را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است ولیکن این امر باعث نمی گردد که از حق کشاورزان دفاع نکنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، میزان سطح زیر کشت پیاز طرح اول در جنوب استان کرمان را بیش از 5000 هکتار بیان کرد و گفت: بر اساس رصدهای اجرا شده در طرح اول بیش از 21 تن بذر خزانه شده و مقداری هم به صورت سِت؛ کشت شده است که تقریبا 5000 هکتار می گردد در حالی که در برنامه ابلاغی این میزان کشت، 3000 هکتار بوده که جای نگرانی دارد.

نه پرونده ای تشکیل شده و نه شاکی داریم

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نسبت به اعتراض کشاورزان به بذرهای عقیم سال گذشته چه اقدامی اجرا شده و آیا خسارات وارده شده پرداخت شده است؟ گفت: با توجه به اینکه بذرهای مورد نظر توسط کشاورزان از واسطه های بی نام و نشان خریداری شده، لذا تاکنون پرونده ای در این راستا تشکیل نشده و شاکی نیز وجود ندارد اما به کشاورزان توصیه می کنیم؛ برای جلوگیری از تکرار مسائل سال گذشته، بذرهای خود را از فروشگاه های بی نام و نشان خریداری ننمایند چراکه در صورت بروز خسارت قابل پیگیری نیست.

برخوری نوسات ارز را تاثیرگذار بر قیمت بذر دانست و توضیح داد: به دلیل نوسانات ارزی و بحث واردات، تا حدودی قیمت بذر در بازار بالا رفته و همین امر منجر شده که بعضی کشارزان از بذرهای غیراصلاح شده استفاده نمایند که این دست از کشاورزان قطعا متضرر خواهند شد، لذا توصیه می کنیم با توجه به اینکه این نوع بذرها هیبریدی نیستند، کشاورزان از کشت آنها خودداری نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 275

به "پیاز، دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیاز، دوباره اشک کشاورزان کرمانی را در نیاورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید