واکنش پاریس به بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران

به گزارش مجله عطر یاس، وزارت امور خارجه فرانسه در پی اعلام بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران که در واکنش به اقدام موهن یک نشریه فرانسوی انجام شد، واکنش نشان داد.

واکنش پاریس به بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران

وبگاه شبکه العربیه نوشت، در پی اقدام توهین آمیز یک نشریه فرانسوی که با واکنش ایران روبرو و به بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران منجر شد، وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای درباره این اقدام ایران گفت: در این مرحله، ما هیچ اطلاعات رسمی در خصوص اظهارات رسانه ای مقامات ایرانی در خصوص تعطیلی موسسه تحقیقات فرانسه در ایران (IFRI) دریافت نکرده ایم. بدیهی است که اگر این حقیقت داشته باشد مایه تاسف خواهد بود.

بنا بر گزارش العربیه، وزارت امور خارجه فرانسه ادامه داد: این موسسه یک مرکز فرهنگ و بحث است که در سال 1983 با ادغام هیئت باستان شناسی فرانسه در ایران، که خود در سال 1897 تاسیس شده بود و موسسه فرانسوی مطالعات ایرانی در تهران، که در سال 1947 به وسیله هانری کوربین تأسیس شده، ایجاد شد.

وزارت امور خارجه ایران، روز گذشته در بیانیه ای درباره بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران، گفت: با تاکید بر مسئولیت غیرقابل انکار دولت فرانسه در برابر نقض حرمت آزادی، هتک حقوق بشر، اهانت به ارزش های دینی، تعدی به باور های مذهبی و تهدید حاکمیت ملی دیگر کشور ها از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی تحت حاکمیت دولت فرانسه، سکوت در برابر اقدام ضد فرهنگی و ضد انسانی نشریه مبتذل فرانسوی را برنتابیده و ضمن بازنگری در مناسبات فرهنگی با فرانسه و آنالیز امکان ادامه فعالیت فرهنگی فرانسه در ایران، در گام نخست فعالیت انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران را تعطیل می نماید.

بدیهی است مطالبه ملت ایران از دولت فرانسه برای جوابگو کردن عاملان و مروجان اقدامات موهن اخیر و جلوگیری از تکرار آن ها با جدیت پیگیری شده و تدابیر مقتضی در این زمینه نیز اتخاذ خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 دی 1401 بروزرسانی: 21 دی 1401 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 2079

به "واکنش پاریس به بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش پاریس به بسته شدن انجمن ایران شناسی فرانسه در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید