هجمه رسانه های اماراتی علیه پادشاهی عمان

به گزارش مجله عطر یاس، موضع بی طرفانه پادشاهی عمان درقبال بحران های منطقه ای و عدم ورود آن به ائتلاف های سعودی- اماراتی علیه یمن و قطر و همچنین روابط حسنه آن با جمهوری اسلامی ایران، باعث شده است رسانه های اماراتی هجمه تندی را علیه مسقط به راه بیندازند.

هجمه رسانه های اماراتی علیه پادشاهی عمان

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از القدس العربی، بازوهای رسانه ای اماراتی در روزنامه ها و پایگاه های خبری هجمه شدیدی را علیه پادشاهی عمان به راه انداخته و آن را یک بار به تبانی با ایران و یک بار به تبانی با قطر متهم نموده اند و طی اظهارنظرهای مضحک، این کشور را متهم می نماید علیه نظام عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر توطئه چینی می نماید.

به همین دلیل، سالم حمید نویسنده و مدیر مرکز پژوهشی و تحقیقات المزماة در امارات پادشاهی عمان را در سیبل انتقادهای تند قرار داد و مدعی شد که مسقط به وسیله تبانی با دولت ایران، علیه امت عربی توطئه چینی می نماید.

این نویسنده اماراتی در مقاله ای نوشته است: عمان کشوری است که به فنون سیاست خارجی آشنا نیست و در صورت احتیاج به اتخاذ موضعی یکپارچه درخصوص امنیت خلیج فارس، سکوت می نماید و یا این که این پادشاهی، همپیمان وفادار ایران و پل عبوری برای این کشور است.

وی از عمان به دلیل عدم مشارکتش در ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی علیه یمن و نیز حضورش در ائتلاف تحریم کننده ها علیه قطر و مقابله با نفوذ منطقه ای ایران انتقاد نموده و نوشته است: پادشاهی عمان درخصوص هر مسئله ای که مربوط به دنیا عرب است سکوت می نماید ولی در زمانی که ایران در معرض تحریم های بین المللی قرار می گیرد و یا امنیت ایران تهدید می گردد، بسیار فعال است. اینجاست که باید از خود بپرسیم: آیا عمان واقعا یک کشور عربی خلیج(فارس) است؟ یا این که پیوندهای سنتی اش با ایرانیان، این پادشاهی را در انزوا قرار داده است؟

وی در بخش پایانی این مقاله خود، که روی وب سایت مرکز مذکور واقع شده است، پادشاهی عمان را تهدیدی علنی و ادعا نموده است: کسی که به دنبال تخریب خلیج (فارس) باشد، او مفسد فی الارض است که باید جلوی او را گرفت و این حق ماست. هیچ کسی فکر نمی نماید که بر تحمیل منافع عموم خلیج(فارس) قادر نیستیم.

منابع دیپلماتیک در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس اعلام کردند، بیش از یک بحران در روابط میان پادشاهی عمان و دولت امارات وجود دارد و بارزترین آنها قضیه جاسوسی امارات است که دستگاه اطلاعاتی عمان پیروز شده است یک شبکه جاسوسی گسترده ای را شناسایی کند که تحت حمایت دستگاه اطلاعاتی نظامی دولت امارات قرار داشت.

طبق اعلام منابع مذکور، پس از توقیف این شبکه جاسوسی اماراتی معلوم شد ماموریت آن، به خدمت دریافت افسران و سیاسیون عمانی در راستای پروژه ای راهبردی بود که در حال آماده سازی برای مرحله پس از سلطان قابوس بود تا بدین ترتیب پادشاهی عمان مهار و تابع دولت امارات گردد.

وب سایت اطلاعاتی استراتفور آمریکا پیشتر در گزارشی نوشت، عربستان سعودی و امارات، پادشاهی عمان را تحت فشار قرار داده اند تا مواضع خود را درخصوص بعضی مسائل تغییر دهد و سیاست های کاملا همسو و هماهنگ با سیاست های آنها اتخاذ کند.

استراتفور اضافه کرد، با وجودی که پادشاهی عمان مواضعی بی طرفانه در قبال درگیری ها در منطقه خلیج فارس اتخاذ نموده و ایالات متحده، ایرات را تحت تحریم های شدیدی قرار داده است، عربستان سعودی و امارات مسقط را تحت فشار قرار می دهند تا روابطش با تهران را قطع کند. در حالی که مسقط به دلیل داشتن روابطی گسترده و ویژه با قدرت های بین المللی و منطقه ای، کوشش می نماید در برابر این فشارها مقاومت کند.

به نوشته این رسانه آمریکایی، عمان امروز بهای بی طرف بودن خود را از سوی بعضی همسایگان عربی می پردازد که از آن به دلیل سنگ اندازی در فرایند کوشش های سعودی و اماراتی برای تبدیل شورای همکاری خلیج فارس به اتحادیه ای صوری، که بخشی از اتحادیه خلیج فارس است، خشمگین هستند.

منبع: تسنیم
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 631

به "هجمه رسانه های اماراتی علیه پادشاهی عمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجمه رسانه های اماراتی علیه پادشاهی عمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید