نمایش تاریخ 50 ساله دانشگاه شریف در گنجینه اسناد

به گزارش مجله عطر یاس، مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه مرکز فوق با هدف گردآوری و مستندسازی تاریخ 50 ساله دانشگاه ایجاد شده و یک واحد نیز به عنوان موزه یا نمایشگاه تجهیزات و دستاوردهای فناورانه دانشگاه به آن اضافه خواهد شد، گفت: بزرگ ترین چالش پیش روی این مرکز، نداشتن ساختار مصوب و نیروی ثابت است که چنان چه این موارد محقق شوند، ظرف دو سال تاریخ 50 ساله و ارزشمند دانشگاه را به طور کامل مستندسازی نموده و به نمایش خواهیم گذاشت.

نمایش تاریخ 50 ساله دانشگاه شریف در گنجینه اسناد

حمید مهدیقلی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد مرکز اسناد در دانشگاه حدود 4 سال پیش از سوی برخی از مسئولان ارائه شده است، گفت: تا پیش از آن به مناسبت های مختلف، از جمله سالگرد چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، مجموعه هایی به صورت صوتی، تصویری و متنی، از مطلعین و پیشکسوتان دانشگاهی تهیه و جمع آوری شده بود.

وی با اشاره به اینکه از ابتدا برای این مکان دو واحد مجزا ولی مرتبط به هم متصور بوده است، شرح داد: بنا داشتیم تا اسناد و مدارک مربوط به سابقه دانشگاه را، که اغلب کاغذی و چاپی هستند، در مرکز اسناد قرار دهیم. همچنین واحدی را به تجهیزات، ماشین آلات، دستگاه های نمونه آزمایشگاهی و صنعتی حاصل فعالیت های پژوهشی و فناوری دانشگاه اختصاص داده و این واحد دوم را به صورت نمایشگاه یا موزه درآوریم.

مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف اعلام نمود: مطابق مصوبه هیات رئیسه دانشگاه، مقرر شد در مرحله نخست، مرکز اسناد در کتابخانه مرکزی ایجاد گردد تا در فرصتی محل مناسبی برای نمایشگاه یا موزه دستگاه ها و تجهیزات معین گردد.

مهدیقلی اهداف معین شده برای مرکز اسناد و موزه دانشگاه را جمع آوری، مستندسازی، ارائه تاریخچه علمی، پژوهش، فناوری و فرهنگی دانشگاه، به اشکال مختلف عنوان نمود و اضافه نمود: در بخش دیجیتال مرکز، سایت گنجینه اسناد دانشگاه طراحی و راه اندازی شده که برای آن هفت مجموعه در نظر گرفته شده است.

وی این هفت مجموعه را شخصیت­ ها و مفاخر، اسناد و گزارش ها ، نوآوری­ ها و فناوری ها، رویدادها و مراسم، دانشکده­ ها، مراکز و ادارات، انتشارات و هدایا و یادبودها نام برد و شرح داد: هر سند و مدرک مهم و منتخب در یکی از مجموعه های فوق قرار داده شده و مستند می گردد.

مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه اکنون در شروع راه قرار داریم و هنوز کمتر از 10 درصد اسناد و مدارک جمع آوری و مستند شده اند، تأکید کرد: مراجعه بازدیدنماینده به مرکز اسناد یا وب سایت گنجینه اسناد، باعث آشنایی دقیق و صحیح او با گذشته دانشگاه و دستاوردهای مهم آن شده و موجب ایجاد انگیزه برای فعالیت بیشتر در زمینه های مورد علاقه خواهد شد.

مهدیقلی با اعلام اینکه تاریخچه و افتخارات دانشگاه، بخش عمده مرکز اسناد و موزه دانشگاه را تشکیل خواهد داد، ادامه داد: به عبارت دیگر، این مرکز عهده دار سازماندهی تاریخچه و تجهیزات علمی و فناوری مرتبط با دانشگاه صنعتی شریف است؛ گرچه ممکن است در صورت مواجهه، اسناد و مدارکی مهم و مرتبط از سایر موسسات را هم ارائه کند.

وی ذیل موضوع نقش ترویجی این موزه، اظهار کرد: موزه های علوم و فناوری نقش بسیار مهمی در ترویج علم و فناوری در جامعه و به خصوص در قشر نوجوان دارند. موزه و مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف هم گرچه به تاریخچه و دستاوردهای دانشگاه اختصاص یافته است، می تواند همان نقش عمومی موزه های علم و فناوری را از نظر ترویج علوم و فنون نیز ایفاء کند.

مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف یکی از چالش های اصلی این مرکز را نداشتن ساختار مصوب دانست و تأکید کرد: این نوع مراکز حداقل باید بتوانند نیروی متخصص و ثابتی داشته و بقیه احتیاج نیروی انسانی خود را به وسیله داوطلبین علاقه مند تأمین نمایند.

مهدیقلی اضافه نمود: امید است با تصویب ساختار سازمانی پیشنهادی و اختصاص بودجه مناسب بتوانیم تاریخچه علمی، پژوهشی و فرهنگی پنجاه ساله دانشگاه را ظرف دوسال و به گونه های مختلف، شناسایی نموده و به صورت مستند ارائه دهیم.

به گزارش خبرنگاران، مرکز اسناد دانشگاه صنعتی شریف با توجه به نوپا بودن آن، تنها دو نوبت در هفته را به بازدید علاقه مندان اختصاص داده، اما وب سایت مرکز به آدرس https://ganjineh.sharif.ir، در تمام ساعات شبانه روز برای عموم در دسترس است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1398 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: etre-yas.ir شناسه مطلب: 16

به "نمایش تاریخ 50 ساله دانشگاه شریف در گنجینه اسناد" امتیاز دهید

1 کاربر به "نمایش تاریخ 50 ساله دانشگاه شریف در گنجینه اسناد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش تاریخ 50 ساله دانشگاه شریف در گنجینه اسناد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید